Goście

Szukaj na tym blogu

2013-03-31

Moje ulubione 10 - JUDAS PRIEST

Kolejna mega gwiazda o noeklasycznych zapędach gitarzystów, solówki Glena i KK to po prostu raj dla ucha.
THE SENTINEL
BEYOND THE REALMS OF DEATH
THE HELLION/ELECTRIC EYE/RIDDING ON THE WIND
PAINKILLER
RAM IT DOWN
NIGHT CRAWLER
DON'T GO
EXCITER
JUGULATOR
FREEWHEEL BURNING

2013-03-30

Sufler 21 - 28. 03. 2013

Tydzień świąteczny, a co za tym idzie nieco krótszy, wczoraj nasza giełda jak większość zamknięta. Wygląda też, że mniej więcej tak będzie wyglądało podsumowanie całego miesiąca. Ostatecznie miesiąc z zyskiem mimo cofnięcia w drugiej połowie, a dodatkowa wpłata podrasowała tylko świeczkę marcową, która i tak byłaby zielona. Szczegóły po aktualizacji na zakończenie miesiąca.
Wyniki portfela:
MIESIĄC (III) +4,49%
KWARTAŁ (I 12 - III 13) +12,52%
PÓŁROCZE (X 12 - III 13) +18,81%
ROK (IV 12 - III 13) +28,80%
DWA LATA (IV11 - III 13) +40,83%
ROK 2013 +2,26%
W ostatnim tygodniu fundusze wypracowały





Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: -0,41%,

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +27,48%
   W ubiegłym tygodniu:
QUE1 - po kiepskim początku koniec tygodnia pod znakiem odreagowania, strat jednak nie udało się odrobić
QUE2 - przez pomyłkę jeszcze 13% w portfelu zostało, ale z odrabianiem strat ciężko idzie
TEMP2 - po kiepskim początku tygodnia w końcówce skuteczny finisz i pół procenta do portfela dokłada
TEMP7 - bohater tygodnia ponad 1% zysku to dobry wynik jak na niepewna sytuację w strefie euro
UNK4 - klasyczny fundusz na przeczekanie na razie minimalnie pod kreską ale to i tak nic względem strat funduszy QUE

2013-03-29

Ale się zdziwiłem.

Dokładnie jak w tytule, moja mina musiała być dość ciekawa kiedy dziś rano w portfelu zobaczyłem QUE2, a poniżej UNK4 nie do końca zdawałem sobie sprawę z tego co się stało, tymczasem zamiast QUE2 sprzedałem QUE1. Fatalna pomyłka z cyklu to nie możliwe a jednak się stało. No cóż skoro tak będąc konsekwentny dałem zlecenie korygujące i QUE2 zastąpię QUE1. Zleceni poszło dziś więc po wycenie ze środy (czwartku) będzie wykonane. Wątpliwość wynika z tego czy dzień dzisiejszy Skandia traktuje jako roboczy (są aktualizacje w portfelu), czy wolny (nie pracowała giełda). 
  Na dziś stan portfela jest następujący, na pierwszej (starszej polisie) wygląda to tak
Z kolei na drugiej (nowszej) wystąpiła pomyłka i wygląda to tak.
Jak widać początkowy układ po 25% dawno już się zdezaktualizował.

2013-03-28

QUE2 rozliczenie, ML4 cut

  10 miesięcy trwało zanim pojawił się pierwszy błąd w decyzjach inwestycyjnych. Wejście w QUE2 okazało się trafione jak przysłowiową kulą w płot. Zamykamy inwestycję ze stratą 12,12%. Na szczęście to było na początku około 20% portfela tak więc starta na całym portfelu to piąta część tej wielkości czyli około 2,5%. Tak więc jeszcze raz potwierdza się zasada, że pierwsza myśl jest najlepsza i jeśli moment sygnału jest nieodpowiedni, to nie warto ryzykować.  
Kolejnym dowodem na to jest sygnał jaki pojawił się dla ML4 tym razem chodzi o duży zysk, który warto już zacząć nieco szczególnie chronić. 
Fundusz w stosunkowo krótkim czasie bo niewiele ponad miesiąc. Sygnał kupna 26 lutego dał zarobić aż 16% z pokaźnym hakiem. A taki zysk nie może być pozostawiony przypadkowi. Dlatego jak najbardziej słuszne jest zacieśnienie stop.

