Goście

Szukaj na tym blogu

2013-11-30

Sufler 21 - 28. 11. 2013



Tydzień wbrew obawom nie przyniósł głębszej przeceny. Co prawda kończymy na minusie, ale to minus bardzo symboliczny. Być może ktoś powie "a ja mam plus" mimo, że inwestuje dokładnie tak jak ja. Tu decydować może procentowa ilość poszczególnych funduszy w portfelu. Podsumowując można określić ten tydzień jako konsolidacyjny i neutralny.
 MIESIĄC (XI) +1,11% 
KWARTAŁ (IX 13 - XI 13) +19,85%
PÓŁROCZE (V 13 - XI 13) +23,68%
ROK (XII 12 - XI 13) +48,60%
DWA LATA (XII 11 - XI 13) +94,53%
ROK 2013 +15,41%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +43,08%
Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: -0,01%,
A fundusze pracowały następująco


ING3 - Niewielka strata mało szkodliwa.
NB4 - Jedyny z akcyjnych na plusie.
QUE1 - Tym razem też na minimalnym minusie.
UNK4 - W obecnej sytuacji zysk widoczny choć to tylko kilka setnych procenta.

2013-11-29

^XU100 - oRGR

Istotnie jak Uqui zauważył mamy potencjalną oRGR na tureckim indeksie. Właściwie to formacja jest gotowa i jedyne czego brakuje to wybicie LS. Pytanie czy uda się pokonać linię trendu wczoraj zaznaczaną, bo jest to element niezbędny do realizacji formacji. Dopiero po wybiciu linii trendu można będzie brać pod uwagę realizację formacji. Zasięg jest dość interesujący wynosi bowiem około 13000 punktów, odkładane z poziomu 80000, to daje ruch w okolice 93000. Jest to okolica szczytu z końcówki maja, tego samego który wyznacza opisywaną linię trendu.

2013-11-28

^XU100 zagadki tureckiego rynku.

  Po raz kolejny mamy ciekawy moment, tym razem na wykresie indeksu ^XU100 tak bardzo lubianego przez czytających bloga. Niewątpliwie od kilku miesięcy jesteśmy w trendzie spadkowym. Mamy też dołek w końcówce sierpnia od którego możemy rozpatrywać lokalny trend wzrostowy. W tym momencie rodzi się pytanie co dalej i w którą stronę nastąpi wybicie. Oczywiście znajdą się zwolennicy i jednego i drugiego kierunku to oczywiste i zależy od zajmowanych pozycji. Posiadacze funduszy "tureckich" oczekują wzrostów i z tego wykresu odczytają ewidentne sygnały sprzyjające temu scenariuszowi. Zupełnie odwrotnie będą patrzeć na ten wykres ci, którzy czekają na okazję kupna takich funduszy. Jeśli jeszcze spadnie to przecież taniej kupią. Piszę to trochę na podstawie własnych doświadczeń z czasów kiedy inwestowałem wyłącznie w oparciu o własne przemyślenia, cząstkową wiedzę i chęci by spełnił się mój scenariusz. 
   Odkąd mam Suflera moje podejście do inwestowanie stało się bardziej zdystansowane nie szukam na siłę na wykresach czegoś czego być może nie ma. Osobiście dzisiejszą sytuację oceniam dokładnie tak jak pokazałem oznaczeniami na drugim wykresie gdzie oglądam ten sam wykres z nieco szerszej perspektywy.
Nie dlatego, że nie posiadam w portfelu oceniam jako bardziej prawdopodobny scenariusz dokończenia korekty o brakującą falę C.
 

