Goście

Szukaj na tym blogu

2013-10-31

Czas na korektę

    Zobaczmy ostatni rok. Ze szczytu końcówki ubiegłego roku mieliśmy pół roku trwającą korektę ABC. Z dołka w czerwcu rozpoczęliśmy nową strukturę wzrostową, którą oznaczam rzymskimi I, II, III. Często przy trwalszym odwracaniu trendu fala II znosi między 75% - 100% fali I. Ten warunek mamy więc spełniony, oczywiście to wszystko jest hipotezą opartą na założeniu, że w maju 2012 powrócił trend wzrostowy. Wrześniowy dołek zakończył korektę w postaci fali II, a obecnie jesteśmy w trakcie fali III. Jeśli tak jest to fala III nie jest jeszcze ukończona, o ile dość łatwo wskazać podfale 1, 2 i 3, o tyle wyraźnie brakuje 4 i 5. Możliwe, że wczoraj rozpoczęła się podfala 4 w takim wypadku przed nami kilka sesji odpoczynku i lekkiego cofnięcia, po którym fala III powinna być ukończone jeszcze jednym ruchem wzrostowym i atakiem na szczyt z przełomu roku. Dopiero wtedy większe cofnięcie w ramach fali IV i kończąca strukturę fala V. 
   Scenariusz ten jest aktualny dopóki jesteśmy powyżej szczytu fali I, zejście po poziomą linie będzie będzie przyczynkiem do zmiany stanowiska.

2013-10-30

NOVO4, PIO1 sygnały funduszy zrównoważonych

  Historia zatoczyła koło, a to każe zwiększyć czujność. Już kiedyś miała miejsce sytuacja gdy fundusze akcyjne w przeważającej większości były na sygnałach kupna, spora ich część na zacieśnionym stopie, a na dodatek sypało sygnałami dla funduszy zrównoważonych. Wtedy pisałem o tym, że czas na korektę i zamiast rozważać ewentualny zakup funduszy oczekiwać trzeba na pojawienie się sygnałów sprzedaży. Dzisiejsze dwa sygnały przypomniały mi tamten czas, kiedy uświadomiłem sobie ile to już funduszy zrównoważonych trafiło pod obserwację, z racji pojawiających się sygnałów kupna. Oczywiście i te wprowadzam do pomiarów, ale wypatruję też innych objawów przesilenia. Takich które pojawiają się na wykresach indeksów. Korekta się zbliża, a jaki będzie mieć charakter i ile potrwa wpłynie na dalsze zachowanie suflera. Na razie spokojnie oczekuję na sygnały sprzedaży.
   Nadal aktualny jest scenariusz wzrostowy do połowy stycznia, co nie oznacza możliwości cofnięcia i lokalnej korekty. Zyski podchodzące do 30% jakie są również udziałem funduszy z mojego portfela mogą do ich zrealizowania zachęcać.

2013-10-29

USD/PLN - a brak walutowych funduszy w portfelu

  To co ze złotym dzieje się od czerwca skutecznie blokuje możliwość inwestowania w fundusze walutowe. Dziś posłużę się parą dolar złoty, gdzie wyraźną i mocną aprecjację złotego widać jak na dłoni. Jeszcze na początku lipca dolar przebywał w okolicach 3,38, a dziś jesteśmy prawie 40 groszy niżej. To spadek ponad 10%, a więc o tyle mniejsze są zyski wszystkich funduszy gdzie walutą bazową jest dolar. 
   Nieszczęścia chodzą parami i tak jest też w tym przypadku. Ten dość gwałtowny ruch wcale nie musi się kończyć wyraźna formacja głowy z ramionami jest w trakcie realizacji. Zasięg tej formacji szacuję na około 30 groszy, taka jest odległość od głowy G do linii szyi LS, a tę odległość należy odłożyć od LS w dół. Oznacza to zejście do poziomu 2,80 - 2,85. Można więc przyjąć, że jesteśmy dopiero w jednej trzeciej tej drogi.