2013-03-27

NOVO4 kup, ING6 sprzedaj

  Mamy kolejne dwa sygnały. Sygnał sprzedaży dla ING6, (właściwie wczorajszy nie zauważony w pośpiechu i przez całą tę komplikację techniczną, która zresztą trwa i dodaje mi mnóstwo pracy) będącego na zacieśnionym stopie więc zamykamy z zyskiem klasyfikującym inwestycję do kategorii SUKCES. To po raz kolejny zmienia nieco statystyki "Suflera" tym razem na korzyść. Widoczna jest lekka stabilizacja, ilość inwestycji dających zysk to około dwie trzecie wszystkich, straty co oczywiste to jedna trzecia. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że samych Hitów jest tyle co transakcji przynoszących straty łącznie. DO podsumowania zysku ING posłużę się jak zwykle wykresem. 
 Z kolei sygnał kupna dla funduszu, który przecenił się tak mocno, że cena stała się atrakcyjnie niska.
Jednakże jeśli przyjrzeć się wykresowi to nie ma żadnych podstaw do zainteresowania tym funduszem. Przecież od września było mnóstwo okazji do zarabiania, wtedy cena stała w miejscu. Teraz zaś cena funduszu gwałtownie spada, chyba zarządzający co nieco stracił orientację. Dlatego nawet nie warto przybliżać funduszu. Zrobię to jak nadejdzie lepszy czas i realna podstawa do zwrócenia nań uwagi.

2013-03-26

Wysyp sygnałów

   Ostatnie zawirowanie spowodowało jednoczesne sygnały dla kilku funduszy. Oczywiście mowa o sygnałach sprzedaży. Zamykamy więc śledzenie i wprowadzamy do statystyk inwestycje następujących funduszy. ALL3, ARKA3, ING3, ING5. 
   Proponuję spojrzeć na wykresy ARKA3 oraz ING3 początek inwestycji to różnica jednej sesji, a wynik jakże rozbieżny. To pokazuje tylko jak trudny inwestycyjnie był to okres. Wykresy prezentuje w kolejności sygnałów kupna.
Pierwszy pojawił się ING3 od 7 września zarobił do dnia sygnału sprzedaży 7,26% (HIT)

Kolejny to ARKA3 od 10 września zaledwie 1,38% (SUKCES) 
Wreszcie 19 grudnia i sygnał ALL3 tu strata 3,38% (POMYŁKA)
I na koniec ING5 ten z 18 stycznia 13 br, strata 4,52% (POMYŁKA)

Jest też jeden sygnał kupna dla funduszu ML6, ale też trafi do obserwacji i badań statystycznych, w ostatnim półroczu przecenił się o ponad 13%, co dla niektórych stanowić może sensowna promocję.  Fundusz ten zupełnie niedawno był przedstawiany więc daruję sobie ponowny opis, załączam wykres za ostatnie pół roku.
PS. Z powodu usterki technicznej aktualizacja wycen nie była dziś możliwa. Przepraszam