2013-11-27

WIG20 kontra byków

  Jeśli wczoraj rozważaliśmy podwójny szczyt, to dziś zaznaczyć trzeba może nie całkowitą jego negację ale powrót ponad LS. Procentowy wynik może nie powala w kontekście wczorajszego cofnięcia, ale na wykresie pojawiło się coś  co nosi znamiona formacji przenikania. Istotne jest zakrycie wczorajszego czarnego korpusu dzisiejszym białym. Jednocześnie "podwójny szczyt" dość płynnie przechodzi w proporzec. Sytuacja jest na tyle zmienna, że nie warto do rozstrzygnięcia podejmować żadnych decyzji. Szczególnie kiedy parametry "Suflera" nie dają podstaw do niepokoju. 
  Kilka dni najwyżej i dalsze decyzje zostaną podjęte, przed nami aktualnie kilka wydarzeń sezonowych, mam na myśli "czarny piątek" rozpoczynający sezon zakupów świątecznych, wyczekiwany przez większość rajd Św. Mikołaja i wreszcie windows dressing na zakończenie roku. Pozostaję optymistą do połowy stycznia, a gdybym się mylił "Sufler" czuwa.

2013-11-26

Niebezpiecznie na WIG20

Bardzo nie podoba mi się to co dziś powstało na wykresie dziennym. Każdy kto czyta bloga od dłuższego czasu zapewne widzi tę formację, tak tak obawiam się podwójnego szczytu. Linia szyi niemal pokrywa się ze wsparciem jakie tworzy październikowy szczyt. A patrząc na zamkniecie można powiedzieć, że mamy do czynienia z naruszeniem LS (jest poniżej)
Lepiej widać to na wykresie godzinowym. Niby zasięg formacji niewinnie mały, ale mniej więcej tak niedostrzegalnie mała formacja wywołała spadki w 2011 na S&P. Wszak do ruszenia lawiny wystarczy mały kamyczek. Oczywiście do potwierdzenia formacji trzeba trwałego przebicia, mamy więc sesję może dwie na zanegowanie, ale wiele zależeć będzie od sytuacji na rynkach głównych.  

2013-11-25

DWS5 sygnał kupna

Kolejny sygnał dla "złotego" funduszu i kolejny który wypada zignorować, po ostatnich porozumieniach w sprawie irańskiego programu nuklearnego mamy oddalenie możliwości konfliktu. Szybko zareagowały ceny ropy i złota. W obu przypadkach powód ten sam złoto na niebezpieczne czasy straciło status bezpiecznej przystani, choć sentyment od dwóch lat jest zupełnie odmienny. To zdaje się mamy kolejną kroplę przeważającą czarę goryczy. Ropa naturalnie drożeć będzie gdy widmo konfliktu powróci. Sam fundusz przebił się przez półroczne minima i nie bardzo widać tu możliwości zmiany kierunku. 
A sam wykres złota też nie najlepiej wygląda
Formacja zwykle odwraca trend ale zwykle występuje po znaczącym wzroście jako stopniowe oddawanie inicjatywy w ręce byków. Tu jawić się może jako kontynuacja trendu po nieudanej próbie jego odwrócenia. Wprowadzam jedynie do obserwacji. Choć nie powiem "łapacze spadających noży" mają swoją świetną okazję.

2013-11-24

Moje ulubione 38 - NUCLEAR ASSAULT

Rewelacyjna kapela z pogranicza Thrash i Crossover zapraszam
CRITICAL MASS
SOMETHING WICKED
TRAIL OF TEARS
BEHIND GLASS WALLS
BRAINWASHED
GAME OVER
THE PLAGUE
STRANDED IN HELL
BALLROOM BLITZ
PRICE OF FREEDOM

2013-11-23

Sufler 14 - 21. 11. 2013

Tydzień obecny kończymy w nieco lepszych nastrojach, straty z poprzedniego zostały nadrobione z nawiązką. Choć na tygodniowym wykresie pozostaje górny cień, to raczej interpretuję go jako wyznaczenie celu minimum na następny tydzień niż zapowiedź głębszej korekty.
 MIESIĄC (XI) +1,12% 
KWARTAŁ (IX 13 - XI 13) +19,86%
PÓŁROCZE (V 13 - XI 13) +23,69%
ROK (XII 12 - XI 13) +48,61%
DWA LATA (XII 11 - XI 13) +94,55%
ROK 2013 +15,42%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +43,09%
Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +1,61%,
A fundusze pracowały następująco





ING3 - Tym razem wyrasta na gwiazdę tygodnia.
NB4 - Najniższa stopa zwrotu wśród akcyjnych.
QUE1 - Wynik zasługą odporności na spadki.
UNK4 - Skuteczny stabilizator nadal oczekuje na właściwy moment.