Dla zobrazowania sytuacji posłużę się wykresami funduszy opartych na rynku USA, który wyznacza w przypadku S&P500, historyczne maksima poprawiane ostatnio na każdej sesji.
Oto stopy zwrotu tych funduszy w walucie bazowej, a poniżej z uwzględnieniem siły złotego
  Wbrew pozorom nie jest to dobry czas na inwestycje w fundusze "amerykańskie", a jeszcze mniej interesująco na tym tle wygląda to na rynkach, gdzie mamy do czynienia z lokalną korektą lub trendem bocznym. Mam na myśli szykujące się do wzrostu rynki japoński i indyjski.

2013-10-28

Nikkei kończy budować trójkąt

   Ten trójkąt widzi każdy, ale dla pewności słów kilka na ten temat. Celowo użyłem wykresu 3 letniego. Tu ponad wszelką wątpliwość widoczny jest kontekst i prognostyczne znaczenie formacji. Trójkąt jest w 70% formacją kontynuacji oznacza to, że mamy zdecydowanie większą szansę na dalszy ruch wzrostowy. Warto o tym przypomnieć właśnie teraz kiedy ramiona trójkąta niemal się stykają. Bliski jest zatem czas ostatecznego wybicia z formacji. Mamy też na tyle silny ruch poprzedzający, trwający około pół roku, że po wybiciu kierunek zostanie wyznaczony na długie miesiące. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest budowa struktury Eliota. Pierwsza fala to mocny impuls wzrostowy. Druga to opisywany dziś trójkąt. Trzecia fala (po zakładanym wybiciu w górę) może być najbardziej dynamiczną i dającą największe zyski. Wskazuje na to charakter korekty, po dość dynamicznym cofnięciu  dolne ramię wznosi się pod kątem zdecydowanie większym, niż opada górne, a to powoduje ze ostatecznie pozostajemy cały czas w konsolidacji pod ostatnim szczytem. Takie podwieszenie świadczy o sile rynku. Całkiem niedawno mieliśmy pokaz siły wyjścia z nieco krótszej czasowo konsolidacji pod szczytem (na naszym rynku).

2013-10-27

Moje ulubione 35 - ACID DRINKERS

Czas na przedstawiciela polskiej sceny metalowej zapraszam na ACID DRINKERS
PROUD MARY
BARMY ARMY
SWALLOW THE NEEDLE
LOVE SHACK
MENEL SONG / ALWAYS LOOK ...
 
PIZZA DRIVER
KONSUMENT
ANOTHER BRICK IN THE WALL
POPLIN TWIST z niespodzianką
MIDNIGHT VISITOR

2013-10-26

Sufler 17 - 24. 10. 2013

   Kolejny po wybiciu tydzień przyniósł nieco uspokojenia sesje wzrostowe przeplatane są lekkimi cofnięciami, bądź postojami. W tych okolicznościach dość dużą siłę prezentują fundusze. Po sesjach zakończonych lekkim spadkiem fundusze pokazują około połowę mniejsze straty niż indeks, a zdarza się pokazać i lekki wzrost. Efektem jest rekordowo wysoka zawartość portfela. Tradycyjnie też po dokonaniu wpłaty w nawiasie tuż za zmianą portfela pojawia się miesięczna stopa zwrotu 
 MIESIĄC (X) +8,83% (5,08%)
KWARTAŁ (VIII 13 - X 13) +20,40%
PÓŁROCZE (IV 13 - X 13) +26,89%
ROK (XI 12 - X 13) +48,39%
DWA LATA (XI 11 - X 13) +74,07%
ROK 2013 +14,42%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +41,86%
Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +1,63%,
A fundusze pracowały następująco



ING3 - Przejął miano gwiazdy tygodnia dając niemal dwukrotnie większy zysk niż pozostałe akcyjne w portfelu.
NB4 - Kolejne szczyty tego funduszu, dopóki trwa hossa na "miśkach" warto mieć go portfelu.
QUE1 - Zachowanie funduszu sugeruje zawartość nieco zbliżoną do funduszy sektora MiŚS.
UNK4 - Zachowuje część gotówki na okazje, być może z rynku indyjskiego ciekawie też wygląda japoński Nikkei.