2013-03-25

QUE2 i UNK3 sprzedaj - pierwszy błąd

   Jest sygnał sprzedaj dla funduszu QUE2, i to oznacza pierwszą stratę w inwestycjach według wskazań "Suflera". Właśnie dokonałem sprzedaży. A wygląda to tak, że szans na wyjście z inwestycji nawet z niewielką stratą nie ma, wręcz przeciwnie. Jak pokazuje wykres nie była to do końca przemyślana inwestycja. Powinno być tak, że skoro widziałem poziom 2430 jako wsparcie to właśnie na tym poziomie zakup. Pospieszyłem się i to był drugi błąd, a pierwszy to brak konsekwencji przecież w dniu sygnału zignorowałem go i nie dokonałem zakupu. Tego trzeba było się trzymać. Jest nauczka na przyszłość, a kolejne okazje zapewne się pojawią. Cóż jestem tylko amatorem i za ostatnie 10 miesięcy to pierwszy błąd.  Któż ich nie popełnia. Szczegółowe rozliczenie podam oczywiście kiedy transakcja zostanie zrealizowana. Wtedy też uzupełnie statystki Suflera dla tej inwestycji
Już po aktualizacji okazało się, że i UNK3 - Unikorona Akcje ma sygnał sprzedaży, krótka więc statystyka w uzupełnieniu.
Sygnał kupna pojawił się 12 września 2012 i do dziś inwestycja przyniosła kilka % zysku, co oznacza, że sygnał osiągnął kategorię SUKCES i tak zostanie wpisany do statystyk Suflera.
PS. Mam nadzieję, że zainteresowani zauważyli zmianę w transakcjach i sygnałach "Sufler" wrzuciłem już około 17:00

2013-03-24

Moje ulubione 9 - LED ZEPPELIN

Cóż legendy hard rocka zabraknąć nie może dlatego po szaleńczych thrasherach, zgodnie z nostalgicznym nastrojem ducha zapraszam na ponadczasową podróż z mistrzami.

KASHMIR
ALL MY LOVE
WHOLE LOTTA LOVE
I'M GONNA CROWL
STAIRWAY TO HEAVEN
GOOD TIMES BAD TIMES
SINCE I'VE BEEN LOVING YOU
HOT DOG
DAZED AND CONFUSED
THANK YOU
To jak zwykle moja subiektywna lista, która w innym czasie zapewne inaczej by wyglądała.

2013-03-23

Sufler 14 - 21. 03. 2013


  Mamy kolejny spadek tygodniowy w portfelu, a dla mnie posiadającego jeszcze wolne środki (druga transza poprzedniej wpłaty) jest okazja do kolejnego doładowania portfela. Oczywiście jak poprzednio wartości portfela w poszczególnych okresach czasu są podawane z uwzględnieniem wpłat. Natomiast wynik za rok 2013, zmiana tygodniowa i stan według "Suflera" w metodzie WANJU.
A tak wygląda to po zaksięgowaniu wpłat.

Wyniki portfela:
MIESIĄC (III) +4,92%
KWARTAŁ (I 12 - III 13) +12,98%
PÓŁROCZE (X 12 - III 13) +19,30%
ROK (IV 12 - III 13) +29,33%
DWA LATA (IV11 - III 13) +41,41%
ROK 2013 +2,68%
W ostatnim tygodniu fundusze wypracowały

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: -0,73%,

Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +28,00%
   W ubiegłym tygodniu:
QUE1 - dość duża strata z racji przeceny drugiej linii
QUE2 - nici z odbicia , teraz masakruje portfel i jednocześnie zbliża się szybko do poziomu stop, czyżby pierwsza starta "Suflera", tak po prawdzie to sygnał prawidłowo zignorowany niestety później zwyciężyła chytrość
TEMP2 - ładnie broni się w okolicach szczytów 
TEMP7 - stabilizuje portfel dając lekki zysk dzięki kursowi waluty

2013-03-22

XU100 - pod oporem

   Indeks budzący największe zainteresowanie, a za taki uznaję na podstawie ilości zapytań (szczególnie w licznych mailach) właśnie turecki ^XU100. Bazowy scenariusz to realizacja korekty ABC, jak widać przy silnym trendzie, fala B zniosła prawie 76,4%. Tak na marginesie cechą charakterystyczną odwracania trendu jest zniesienie fali 1 przez 2 nawet w 100%. Nie mam intencji wywoływania paniki, ale i taki wariant trzeba brać pod uwagę. Początek fali tu oznaczonej jako A oraz koniec B tworzą układ dwóch szczytów (drugi widocznie niżej). Jest jeszcze jeden drugi szczyt bardziej lokalny w okolicach literki B. I choć jego zasięg zdaje się być niewielki, to akurat może wystarczyć jako kamyczek poruszający lawinę.
   Wszystko to nabierze mocy sprawczej dopiero kiedy indeks "odklei się" od linii poprowadzonej przez "duże" szczyty. Na razie raczej wygląda to jak pokaz siły i budowa zaplecza pod oporem. Jak to połączyć ze słabością naszego rynku? Przecież postrzegane są jako jeden koszyk. Mam dylemat, czy nasz indeks pociągnie turecki w dół, czy będzie akurat odwrotnie?