2013-11-22

WIG20 tygodniowy

Kiedy sytuacja na wykresie staje się mało czytelna albo pojawiają się wątpliwości dobrze jest odsunąć się na krok w tył i z nieco szerszej perspektywy zobaczyć jaki obraz się tworzy. Stąd dziś na koniec tygodnia rzut oka na wykres tygodniowy. Idąc w kierunku górnego ograniczenia kanału napotykamy po drodze na opór o tyle istotny, ze nie tylko wyznacza on szczyt z początku roku ale też stanowi ostatnią linię obrony z roku 2011 przed "sierpniowym wodospadem". Samo podejście pod opór było na tyle długą drogą, ze byki mogą w najlepszym razie czuć zadyszkę. Sądzę, że atak na opór z marszu przyniósłby więcej szkody niż pożytku. Tak więc konsolidacja pod oporem jest jak najbardziej wskazana. Być może już w następnym tygodniu zaatakujemy linię ograniczającą kanał trendu od góry, choć jeszcze jedna szpulka spowoduje większy zakres kolejnego ruchu, czas działa na korzyść popytu. Dłuższa konsolidacja to większa odległość do górnego ograniczenia, pod warunkiem braku utraty tzw. kontaktu wzrokowego. W dalszym czasie obecny opór stanowił będzie solidne wsparcie. Pamiętajmy jednak, że wszystko tak naprawdę w dużej mierze zależy od sytuacji na rynkach głównych.

2013-11-21

Miedzy wsparciem a oporem

   Cztery dni temu indeks powrócił w rejon szczytu z początku roku, co można zinterpretować jako zanegowanie start poniesionych w roku 2013. Obecny bilans indeksu oscyluje wokół wartości 0%. Oczywiście pamiętać trzeba o odejmowanych w ciągu roku dywidendach co oznacza, ze w końcowym rozrachunku bilans jest dodatni. Jest to też widoczne na wykresie indeksu WIG. 
   Po dotknięciu oporu mamy trzydniowe cofniecie zatrzymane na najbliższym wsparciu. W zależności od okoliczności możemy w tym zakresie tworzyć dalszą konsolidację w oczekiwaniu na dalszy rozwój wypadków i impulsy z rynków bazowych. Patrząc jednak na reakcję rynku w USA na dzisiejszy zestaw danych, a może bardziej na wstępną nominację następczyni Bena Bernanke w osobie Janet Yelen. I tego jak przebiega sesja za oceanem (na tę chwilę około 1% wzrosty) można zakładać już jutro ruch nieco bardziej zdecydowany, o ile sentyment się nie popsuje do końca sesji. Ważne jest, że dziś po naruszeniu wsparcia nastąpiło szybkie odreagowanie w celu oddalenia się od niebezpiecznej strefy. Kwestią odrębną jest czy nasz rynek zdecyduje się na taki nieco bardziej zdecydowany ruch już jutro na koniec tygodnia.