2013-10-24

HSBC1 - sygnał sprzedaży

   Zakupiony 25 czerwca fundusz po cenie 205,24PLN wraz z wyceną za 23 października pokazał sygnał sprzedaży. Cena 236, 25PLN co daje zysk lokujący inwestycję wśród HITÓW. Jak wszystkie walutowe transakcje z okresu czerwcowego tak i ta zawiera rozbieżności w tym co zmierzył Sufler a tym co pokazuje wykres ze strony Skandii. Tym razem dla celów statystyki ma to drugorzędne znaczenie choć oczywiście te rozbieżności nie dają mi spokoju. Ale prawie 12% czy nieco ponad 15% to i tak dobry wynik jak na czas trwania inwestycji. Po raz kolejny wpływ na wynik ma siła złotego rezultat w walucie funduszu (euro) to ponad 20% zysku. 
  

2013-10-23

Rozstrzygnięcie na długi czas?

   Na  wykresie w miesięcznym taktowaniu wyraźnie widać, że jesteśmy ponad linią poprowadzoną po szczytach z 2007, 2011 i 2013. Do pełni szczęścia potrzeba tylko by październik utrzymał się ponad ta linią, a zapas jest dość pokaźny i do końca miesiąca niewiele. Są więc na to wcale nie małe szanse. Takie wyjście potwierdzone od góry mogło by oznaczać zakończenie ruchu bocznego po odreagowaniu od dołka z 2009 i przejście do kolejnej fali wzrostowej. Na tak długim horyzoncie czasowym drugorzędną kwestią jest czy to będzie fala C korekty czy też fala 3 nowej struktury wzrostowej. Ważne, że otwiera się szansa na kilkumiesięczny wzrost. Kto wie możliwy jest nawet powrót do szczytów z 2007. Ale z  tym zaczekajmy do potwierdzenia trwałości wybicia a to z kolei może potrwać do końca roku. 
Wykres tygodniowy potwierdza oczywiście tę sytuację
a jeśli przyjrzymy się z bliska
to właśnie teraz mamy górny cień świadczący o zmianie kierunku i chęci zejścia i przetestowania wybitej linii. Moment skutecznej obrony będzie dobrym czasem na zajęcie długiej pozycji. Długiej zarówno w sensie nastawienia inwestorskiego jak i pod względem horyzontu czasowego.

2013-10-22

Wysyp sygnałów dla funduszy polskich akcji

   Po wczorajszym mocnym ruchu potwierdzającym intencje kupujących nie było możliwości innej jak pojawienie się nieco większej niż normalnie liczby sygnałów funduszy inwestujących na naszym rynku. Są to sygnały zarówno funduszy akcji rynku szerokiego jak i tzw. "miśków". Tradycyjnie pokazuję wykres za ostatnie pół roku, tym razem jednak korzystając z okazji, że portfel wypełniony już takimi funduszami pozwolę sobie na małą dygresję. Posiadany w portfelu fundusz QUE1 zakupiłem 30 listopada ubiegłego roku. W czerwcu i podczas zamieszania z OFE stosowałem stopy warunkowe, ale efekt jest wielce satysfakcjonujący. NB4 trafił do mojego portfela 10 czerwca i też większość czasu wzrostowego spędził w portfelu. Najpóźniej bo 14 sierpnia do portfela trafił ING3 w tym przypadku zysk nie jest jeszcze powalający, ale inwestycję rozliczyć wypada po jej zamknięciu. Tak więc w mojej sytuacji wszystkie dziś pojawiające się się sygnały mogę opatrzyć etykietą " ZA PÓŹNO" i poddać jedynie obserwacji.  Niezależnie od tego jest to kolejna okazja do zakupu funduszy akcji polskich lub ewentualnego zwiększenia zaangażowania posiadanych pozycji. Tu z kolei przestroga inwestycja taka obarczona jest nieco większym ryzykiem.
 W uzupełnieniu jeszcze kilka sygnałów zacieśnienia


Tu kolejne wykresy rozpoczynają się w momencie pojawienia sygnału BUY. Każdy z nich wypracował jakiś zysk mniejszy lub większy ale spełnione zostało kryterium osiągnięcia progu zysku satysfakcjonującego, który warto chronić.