2013-03-21

Krytyczne wsparcie padło

   Dzisiejsze zamknięcie znacznie poniżej krytycznego wsparcia neguje preferowany dotychczas scenariusz wzrostowy. Oczywiście to może być pułapka, ale warto zastanowić się nad tym co może się dalej wydarzyć. Przede wszystkim jeśli w ciągu najbliższych dwóch trzech sesji nie nastąpi zwrot, a ruch będzie kontynuowany to należy zweryfikować oznaczenia fal, zgodnie z rysunkiem. W dalszym ciągu nie oznaczam jednoznacznie bo może mamy nieco bardziej rozbudowaną korektę, a może jest to początek najbardziej dynamicznej 3 fali spadkowej w ramach pełnej piątki Eliota.
   Jeśli to tylko fala C to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie długości równej fali A czyli około 193 punkty. To sprowadzi indeks do poziomu 2293. Z kolei współczynnik Fibonacciego sugeruje minimalny ruch o 119 punktów od końca fali A, a więc do poziomu 2309, albo maksymalny o 312 do poziomu 2178. Dopóki zatem nie zejdziemy poniżej 2309 traktować należy obecną falę mimo wszystko jako korekcyjne C. Przy czym mowa o korekcie wyższego rzędu. Poniżej zaś tego poziomu wypada zmienić oznaczenia na cyfrowe i przygotować się na pełną spadkową strukturę 5 fal.
   Wszystko to dopiero jednak wtedy, gdy możliwość fałszywego załamanie nie będzie mogła być brana pod uwagę. W tej sytuacji oczekuję ewentualnych sygnałów sprzedaży na funduszach w portfelu. I tylko jeśli się pokażą mam zamiar cokolwiek zmieniać. Teraz ze spokojem obserwuję, a tego spokoju właśnie teraz najbardziej potrzeba. 

2013-03-20

HSBC3 i PIO3 - sygnały SELL

Mamy po wczorajszych wycenach dwa sygnały sprzedaży. Pierwszy to HSBC3 
Jak widać na wykresie sygnał kupna pojawił się 18. 05.2012. W tym czasie portfel był w 100% w QUE2, dlatego nie dokonywałem zakupu. Stopa zwrotu w walucie bazowej funduszu jest dość imponująca to właśnie te ponad 16% w lewym dolnym rogu wykresu. Ale nas bardziej interesuje wartość uzyskana w polskim złotym, bo przecież taką walutą na co dzień obracamy, a to pokazuje kolejny wykres.
I niestety około połowy zysków mniej, ale mimo wszystko za 10 miesięcy  zysk ponad 8% nie jest wcale zły, no oczywiście mniej niż obiecywał Amber Gold z tą różnicą, że zysk nasz ewentualnie (jeśli ktoś w tym czasie inwestował) jest faktem. 
   Drugi sygnał dotyczy funduszu PIO3 (sygnał 24. maj 2012), a więc inwestującego na naszym rynku z naszą walutą jako bazową. I tu już mamy powody do satysfakcji. 
Oba fundusze były na zacieśnionym stopie i oba znajdziecie do czasu jutrzejszej aktualizacji wśród HITÓW, co ma tez swoje odzwierciedlenie w statystykach "Suflera" na dziś dwie trzecie sygnałów przyniosło zyski, z czego połowa to HITY, czyli sygnały na podstawie których zysk jest większy niż 6%.

2013-03-19

WIG20 a sprawa cypryjska.