2013-11-20

SEB1 i HSBC4 sygnały kupna

Wraz z dzisiejszymi wycenami pojawiły się dwa sygnały kupna. Pierwszy dla funduszu zrównoważonego SEB1. Patrząc na ekspozycję portfela oczywistym jest, że kolejny fundusz z naszego rynku jest w tym portfelu zbędny. Włączam go oczywiście do obserwacji i notowań statystycznych. Natomiast w sytuacji kiedy fundusze znajdujące się w portfelu wypracowały spory zysk dalsze powiększanie zaangażowania w nasz rynek uważam za bezcelowe.
   Drugi sygnał to nawet nieco wyczekiwany HSBC4 czyli fundusz inwestujący w rynek indyjski. Tu z kolei pojawiają się wątpliwości, co prawda doszło do wyjścia górą z konsolidacji, ale to wyjście jest nieco mało przekonywujące. Pojawiają się symptomy zwiększonego ryzyka na wykresie indeksu SENSEX
A oto co mnie tak na wykresie niepokoi. Pierwsza sprawa to wyraźnie widoczna ukończona piątka fal Eliota, i brak zakończenia korekcyjnego ABC. Po drugie układ zakończeń fal 3, 5 i B sugeruje formację zmiany RGR z ukośną LS (4 i A). Pomimo ostatnich wzrostów fundusz jest relatywnie tani dlatego zaczekam  na wyjaśnienie sytuacji. Aktualnie otwieranie pozycji uważam za zbyt ryzykowne.

2013-11-19

QUE3 sygnał sprzedaży.

   Kiedy jednego dnia pojawiły się sygnały kupna dla QUE2 i QUE3 będących totalnie przeciwstawnie ustawionymi funduszami jasnym stało się, że któryś z nich raczej szybciej niż później okaże się błędem. Nie będę ukrywał bo świadczy o tym skład portfela, ze zakładałem właśnie taki scenariusz, a więc wzrosty i sygnał sprzedaży dla QUE3. Jak pokazuje wykres od 10 października fundusz stracił ponad 6%. Co prawda inwestycja ląduje w kategorii BUBLE, ale po za statystykami nie ma to najmniejszego znaczenia.  Jak już kiedyś pisałem z praw statystyki wynika, że w miarę powiększania się liczby sygnałów wyniki będą oscylować w okolicach równomiernego rozkładu czyli gdzieś około szóstej części. Kiedy do tego dojdzie i tak prowadzenie tej statystyki straci sens. Pozostaje odrobina satysfakcji z kolejnego dobrego wyboru, portfel osiągnął dziś swoje maksimum. 

2013-11-18

Sygnały techniczne a sygnały "Suflera"

Rozpocznę dość nietypowo a mianowicie od przypomnienia tekstu "USD/PLN - a brak walutowych funduszy w portfelu" który jest dostępny pod tym linkiem http://blogmax1224.blogspot.com/2013/10/usdpln-brak-walutowych-funduszy-w.html
Oczywiście temat jest odpowiedzią na pytanie o otwarcie pozycji eksponowanej na rynek japoński, a w zasadzie brak takowego otwarcia. Temat jest ściśle powiązany z powyższym tekstem gdzie wykazałem brak opłacalności inwestowania w rynek USA mimo iż ten wyznacza historyczne maksima. Spróbuję pokrótce opisać dlaczego mimo sygnałów technicznych szukam jeszcze potwierdzenia w sygnałach narzędzia jakim jest mój "Sufler". Istotnie jest jak czytelnik zauważył i faktycznie mieliśmy 7 listopada lokalny dołek na NIKKEI. Co pokazuje poniższy wykres  (dla zwiększenia czytelności taktowanie ustawiłem na 120 minut)
Otwarcie 7 listopada na poziomie 14228,44 pkt, a zamknięcie 14 listopada 14876,41 daje to stopę zwrotu 4,55% tego nie kwestionuję. Ale w tym miejscu wypada postawić pytanie jak inwestujemy? Czy bezpośrednio w kontrakt na indeks NIKKEI, a może jednak przez "pośredników". Oczywiście cała sprawa dotyczy Skandii co można uogólnić na wszelkie fundusze inwestycyjne. I tu dochodzą kolejne czynniki. Pierwszy z nich to dolar.
Powyższy wykres ukazuje wzajemną korelację indeksu i waluty. Jest to pierwszy element osłabiający nasz zysk. Kolejny to ów "pośrednik" zobaczmy zatem jakie wyniki w tym czasie uzyskały fundusze inwestujące na rynku japońskim, u nas to ML4 i SKAN4
Jak widać nie wygląda to już tak dobrze, a co jeśli weźmiemy pod uwagę dolar?
sytuacja lekko się poprawia. Tak więc mimo dość dobrze wyglądającego indeksu, nie ma wystarczającego przełożenia na wyniki funduszy, a ponadto cały czas niepewny jest dolar gdzie formacja sugerująca zejście do 2,85 nie została zanegowana. "Sufler" mierzy zmianę ceny funduszu wyrażoną w złotówce. Dlatego AT indeksu wymaga potwierdzenia przez sygnalizację Suflera.
   Odrębną kwestię stanowi strategia inwestycyjna, a ta nie zakłada łapania dołków i szczytów jako zbyt ryzykowna czego doświadczyłem w przeszłości inwestując w ten sposób własne pieniądze.  Ruch na który oczekujemy ma szansę być ruchem kilkumiesięcznym. Co z kolei dobrze widać na wykresie 3 letnim proponuję zerknąć na wykres 3 letni widać wyraźnie że trójkąt nasz trwa 5 miesięcy a poprzedzający go impuls wzrostowy to pół roku. Na dodatek odmierzając fale Eliota za nami fala 1 i 2 a po nich występuje najdłuższa i najbardziej efektowna w zyski fala 3. Czasu więc będzie na zarobek mnóstwo o ile scenariusz się potwierdzi.