2013-10-21

Pierwsze sygnały z rynków zagranicznych (HSBC2, JPM1, JPM2)

Pomimo dość wyraźnego umocnienia złotego, co ma niewątpliwie ujemny wpływ na wyceny funduszy w walutach zachodnich trzy fundusze pokazały dziś sygnały kupna. Wszystkie już dość dokładnie opisywałem poprzednio. Ograniczę się więc do krótkiego przypomnienia .
HSBC2 - HSBC GIF Euroland Equity Smaller Companies  to "miśki" z rozwiniętej Europy JPM1 - JPMorgan Funds - Europe Equity Fund, JPM2 - JPMorgan Funds - Europe Dynamic Fund  - również Europa rozwinięta ale spółki raczej z pierwszej linii. Pierwsze to sygnały a przy dość niskiej wartości euro i dolara w stosunku do złotego jest szansa że waluty nie będą przeszkadzać. Z drugiej strony wobec dużego zaangażowania w akcje polskie nie spieszę się z pozostałymi 19% bezpiecznego portfela. Może to początek serii sygnałów jaką mieliśmy wśród naszych funduszy? Na wykresie widać wyraźnie, że ostatnie miesiące były dość płaskie, dopiero ostatni tydzień, dwa okazują się być nieco bardziej dynamiczne.

PS.
 Weekendowa konserwacja platformy Skandii, a co za tym idzie opóźnienie z aktualizacją notowań funduszy spowodowały poślizg również na "Suflerze". Dlatego spóźniona krótka informacja NB4 doczekał się sygnału zacieśnienia stopu drugiego stopnia (CUT2). Na szczęście te sygnały nie powodują żadnych konsekwencji w postaci zleceń dotyczących portfela. Jedynie niosą informację że warto nieco uważniej chronić wypracowany zysk.

2013-10-19

Moje ulubione 34 - KROKUS

Zapraszam na porcję solidnego hard rocka ze Szwajcarii dziś przedstawiam KROKUS
LONG STICK GOES BOOM
AMERICAN WOMAN
STAYED AWAKE ALL NIGHT
EATH THE RICH
OYR LOVE
ROCK CITY
HEADHUNTER
BALLROOM BLITZ
TOO HOT
SCREAMING IN THE NIGHT

Sufler 10 - 17. 10. 2013


   Po czwartkowym wybiciu nastąpił dość gwałtowny ruch zatrzymany przy dość ważnym kolejnym oporze. Tym razem mamy do czynienia z trzyletnią linią poprowadzona po szczytach czerwiec 2011, oraz przełomu lat 12/13. Ostatnie zatrzymanie właśnie na tej linii jest jak najbardziej naturalne. Takich oporów nie łamie się z marszu kiedy obóz kupujący ma za sobą dość istotną drogę. Szczególnie zaś kiedy kilka innych oporów pękło z hukiem. Tradycyjnie też po dokonaniu wpłaty w nawiasie tuż za zmianą portfela pojawia się miesięczna stopa zwrotu 
 MIESIĄC (X) +7,08% (3,53%)
KWARTAŁ (VIII 13 - X 13) +18,47%
PÓŁROCZE (IV 13 - X 13) +24,85%
ROK (XI 12 - X 13) +46,01%
DWA LATA (XI 11 - X 13) +71,27%
ROK 2013 +12,59%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +39,58%
Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +2,08%,
A fundusze pracowały następująco




ING3 - Tym razem zachował się lepiej niż konkurent.
NB4 - Gwiazda tygodnia ponad 4%.
QUE1 - Zysk w skali tygodnia nie największy, ale to już jest rekordowo wysoka stopa zwrotu.
UNK4 - Przechowuje część gotówki na okazje dywersyfikujące nieco portfel.

2013-10-18

Czy warto prognozować w oparciu o WIG30?