  Wszystko wskazywało na to, iż pierwotne założenia dotyczące korekty były słuszne. Poziom 2430 został obroniony, a na rynki zawitała poprawa nastrojów. Ale pojawiła się informacja z Cypru w sprawie ogólnie w mediach nagłośnionej. Inwestorzy przestraszyli się podobnych skoków na kasę w pozostałych krajach o podobnej sytuacji. A w przypadku Hiszpanii to już zupełnie inny kaliber sprawy.
   W świetle tych wydarzeń, na rynki powróciły fatalne nastroje. Co miało też swoje przełożenie na naszą giełdę. Na początek widzę nieco inny niż jeszcze kilka sesji temu układ fal Eliota. Teraz interpretuję go jak na wykresie. Ale nie jest wykluczone, że i tę opcję przyjdzie wkrótce zmienić. A wszystko zależeć będzie od poziomu wyczerpania spadków i tego czy dolny cień z 21 lutego wytrzyma. Rynek jest dość mocno wyprzedany, to atut zapewne jakiś jest, a w sytuacjach wywołanych nagłymi wiadomościami rynek szybko potrafi uspokoić się. Zatem czekać wypada na konkretne rozstrzygnięcia teraz ruch po stronie władz Unii. 

2013-03-18

JB2 - sygnał CUT (idea zacieśnienia stop)

Pojawił się dziś sygnał zacieśnienia stop dla funduszu JB2.  Przy tej okazji chcę przypomnieć, o co chodzi z tym całym zacieśnianiem stop. Wiem, że opisywałem to już i dla stałych czytelników może to być tylko powtórka, ale ciągle o to pytają mnie osoby w mailach. 
  Na wykresie mamy przebieg inwestycji od momentu pojawienia się sygnału BUY (kupuj). Jak widać sygnał pojawił się w momencie od którego po nieznacznym cofnięciu nastąpił wyraźny wzrost. Te dwie linie czarna i czerwona obrazują odpowiednio stop loss zwykły i zacieśniony. A rzecz ma się tak na początku stop mierzy odległość od ostatniego szczytu lokalnego. Jeśli cena nadal rośnie to stop jest podciągany dokładnie o taką wartość o jaką wzrosła cena. Z kolei jeśli cena spada, to stop pozostaje na poziomie jaki został zanotowany. W momencie zejścia ceny poniżej czarnej linii uruchamia się sygnał sprzedaży, w ten sposób chronimy cały zysk od linii czarnej w dół.
  Jeśli zaś cena osiągnie dość wysoki poziom, to oczywistym jest, że zwiększa się ryzyko korekty. Korekta zaś pociąga za sobą spadki i to czego inwestujący nie lubią najbardziej straty w portfelu. Sam kilka razy popełniłem grzech chytrości i nie zamknąłem w porę pozycji oddając niemal cały wypracowany wcześniej zysk. Aby tego uniknąć stosujemy właśnie stop. Tak więc warto przyjąć poziom zysków od którego nieco wcześniej wychodzić będziemy z inwestycji. Czerwona linia imituje zacieśniony stop, nasza inwestycja jest na tyle zyskowna że warto ten zysk chronić nieco bardziej. Z tego względu od określonego poziomu (osiągniętego dziś przez JB2) przesuwamy stop z miejsca czarnej na czerwoną linię, a więc dodatkowo chronimy większą część zysku.
   Tak więc nie jest to sygnał zmiany w portfelu, jest to sygnał bardziej kontrolny, a jego zadaniem jest zabezpieczać wypracowany zysk.

2013-03-17

Moje ulubione 8 - SLAYER

SLAYER przede wszystkim lata 90 te, ale reszta też niczego sobie kiedyś absolutny top zdetronizowany prze OVERKILL. Jednak Dave Lombardo pozostaje ideałem perkusisty. On gra, a nie wybija rytm. Zapraszam.
SEASONS IN THE ABYSS
DEAD SKIN MASK
WAR ENSEMBLE
RAINING BLOOD
BLOODLINE
MANDATORY SUICIDE
SOUTH OF HEAVEN
LIVE UNDEAD
CULT
SHOW NO MERCY