2013-11-17

Moje ulubione 37 - MOTORHEAD

Weterani MOTORHEAD nie może ich zabraknąć.Zapraszam
ACE OF SPADE
IRON FIST
SACRIFICE
BURNER
WE ARE THE ROAD CREW
BOMBER
HEARTBREAKER
ROCK OUT
HELLRAISER
MOTORHEAD

2013-11-16

Sufler 07 - 14. 11. 2013

Za nami tydzień jakich raczej nie lubimy. Według moich oznaczeń ukończyliśmy we środę podfalę 4 fali III, przed nami 5 w III. Oczywiście cofnięcie nie jest jakieś bardzo bolesne, ale zawsze to pewien niedosyt jak w portfelu nieco mniej niż przed tygodniem. Sufler na razie nie sygnalizuje niebezpieczeństwa o ile korekta się rzeczywiście skończyła to dla funduszy akcyjnych jesteśmy w połowie drogi do sygnałów sprzedaży. 
 MIESIĄC (XI) -0,49% 
KWARTAŁ (IX 13 - XI 13) +17,96%
PÓŁROCZE (V 13 - XI 13) +21,73%
ROK (XII 12 - XI 13) +46,25%
DWA LATA (XII 11 - XI 13) +91,46%
ROK 2013 +13,59%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +40,82%
Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: -1,03%,
A fundusze pracowały następująco

ING3 - Zdecydowanie zaniżał średnią w portfelu.
NB4 - Nie chciał być gorszy od ING3.
QUE1 - Jak zwykle najlepszy na spadki tu strata najmniejsza.
UNK4 - Co normalne jedyny plus w portfelu.

2013-11-15

NIKKEI wyszedł z trójkąta.

Pół roku wzrostów, a następnie drugie tyle w trójkącie. Dopiero w ostatnich dniach nastąpiło to musiało się stać czyli wybicie. Ramiona trójkąta były już tak blisko, że praktycznie nie było miejsca na dalszą konsolidację. O ile dobrze pamiętam to ruch wzrostowy oznaczałem jako falę 1, a trójkąt to korekcyjne 2. Wynika z tego, że jeśli tylko nie jest to wybicie fałszywe, przed nami kolejne miesiące wzrostów w ramach fali 3, a ta potrafi być bardzo dynamiczna.
W powiększeni widać nazbyt dokładnie, że wybicie jest faktem. Teraz kolejna sprawa technika wskazuje na moment kiedy warto zająć pozycję, ale brakuje mi jeszcze sygnału suflera. Przypomnę niedawną analizę kiedy to wykazałem, że mimo wspinania się S&P na historyczne szczyty fundusze dolarowe przyniosły straty z racji umocnienia złotego względem dolara. Podobnie może być i tym razem, a na dodatek takie wybicie wiąże się z ruchem powrotnym. Dlatego na zakupy przyjdzie zapewne czas. 