   Dzisiejszy wpis to efekt pytania zadanego w poście wczorajszym. Sam fakt, że indeks działa od kilkunastu sesji powinien być wystarczającym czynnikiem na nie. Ktoś powie dobrze ale jest wykres roczny (przytoczony u góry). Istnieją wykres pieciomiesięczne, trzyletnie itd. Warto pamiętać, ze historia indeksu WIG30 tworzy się od nowa, zaś wykresy powstały w oparciu o symulację historyczną zachowania poszczególnych spółek tworzących indeks. Zachowano zapewne wszelkie regulacje i przepisy na podstawie których tworzono indeks, ale warto zdać sobie sprawę choćby z faktu, że zachowanie spółek w dużym stopniu zależało ostatnio od tego w którym indeksie notowane były wcześniej, niektóre z nich wypadały z indeksu WIG20 i przechodziły do mWIG40 inne awansowały w przeciwnym kierunku, a teraz spotykają się we wspólnym indeksie. Zupełnie inne było by zachowanie tych samych spółek w ramach istniejącego indeksu WIG30.
  Jeśli nawet założenia o powstawaniu wykresu są diametralnie różne od mojego amatorskiego wyobrażenia, to dla mnie WIG30 będzie wiarygodny,kiedy będzie można analizować na podstawie zapisów notowanych sesji. Czyli tak jak przewiduje się wycofanie WIG20, a więc za 2 lata. Wtedy do rozważań średnioterminowych wykres dzienny będzie posiadał wystarczająco rozbudowaną historię. 
   Na dziś wnioskowanie o WIG20 na podstawie wykresu WIG30 uważam za wielce ryzykowne, mimo iż zachowują się dość podobnie. 

2013-10-17

Odbicie od głównej linii trendu


     Po pokonaniu ostatnich oporów podczas dzisiejszej sesjo doszło do cofnięcia głównego indeksu. Na wykresie pięciomiesięcznym w taktowaniu dziennym widać to jako książkowy ruch powrotny po wybiciu linii szyi formacji podwójnego dna.

     Z kolei na wykresie trzyletnim ponad linią trendu średniego biegnie linia długoterminowa, to właśnie od niej dziś odbił się indeks. jesteśmy teraz pomiędzy dwoma liniami, wyżej niż linia średniego trendu a niżej od linii długoterminowego. Takie miejsce zaprasza wprost do starcie popytu i podaży a zwycięzca tej bitwy poprowadzi rynek do końca roku co najmniej. I oczywiście nie będzie to jeden prosty ruch ale nastrój będzie dominował. Na dziś większe szanse mamy  na czas byka. Który powinien potrwać do końca pierwszej dekady stycznia.

2013-10-16

ALL1 i SEB3 sygnały kupna

   Mamy kolejne sygnały dla funduszy polskich akcji. Jeden z nich oparty na MiŚS (ALL1) w czasie ostatniego półrocza zyskał ponad 33%. Nic dziwnego wszak na "miśkach " hossa trwa w najlepsze. Powstaje więc pytanie dlaczego sygnał dopiero teraz. Poprzedni pojawił się tuż przed ostatnią korektą. Efektem tego był dość szybki sygnał sprzedaży, który wypadł w okolicach dołka według tych wskazań fundusz zachował się kiepsko i wygenerował stratę. teraz kolejny sygnał i okazuje się że fundusz już dość drogi. 
    Nieco inaczej sytuacja wygląda z SEB3 jego zysk za ostatnie 6 miesięcy to zaledwie trzecia część tego co zarobił ALL1 i tu już można mieć obawy co do skuteczności zarządzania. Przy takich wynikach jakie mamy przez ostatnie pół roku to co pokazuje SEB3 nie rzuca na kolana. 
    Oczywiście z omawianych 12 października przyczyn oba sygnały traktuję jako kolejne dane do statystyk i poddaję wyłącznie obserwacji. 

2013-10-15

Pierwsze zatrzymanie.