2013-03-16

Sufler 7 - 14. 03. 2013

  Tym razem tydzień bez dodatkowych środków więc marcowa świeca to wyłącznie zyski z inwestycji, tak więc jest nieźle. Mimo kilku sygnałów portfel bez zmian wszak nie wyprzęga się dobrze ciągnących koni. Kolejna kwota czeka już na wpłatę, więc będziemy wkrótce znowu pokazywać dwa wykresy na podsumowaniu. Prezentację wyników funduszy dziś przedstawiam w nieco zmienionej formie ale Skandia nie ma kompletu uzupełnionych wycen z datą 14, więc wykresy QUE są wprost ze strony TFI. Wyniki portfela:
MIESIĄC (III) +3,56%
KWARTAŁ (I 12 - III 13) +11,52%
PÓŁROCZE (X 12 - III 13) +17,76%
ROK (IV 12 - III 13) +27,66%
DWA LATA (IV11 - III 13) +39,58%
ROK 2013 +5,39%
W ostatnim tygodniu fundusze wypracowały

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +1,89%,
Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +31,38%
   W ubiegłym tygodniu:
QUE1 - odporny zwłaszcza na sesje spadkowe, a to cieszy najbardziej
QUE2 - zbliżył się do poziomu 0, jest więc szansa, że zacznie przynosić zyski
TEMP2 - dokładnie jak przed tygodniem, ale nie będę tego samego w koło przepisywał
TEMP7 - po lekkim zastoju zdaje się powoli rozkręcać


2013-03-15

ACM1 - sygnał kupna (nie dla wszystkich)

  Tradycyjnie zacznę od wykresu półrocznego, a ten jest wyjątkowym atutem, cena jest dość atrakcyjna, ale ktoś mógłby zapytać jak to możliwe, że kiedy inne fundusze pokazały za pół roku zyski dwu cyfrowe. Ten jeszcze nie odrobił strat sprzed pół roku? Pomijam fakt, że fundusz może miał kłopoty, może był po prostu źle zarządzany. Nie wiem, ale jedno jest pewne, zbliżony do tego funduszu profilem TEMP2 jest w portfelu z 18% zyskiem. A generalnie cały portfel jest ustawiony w 100% akcyjnie i ma się bardzo dobrze, mimo iż jesteśmy znacznie poniżej ostatniego szczytu na WIG20.
  Ponadto zgodnie z sugestią w tytule fundusz ten nie jest dostępny we wszystkich produktach Skandii (fundusz dostępny dla umów zawartych przed 1 sierpnia 2011 r.), dlatego tym łatwiej podjąć decyzję o przeniesieniu sygnału wyłącznie do statystyk. Oczywiście aktualny TOP 10 funduszy musi być podany, zatem prezentuję go poniżej


2013-03-14

WIG20 odpalił ... nie za wcześnie?

   Dzisiejsze wydarzenia były dla mnie pewnym zaskoczeniem. Sądziłem, że ruch nie rozpocznie się wcześniej niż w poniedziałek, ze względu na wspominane wczoraj opisane cokwartalne zdarzenie. Wygląda jednak, że rynek nie chce czekać. Mamy na wykresie widoczną formację rgr, przy czym dzisiaj właśnie formacja ta została zanegowana, a więc to przyczynek do ruchu o podwójny zasięg formacji, tyle, że w przeciwnym kierunku. 
   Kolejna sprawa jeśli chodzi o zasięg to można oczekiwać ruchu w okolice między 50% - 61,8% zniesienia Fibonacciego. I wreszcie trzeci aspekt to z teorii Eliota  fala 1 rozpoczęła się z poziomu 2428 i zakończyła się na 2491 osiągając długość 53 pkt. Długość tę mnożymy przez 0,618 (zasięg minimum) lub 1,618 (zasięg maximum). Jak pokazałem na wykresie. 
   Czyli zakończenia fali 3  można spodziewać się na 61,8% z dokładnością do zasięgów min/max. Następnie powinniśmy mieć kilku sesyjna korektę w postaci fali 4. Kończącą strukturę euforyczną 5.  Alternatywnie jeśli na fali 3 zakończymy wzrost, to obowiązywać będzie wersja z korektą ABC, a wtedy obecny ruch będzie jedynie wzrostowym elementem dużego ABC. 