2013-11-14

Test wsparcia na WIG20


Nikogo przekonywać nie trzeba o ważności linii na której obecnie toczy się walka. Zresztą kiedy pokonywana była od dołu pisałem, że powinniśmy ją z góry przetestować w ramach ruchu powrotnego. Nie jestem też do końca pewien czy to już definitywny koniec. Tak długo stawiająca opór linia może jeszcze raz przyciągnąć indeks. Ważne jest na razie to, że wróciliśmy ponad tę linię. I choć wykresy przygotowałem w trakcie sesji to nie straciły na aktualności.
Pierwszy wykres jest być może mało czytelny dlatego ponawiam go w pewnym powiększeniu w celu dokładniejszej prezentacji faktu, że jesteśmy ponad. Nieco do życzenia pozostawia styl w jakim to się odbywa. Sama świeca też daje nieco do myślenia. Z kolei z układu Eliota miejsce w sam raz na zakończenie 4 podfali w ramach fali III czas zatem na 5 w III. A to oznacza że niebawem przed nami IV. I właśnie w ramach tej fali może dojść do kolejnego stuknięcia od góry w tę linię. Z drugiej strony zbliża się "czarny piątek" a po nim już sezon świąteczny kto wie być może Mikołaj zawita. 

2013-11-13

Jeszcze raz o dolarze

   Tym razem na wykresie ostatnich pięciu miesięcy utworzony jest kanał spadkowy. Przypomnę tylko, że najwyższy punkt na wykresie to głowa opisywanej ostatnio formacji a kolejny lokalny szczyt prawe ramię. Poniżej mamy LS formacji i odnoszę wrażenie, że próba zanegowania nie powiodła się. Ewentualny ruch do dolnego ograniczenia kanału akurat może wypełnić minimalny zasięg formacji. 
   Z drugiej strony możemy popatrzeć na ten sam wykres zupełnie inaczej.
Na drugim wykresie nieco bardziej lokalna sytuacja, która ma szansę na realizację. Jeśli obecny zwrot jest tylko lekkim cofnięciem istnieje szansa na formację zmiany trendu oRGR. Łatwo zlokalizować tu lewe ramię, głowę i linię szyi. Ale dokąd nie ma prawego ramienia i wybicia linii szyi możemy tylko hipotetycznie rozważać taką opcję. 
   W związku z tym nadal głównym preferowanym scenariuszem jest przyszłe umocnienie złotego. Co nie oznacza, że nie można być obojętnym na pojawiające się sygnały ostrzegawcze wariantu zupełnie odwrotnego. Zejście poniżej dołka (lewe ramię) zaneguje wariant oRGR, z kolei obrona dołka i ponowny atak LS zaneguje opisywaną kilka dni temu formację RGR.  

2013-11-12

SEK/PLN dołek blisko

To już tysięczny post, który piszę prowadząc bloga. Wiele razy zastanawiałem się czy warto i jaki ma to moje pisanie sens. Kilka razy też miałem zamiar zrezygnować. Zawsze wtedy dostawałem impuls, podobnie było i tym razem. Krótki fragment tego co przeczytałem dziś w korespondencji 
"... staram się śledzić to co piszesz na blogu i jeśli chodzi o Skandię to ładnie odrabiam straty za co Ci bardzo dziękuję, ze prowadzisz ten blog i dzielisz się z ludźmi swoją wiedzą."