   W  ubiegły czwartek doszło do skomasowanej akcji byków co skończyło się pokonaniem w trakcie tej jednej sesji trzech oporów. Zamknięcie nastąpiło powyżej linii szyi formacji oRGR, powyżej średnioterminowej linii trendu spadkowego i wreszcie powyżej szczytu z dnia 14 sierpnia. Dziś nastąpiło naruszenie poziomu szczytu z 10 czerwca po czym indeks cofnął się pod wpływem wydarzeń za oceanem. Sesja w USA rozpoczęła się od cofnięcia,  co dało pretekst najbardziej niecierpliwym do realizacji zysków. Już wynik jaki wskazuje "mój" QUE1 zachęca do takiej czynności.
  Na razie możemy mówić o nieudanej próbie ataku na kolejny opór. Wielce prawdopodobne jest cofnięcie i test ostatniego z wybitych oporów (2462), a nawet nie zdziwiło by mnie zejście do linii trendu (2424). Taki test to okazja do wymiany graczy na rynku, z jednoczesnym uwiarygodnieniem dotychczasowych oporów jako nowych wsparć. Dodać jeszcze trzeba, że volumen czwartkowy jest ponad czterokrotnie większy od dzisiejszego co interpretuję na korzyść kupujących.
   Ponadto szeroki rynek nadal notuje niewielki wzrost,
 a indeks mWIG40 co prawda z górnym cieniem ale wzrost przekracza tu 1%

2013-10-14

DWS3, UNK3 - kolejne sygnały

  Nie może być inaczej jak kolejne sygnały z rynku polskich akcji, po wybiciu oporu i średnioterminowym sygnale kupna należy się w dalszym ciągu spodziewać, że następne fundusze oparte na GPW będą pokazywać sygnały. W takich okolicznościach wypada tylko obserwować czy nie dochodzi do jakiegoś przesilenia i liczyć zyski. Odnośnie zaś decyzji o wejściu w rynek  to jak już odpowiadałem na pytanie jednego z czytających. Można jeszcze wchodzić, ale warto zaczekać na jakąś lokalną korektę, ot choćby ruch powrotny do wybitego oporu, o ile taki nastąpi.
   I jeszcze mała dygresja, na wykresie doskonale widać który z funduszy pokazuje lepszy wynik i który bym wybierał. Dodam, że nie o zarządzających tu chodzi a o strukturę funduszy DWS3 jest oparty na WIG20, zaś UNK3 na szerokim rynku WIG rzut oka na wykresy i mamy jasny obraz skąd taka różnica. Mając w portfelu 80% funduszy polskich akcji niezmiennie oczekuję na impulsy z innych sektorów. A jednocześnie obserwuję jak zachowują się posiadane fundusze, by przypadkiem nie oddać zbyt dużo z posiadanego zysku.

2013-10-13

Moje ulubione 33 - FREAK KITCHEN

Jeden z ciekawszych przedstawicieli progressive metalu, a  w mojej ocenie rewelacyjny FREAK KITCHEN. Zapraszam

SPEAK WHEN SPOKEN TO
MURDER GROUPIE
NOBODY'S LAUGHING
OK
JERK
GOD SAVE THE SPLEEN
LOOK BORED
SNAP
RAW
UGLY SIDE OF MY

2013-10-12

Sufler 03 - 10. 10. 2013

W moim odczuciu kluczowy tydzień, w którym pojawiły się sygnały ustawiające rynek w średnim terminie. Portfel zachowuję bez zmian. Poza polskim rynkiem "Sufler" nie wskazuje na żadne ciekawe inwestycyjnie miejsca. A z pełną świadomością nie zaangażuję 100% portfela w jeden rynek . Zamiast tego zwiększam zaangażowanie i dokładam kolejną wolną kwotę do portfela. Zdaję sobie sprawę, że trzeba było zrobić to wcześniej, ale z przyczyn ode mnie niezależnych musiałem nieco dłużej niż zwykle czekać na przelew. Wartości dziś zaprezentowane nie uwzględniają wpłaty, jej skutek pojawi się za tydzień. Teraz jedynie pokazuję wykres uwzględniający tę wpłatę, oczywiście w istotny sposób przeskalowany.

 MIESIĄC (X) +1,98% 
KWARTAŁ (VIII 13 - X 13) +12,82%
PÓŁROCZE (IV 13 - X 13) +18,90%
ROK (XI 12 - X 13) +39,06%
DWA LATA (XI 11 - X 13) +63,11%
ROK 2013 +10,29%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +36,73%
Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +0,81%,
A fundusze pracowały następująco


ING3 - Wreszcie zaczyna przynosić zyski.
NB4 - Tym razem nieco w cieniu funduszy szerokiego rynku.
QUE1 - Wyrasta na najbardziej udaną inwestycję "Suflera".
UNK4 - Przechowuje część gotówki na okazje dywersyfikujące nieco portfel.