2013-03-13

WIG20 przed wiedźmami

   Już pojutrze kolejne 3 wiedźmy, warto więc popatrzeć co z naszym najważniejszym indeksem. Być może nieco zmodyfikowałem oznaczenia fal, ale tylko "krowa zdania nie zmienia". Na dziś widzę to tak, jeśli przypomnieć sobie zasięg korekty to mamy dokładnie 61,8% zniesienia całej struktury pieciofalowej. Oznaczyłem jako abcde, nie będę rozważał czy to jest duże A, czy korekta za nami. Jakby nie było przed nami powinna pojawić się fala wzrostowa, a o jakiej strukturze i zasięgu to jest teraz istotniejsze.
Kolejny wykres przybliża nam całą sytuację, istotne jest to,  że krytyczne wsparcie trzyma. Jednocześnie widoczna jest korekta pierwszej falki wzrostowej przypuśćmy, że to korekcyjna 2 ukończonej falki 1. Jakie znaczenie ma czy jest to w ramach wzrostowego dużego B, czy dużej kolejnej fali I, o tym  więcej można będzie powiedzieć kiedy wyjaśni się czy powstanie struktura 3 czy 5 falek. Istotniejszy wydaje się zasięg tego ruchu, a powinno to być 61,8% spadku abcde, jak wskazuje wykres 1 to będzie około 2550. Ale jesteśmy w trakcie korekcyjnej 2, a wykres poniżej pokazuje bezpieczny poziom zejścia
to z kolei powinno być około 2450, tuż nad krytycznym wsparciem. Zejście poniżej zaneguje ten scenariusz.

SCH4 -sygnał kupna

  Już kiedy pierwszy fundusz z rynku japońskiego dał sygnał portfel był w 100% akcyjny. Tym bardziej teraz nic w tym zakresie nie uległo zmianie. Odnotujmy zatem dla celów statystycznych fakt pojawienia się sygnału wprowadzamy do statystyk na stronie głównej bloga i obserwujemy.
Zerknijmy na wykres tradycyjnie w ujęciu półrocznym.
SCH4 - Schroder International Selection Fund Japanese Equity, według ostatnich danych alokuje aktywa następująco:
1. Sumitomo Mitsui Financial              Banki 4,5
2. Honda Motor                                    Sprzęt transportowy 4,0
3. Mitsubishi UFJ Financial Group      Banki 3,9
4. Mitsui & Co                                     Handel hurtowy 3,6
5. Itochu                                               Handel hurtowy 3,1
6. ORIX                                               Inna działalność finansująca 2,7
7. Nissan Motor                                   Sprzęt transportowy 2,4
8. Aisin Seiki                                       Sprzęt transportowy 2,4
9. Isuzu Motors                                    Sprzęt transportowy 2,3
10. T&D Holdings                               Ubezpieczenia 2,3
Wartości po branży to oczywiście wielkość zaangażowania w procentach. Stan według 31.01.2013 za Analizy Online.

2013-03-11

S&P500 - zadanie prawie wykonane

  Kilka dni temu pisałem o warunkach niezbędnych do utrzymania dobrych nastrojów w USA jaki powinien spełnić najważniejszy indeks. Przypomnę chodziło o utrzymanie się w kanale, wybicie styczniowego oporu, oraz zanegowanie dywergencji. Pierwsze dwa warunki zostały bez wątpienia spełnione i nie ma co dyskutować. 
   Pozostaje kwestia tego ostatniego. Pisałem wtedy o wyjściu oscylatora powyżej linii dywergencji. Jak widać i ten warunek został spełniony. Ale pozostaje jeszcze kwestia ponownego wejścia w strefę wykupienia z nadbiciem pierwszego szczytu. To punkt najwyższy tuż przed pierwszym sygnałem sprzedaży (czerwony trójkącik). Jest miejsce na ruch indeksu do górnej bandy kanału, a to daje zapas dla oscylatora. Jeden krok został zrobiony więc dlaczego nie możliwe są następne?
   I dlaczego wszyscy z takim przekonaniem wieszczą niechybną korektę? Wbrew opinii wszystkich ośmielę się przypomnieć, że często na rynku większość nie ma racji. Dlatego na dziś twierdzę, że czeka nas dalszy wzrost. Jesteśmy w trakcie fali 5 struktury widocznej w kanale. Tuż zaraz powyżej mamy szczyt wszech czasów, nota bene wybity przez DJ, nie wierzę że inwestorzy przynajmniej nie spróbują zaatakować.