Autorce tych ciepłych słów poświęcam dzisiejszy teks.
Szukając punktu wyjścia doszedłem aż do wykresu pięcioletniego. Tam dobrze widać, jak istotny wzrost poprzedza tę dwuletnią huśtawkę. Ta konsolidacja przyjmuje postać trójkąta, a więc jest zapowiedzią kontynuacji trendu (wieloletniego). Obecnie jesteśmy w okolicach dolnego ograniczenia tego trójkąta. Zobaczmy wykres roczny.
Tu dość dobrze widzimy zbliżanie się do rocznego minimum. Jeśli nie wyjdziemy z trójkąta dołem to przed nami ruch w kierunku ograniczenia górnego. Wygląda na to, że dołek z grudnia ubiegłego roku to granica której nie można przekroczyć.
Z kolei ostatnie 5 miesięcy to zdecydowany ruch spadkowy. Na dodatek dzisiejszy długi czarny korpus wydaje się sygnalizować panikę, a to może świadczyć, ze przesilenie jest blisko. 

2013-11-11

USD/ PLN - co dalej z formacją.

   Budowana prawie rok i bardzo dobrze widoczna formacja RGR, po wyłamaniu LS zdała się być o krok od realizacji. Dość często po takim wyłamaniu następuje ruch powrotny celem potwierdzenia wiarygodności formacji. Z takim wydarzeniem mamy właśnie do czynienia. Rozpęd w ruchu powrotnym doprowadził do sytuacji w której nastąpił powrót ponad LS. 
    W takich warunkach możliwe jest całkowite zanegowanie formacji (pies Baskerville'a) i ruch w kierunku przeciwnym. Gdyby do tego doszło spodziewać się trzeba ruchu o zasięgu dwukrotnie większym niż wynika z formacji. Zasięg formacji oszacowałem na około 30 groszy, czyli w wyniku zjawiska psa Baskerville'a należało by oczekiwać osłabienia złotego względem dolara o około 60 groszy. Czy zobaczymy zatem dolara na poziomie 3,73?

2013-11-10

Moje ulubione 36 - KING DIAMOND

Zawsze nieco irytował mnie jego sceniczny make-up i skłonności do prowokacji, ale muzycznie to artyzm wysokich lotów. Zapraszam na spotkanie z ekscentrycznym i prowokującym geniuszem.
KING DIAMOND.
DIGGING GRAVE
CREMATION
TWILIGHT SYMPHONY
WELCOME HOME
SLEEPLESS NIGHTS
GIVE ME YOUR SOUL
THE FAMILY GHOST
NO PRESENTS FOR CRISTMASS

LIVE AFTER DEATH
HALLOWEEN


2013-11-09

Sufler 30.10 - 07.11. 2013

   Zakres podsumowania nietypowy ze względu na obchody Wszystkich Świętych. Poprzedni tydzień nie obejmował czwartku 31.10 i dzień ten wydłuża obecne podsumowanie. Na naszym rynku mamy kontynuację realizacji zysków, która na razie przebiega dość spokojnie. Jeśli wsparcia lokalne wytrzymają, to powinniśmy bez większych strat doczekać kolejnego impulsu wzrostowego. W dalszym ciągu obowiązują średnioterminowe sygnały kupna. Również stan Suflera wskazuje na względne bezpieczeństwo. Mamy co prawda lekkie odejście od ostatnich szczytów, ale do sygnałów sprzedaży jeszcze trochę miejsca jest.  
 MIESIĄC (XI) +0,49% 
KWARTAŁ (IX 13 - XI 13) +19,11%
PÓŁROCZE (V 13 - XI 13) +22,92%
ROK (XII 12 - XI 13) +47,69%
DWA LATA (XII 11 - XI 13) +93,34%
ROK 2013 +14,70%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +42,20%
Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: -0,06%,
A fundusze pracowały następująco


ING3 - Niewielka strata naturalna w takich okolicznościach.
NB4 - Tym razem najmniej oddał spośród funduszy akcyjnych.
QUE1 - Co prawda najsłabiej ale to wszystko w setnych częściach % różnicy.
UNK4 - Co normalne jedyny plus w portfelu.