2013-10-11

Sygnały konsekwencją wybicia

    Średnioterminowa linia trendu została wczoraj wybita w sposób nie budzący żadnych wątpliwości. Potwierdzone to zostało wszelkimi zjawiskami koniecznymi do stwierdzenia tegoż faktu. Był czas konsolidacji były próby wyjścia w obu kierunkach, były wreszcie spadające obroty. Ostatecznie sesja decydująca odbyła się przy ponad przeciętnym obrocie, a siła wybicia musiała zrobić na obserwatorach wielkie wrażenie. Przy okazji zanegowana została lokalna formacja rgr, a przed nami czas na realizację nieco szerszej oRGR (obie formacje opisywałem). Ponadto wybicie linii trendu traktować należy jako średnioterminowy sygnał kupna. W takim momencie nie dziwią pojawiające się sygnały kupna dla kolejnych funduszy opartych na akcjach rynku polskiego, w tym bazujący na kontrakcie lewarowany QUE2.
 
  W tym miejscu warto przypomnieć sytuację mojego portfela. Przy ostatnich sygnałach sprzedaży podjąłem decyzję o zastosowaniu tzw. stopu warunkowego. Dziś mogę z pełną satysfakcją powiedzieć, ze było to bardzo dobre posunięcie. W rozliczeniach opisanych w sygnałach fundusze dawały następujące stopy zwrotu: +13,84% - QUE1, +5,31 - NB4, -5,75% - ING3. Według strategi powinienem poprzednie inwestycje właśnie wtedy pozamykać a dziś dokonywać zakupów. Tymczasem dzięki zastosowaniu stopu warunkowego dziś mamy +24,07% - QUE1, +15,37% - NB4, +1,78% - ING3. 
  Mamy też sygnał kupna dla ustawionego na spadek kontraktu QUE3, ale w tych okolicznościach sygnał ten traktuję jedynie w kategoriach statystycznych. 
  

2013-10-10

Nie trzeba długo czekać ML5 do sprzedaży

    Zgodnie z przewidywaniami po ostatnim sygnale, nie czas to na zakupy złota. Kiedy kilka tygodni temu pisałem tekst o dobrym czasie na surowiec wiele wskaźników pokazywało szansę. Ale właśnie kiedy pojawił się ostatni sygnał czyli 24 września widoczne były symptomy załamania dla pozytywnego scenariusza. Dziś mamy potwierdzenie tego faktu, a wynik funduszu kwalifikuje tę inwestycję do kategorii BUBLE.
    Być może złośliwy los spłata kolejnego figla i ten moment jest akurat najlepszy na zakup, ale zakup w tym momencie a trwanie w inwestycji to dwie zupełnie różne sprawy. W każdej sytuacji zupełnie inną ocenę rynku ma osoba posiadająca otwartą pozycję aniżeli osoba mająca zamiar pozycję otworzyć. A w obecnej sytuacji warto na jakiś czas zapomnieć o złocie bo na naszym rynku dzieją się o wiele ciekawsze rzeczy, o czym prawdopodobnie jutro napiszę.

2013-10-09

ML6 -sygnał sprzedaży

   W dniu 24 czerwca pokazał się sygnał kupna, a dziś sprzedaży dla funduszu ML6. Wynik uzyskany w tak krótkim czasie jest dość dobry powiedział bym nawet bardzo dobry, nie jest bowiem łatwo w nieco ponad kwartał zarobić ponad 7%. To jest oczywiście kategoria HIT i podwójnie szkoda.
   Po pierwsze szkoda, bo w kontekście rynków surowcowych fundusz pokazuje bardzo dobre wyniki choćby na tle ML5, notującego poważne straty. Po drugie szkoda, że dolar ma tak duży negatywny wpływ na wynik i zżera ponad połowę zysku wypracowanego przez fundusz. Co pokazuje poniższy wykres.

Czy kanał wytrzyma?