2013-03-10

Moje ulubione 7 - METALLICA

Nie przypadkiem zdjęcie w tym składzie i z tego okresu. Prawdziwa Metallica skończyła się na Czarnym Albumie w 1991 roku. Choć każdy może mieć własną ocenę . ZAPRASZAM
FOR WHOM THE BELL TALLS
NO REMORSE
MASTER OF PUPPETS
FIGHT FIRE WITH FIRE
LEPER MESIAH
CREEPING DEATH
MOTORBREATH
ORION
NOTHING ELSE MATTERS
FADE TO BLACK
Miałem zaszczyt dwukrotnie widzieć ich na żywo, raz w Spodku 87 tuż po śmierci Burtona, drugi na Monster Of Rock w Chorzowie 91, do końca życia nie zapomnę:)

2013-03-09

Sufler 28. 02 - 07. 03. 2013

 Nowy miesiąc to nowa nie zakłócona wpłatami świeca, cały wykres przesunięty o kolejny miesiąc. Podobnie nowe poziomy odniesienia dla zakresu czasowego wyników. Ten początek marca to przede wszystkim długo oczekiwane odreagowanie. Na dziś trudno jednoznacznie ogłosić powrót do trendu głównego, ale od czegoś trzeba zacząć. 
 Wyniki portfela:
MIESIĄC (III) +1,64%
KWARTAŁ (I 12 - III 13) +9,45%
PÓŁROCZE (X 12 - III 13) +15,57%
ROK (IV 12 - III 13) +25,29%
DWA LATA (IV11 - III 13) +36,99%
ROK 2013 +3,43%
W ostatnim tygodniu fundusze wypracowały

Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +1,64%,
Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +28,94%
   W ubiegłym tygodniu:
QUE1 - spokojnie buduje swoją pozycję, zadomowił się za dobre wśród HITÓW
QUE2 - w dalszym ciągu odrabia straty, choć to szybko może się zmienić nawet w jeden dzień
TEMP2 - wyznacza kolejne rekordy i tylko w tym tygodniu miał trzy razy podnoszony stop
TEMP7 - w ogólnym rozrachunku stabilny jak na razie, ale bez rewelacji, zobaczymy co z nim dalej będzie

2013-03-08

ML2 - sygnał kupna

   Po wczorajszych wycenach wygenerowany został sygnał kupna dla funduszu bazującego na S&P500, takim właśnie jest ML2 - BlackRock Global Funds - US Basic Value Fund. Oczywistym staje się pytanie na ile sygnał ten ma sens, w momencie kiedy amerykańskie indeksy notują historyczne rekordy, wyjątek stanowi NASDQ. I rzeczywiście można mieć wątpliwości, pamiętać jednak należy, że "Sufler" to narzędzie statystyczne. Brać też pod uwagę, że nie na każdy sygnał musimy reagować. Szczególnie kiedy portfel w 100% załadowany akcyjnie. Oznacza to tylko tyle, że "Sufler" spełnił swoje zadanie bo  inwestycje są po właściwej stronie rynku. Zatem sygnał odnotowujemy jak czyniliśmy to dotychczas, natomiast żadnych zmian w portfelu dokonywać nie będziemy. Nie ma takiej potrzeby.
  TOP10 funduszu przedstawia się następująco
JPMorgan Chase 4,0%
Citigroup 3,9%
Pfizer 3,8%
Wells Fargo 3,3%
Exxon Mobil 3,2%
Merck & Co 3,2%
General Electric 3,1%
Johnson & Johnson 3,0%
Marathon Oil 2,9%
Medtronic 2,6%
z kolei dywersyfikację sektorową przedstawia poniższy diagram

Archiwum bloga