2013-11-08

Zdecydowana kontra

  Jeszcze wczoraj obraz rynku amerykańskiego budził niepokój. Wiele przemawiało za realizacją podwójnego szczytu opisywanego wczoraj. Dzisiejsze zachowanie rynku neguje stan wczorajszy. Na dodatek kiedy dzieje się to na koniec tygodnia przed weekendem. Amerykańscy inwestorzy wykazują dużą pewność siebie skoro decydują się na zakupy mając w perspektywie końcówkę tygodnia. Zwykle w obliczu zagrożenia pozostają na czas sobotnio niedzielnej przerwy poza rynkiem. 
   Oczywiście nie oznacza to w żadnym wypadku, ze jest bezpiecznie, mamy jedynie sygnał znoszący wydarzenia czwartkowe. A do odwołania alarmu potrzeba ustanowienia nowego szczytu. Powrót powyżej linii szyi może stać się impulsem do zjawiska "Psa Baskerville'a". Jeśli decyzje korzystne dla byków zapadną kiedy my obchodzić będziemy Święto Niepodległości, to we wtorek czekają nas wielkie atrakcje.

2013-11-07

S&P500 - podwójny szczyt

   Lepiej widoczny na liniowym, co bardziej niebezpieczne drugi szczyt jest usytuowany nieznacznie ale jednak niżej. Na dodatek pomimo prób obrony zamknięcie wypadło poniżej LS formacji co pokazuje wykres miesięczny.
Pomimo iż nie jest to formacja o dużym zasięgu. Niemniej takie niewinne formacje często spełniają rolę kamyczka początkującego lawinę. Rozwinięcie korekty na rynku bazowym może mieć swoje konsekwencje dla naszej giełdy. Tu akurat mamy kolejną fazę realizacji dość pokaźnych zysków, a to oznacza zwiększenie ryzyka pogłębienia korekty na GPW. 

2013-11-05

NIKKEI czy SENSEX?

   Dziś krótki ogląd indeksów ze wschodu. A to z racji już wcześniej opisywanych możliwych rozstrzygnięć.
Japoński NIKKEI przez 7 miesięcy pozostawał w mocnym impulsie wzrostowym dając około 70% zysku, a teraz buduje trójkąt który obowiązuje 5 miesięcy. Wydaje się, że jak w przypadku trójkąta kierunek wybicia może być jeden. Jednocześnie gołym okiem widać, że miejsca wewnątrz trójkąta już prawie nie ma zatem nieuchronnie zbliża się czas ostatecznej decyzji i kierunku wybicia. 
SENSEX w perspektywie rocznej nie wygląda tak atrakcyjnie, ale  w dłuższym horyzoncie pokazuje możliwość realizacji oRGR. Pomimo niezbyt ładnego układu świec ostatnich kilku sesji (gwiazda wieczorna) średnio a bardziej nawet długoterminowo obowiązuje scenariusz optymistyczny. Na tych dwóch rynkach widzę największe szanse na godziwe zyski, ale z decyzją o zajęciu pozycji nie mam zamiaru się spieszyć.

2013-11-04

Październik 2013 - Podsumowanie


  Kolejny miesiąc minął bardzo szybko, ale tak to już jest kiedy mamy tak udany czas za sobą. Po wybiciu trzyletniej linii trendu spadkowego nastroje uległy wyraźnej poprawie i efekty tego widoczne aż nadto. Wystarczy zauważyć, że to największy korpus "pod okiem" Suflera. A portfel cały czas prowadzony dość ostrożnie.
MIESIĄC (X) +8,56% (+4,85%)
KWARTAŁ (VIII 13 - X 13) +20,10%
PÓŁROCZE (V 13 - X 13) +26,58%
ROK (XI 12 - X 13) +48,03%
DWA LATA (XI 11 - X 13) +73,64%
ROK 2013 +14,14%
Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +41,51%
Złożyły się na taki rezultat następujące inwestycje:

    

W październiku najlepiej spisały się NB4 i ING3, tym razem nieco słabiej wypadł QUE1, ale i tak chciałoby się więcej tak udanych miesięcy. Przed nami końcówka roku, a to zwykle raczej udany inwestycyjnie czas.

Archiwum bloga