  Podstawowe pytanie na dziś to czy dolna linia kanału wytrzyma i po teście wsparcia zobaczymy kolejny ruch do górnego ograniczenia. Czy wręcz przeciwnie ostatnie wzrosty kończą dobry okres na amerykańskim rynku i przed nami mocniejsza korekta. Pewnie czeka mnie fala krytyki, bo zamiast wyjaśniać sytuację stawiam pytania. Ale do 17 października wszystko zdarzyć się może, a od tego czy dojdzie do porozumienia miedzy demokratami i republikanami zależeć będzie dalszy rozwój wypadków. Z politykami nigdy nic nie wiadomo stąd nie podejmę się stawiać w tym momencie żadnych prognoz. Obserwuję wskaźniki "Suflera" i czekam na dalszy rozwój wypadków.  

2013-10-07

Byki tracą grunt

  Wyspa odwrotu, formacja oRGR to wszystko mało, na wykresie wymalowała się krótko terminowa formacja RGR. Co bardziej niepokojące niewielką ale jednak luką zeszliśmy dziś poniżej LS tej formacji. Dla mnie dzisiejszy dolny cień nie jest powodem do optymizmu wszak ani na moment podczas dzisiejszej sesji nie widać było oznak chęci powrotu nad wyłamane wsparcie. Pozostaje nadzieja, że ważniejsza okaże się luka tym cieniem dziś spenetrowana, ale ostatecznie wybroniona. I dodatkowe zabezpieczenie w postaci nieco niżej usytuowanej luki wyznaczającej koniec wyspy odwrotu. 
Dodatkowym plusem jest zachowanie funduszy, które jakby nie zauważyły piątkowego cofnięcia. Pozostaje zaczekać na rozstrzygnięcie, które przypuszczam nastąpi dość szybko. 

2013-10-06

MSL notowanie 6

   Bardzo intensywny wrzesień spowodował ograniczenie, mniej czasu było na muzykę. Stąd na liście wrażenie lekkiego zastoju. Miejsce sprzed miesiąca utrzymało 7 zespołów, 3 awansowały, 5 spadło i wreszcie pojawiły się 4 nowości. Listę opuściły PRIMAL FEAR, AC/DC, OVER KILL i HELLOWEEN. Zapraszam

1 (1) URIAH HEEP
2 (2) KRYPTERIA
3 (7) MOTORHEAD
4 (4) UFO
5 (5) THE MELVINS
6 (6) BAD RELIGION
7 (3) LOUDNESS
8 (11) KAMELOT
9 (9) KISS
10 (8) RAGE
11 (10) GRAVE DIGGER
12 (12) DEEP PURPLE
13 (16) PRO-PAIN
14 ( N) THERION
15 (19) UNLEASHED
16 (15) SCORPIONS
17 ( N) OOMPH!
18 (14) KROKUS
19 ( N) TANKARD
20 ( N) RIOT

2013-10-05

Sufler 26.09 - 03.10. 20013

Całkiem udany tydzień przełomu miesięcy. Trwa konsolidacja pod oporem a pomimo ruchu bocznego portfel zanotował widoczny zysk. Po raz kolejny wyznaczył swoje maksima. Oczywiście ma na to wpływ również powiększanie kapitału jakie odbyło się we wrześniu. Ale wpłaty te dokonywane były wcześniej, a więc maksima to zasługa zysku wypracowanego w tym tygodniu. 
 MIESIĄC (X) +1,16% 
KWARTAŁ (VIII 13 - X 13) +11,91%
PÓŁROCZE (IV 13 - X 13) +17,94%
ROK (XI 12 - X 13) +37,94%
DWA LATA (XI 11 - X 13) +61,80%
ROK 2013 +9,40%

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +35,63%
Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +0,86%,
A fundusze pracowały następująco


ING3 - Mimo wszystko na lekkim plusie.
NB4 - W dalszym ciągu utrzymuje miano gwiazdy portfela.
QUE1 - Broni się dzielnie i dokłada po trochę do wypracowanego ponad 20% zysku.
UNK4 - Też dokłada swoją cegiełkę minimalnie ale zawsze to plusik.

Archiwum bloga