Goście

Szukaj na tym blogu

2012-10-31

HSBC2 sygnał kupuj


   Pojawił się sygnał kupuj dla funduszu HSBC2 (HSBC GIF Euroland Equity Smaller Companies AC), od razu zaznaczę, ze żadnych zakupów nie będzie. Jest to fundusz inwestujący dość podobnie do TEMP2 (jest w portfelu). Podstawową różnicą jest fakt, że HSBC inwestuje w małe spółki (małe nie w naszym rozumieniu). Porównując do naszego rynku to spółki raczej średnie, a część spokojnie weszła by do WIG20, nie wynika to z wielkości tych spółek, a raczej z "małości" naszego parkietu.  
     Fundusz inwestuje wyłącznie w Europie (kolejna różnica w stosunku do TEMP2), głównie Francja, Holandia, Włochy, Niemcy, Belgia, a w nieco mniejszym zakresie Finlandia, Hiszpania, Portugalia, Austria, Szwajcaria. 

Aktualny TOP10 Funduszu 

Pohjola Bank3,00 %
Geophysique2,77 %
BIC SA2,55 %
Gemalto
2,47 %
Atos2,45 %
Vopak
2,44 %
Azimut
2,43 %
Orpea
2,39 %
Prysmian
2,38 %
Kinepolis Group2,35 %
 
Pozostała część, niemal 75% pozostaje nieujawniona w prospekcie, może gdzieś istnieje możliwość ustalenia, tylko po co?

2012-10-30

Dywergencje krótkoterminowe

   Marazmu na rynkach ciąg dalszy. Amerykańskie giełdy nieczynne drugą sesję, co pociąga za sobą niskie obroty, a skutkuje niższa wartością prognostyczną wykresów. Właściwie to trudno znaleźć sensowny temat do opisania. Trzeba czekać. Czekając zaś, oglądałem nasz stragan na różnych interwałach czasowych. Na siłę szukając czegoś wartego opisania. Zaczęło się od próby dostrzeżenia formacji kontynuacji trendu (trójkąt, flaga itp.), od dziennego schodziłem na coraz krótsze dystanse. Nie dość, że nic takiego nie zauważyłem, to na dodatek wpadło mi w  oko coś zupełnie przeciwnego. 
   Proponuję wykres 2H
 Zamiast poszukiwanych, łatwiej tu doszukiwać się choćby oRGR, ale i tak najwyraźniejsza zdaje się być dywergencja RSI. Widoczna na takim wykresie ma niewielki zasięg czasowy. Postanowiłem więc sprawdzić  zakres 4H i okazało się jak poniżej
jest widoczna, a więc jej zasięg czasowy ma znaczenie w kontekście kilku tygodni. Kiedy jednak zobaczyłem wykres 6H
i okazało się, że nadal jest widoczna, to można domniemać, że jej zasięg to już około 6-8 tygodni. To tak w sam raz do końca roku, pasuje pod przyszłe wydarzenia (wybory, rajd św. Mikołaja, końcoworoczny WD). Oczywiście wile zależeć będzie od tego w jakich nastrojach wrócą do gry inwestorzy zza oceanu.

2012-10-29

Nowy prezes, nowe nadzieje

    
   Trudno w dniu takim jak dziś pisać o rynkach, najlepiej zapomnieć i zająć się czym innym. Oczywiście nie sposób przemilczeć wydarzenie, którym żyje cała Polska, mianowicie wyborem nowego Prezesa PZPN. Odchodzący Grzegorz Lato nawet nie pokusił się o dobre słowo dla następcy, wyrażając zdziwienie wyborem, takim a nie innym. Nowy zaś mając niesamowity mandat zaufania staje przed nie lada wyzwaniem. Organizacyjnie związek nie prezentuje się zbyt dobrze, ot taka mini "Stajnia Augiasza", pytanie tylko czy Boniek to Herakles?
   Cokolwiek nie zrobi wszyscy będą chwalić, ze dobrze i w tym największa pułapka. Identyczną sytuację mieliśmy w roku 2007 po wyborach do sejmu. Niemal taka sama euforia, takie same nadzieje, ale czy do końca jest tak dobrze? Nie nie będzie, polityki to tylko takie skojarzenie odnośnie presji oczekiwań, a może nadziei. 
   Ważne, że wokół nowego prezesa pojawiają się nowi ludzie, ludzie o których wiadomo, że na powierzonych im stanowiskach mogą czerpać z doświadczeń osobistych , bo coś osiągnęli. Mam tu na myśli zarówno Marka Koźmińskiego, jak i Romana Koseckiego. Nie oczekuję też, że na wiosnę pokonamy Anglię i wyjdziemy z grupy, nie oczekuję, że po wakacjach będziemy mieć drużynę w Lidze Mistrzów, a dwie w Lidze Europy. Oczekuję natomiast poprawy w zakresie sprawności organizacyjnej, zwiększonej konsekwencji w procesie licencyjnym, poprawy pracy z młodzieżą, mniejszej rozrzutności Zarządu. A o wyniki i poziom naszej kopanej będę o wiele spokojniejszy. 
   I najważniejsze Prezes powinien mieć na widoczną poprawę jedną kadencję.

2012-10-28

Alfabet Metalu 15 - O, P


Zapraszam na ciąg dalszy prezentacji "moich" wykonawców. Jak zwykle będzie, szybko ciężko i (jak chcecie) głośno.
 OPETH
OVERKILL
OZZY OSBOURNE
PANTERA
PAPA ROACH
PARADISE LOST
PARKWAY DRIVE
PATHOLOGY
PERIPHERY
PINK CREAM 69

2012-10-27

Sufler 18 - 25 X 2012


Za nami tydzień pod znakiem korekty, stąd na wykresie pojawia się górny cień, Na razie korpus pozostaje zielony (w skali miesiąca pozostaje wynik dodatni), jednakże w porównaniu z ubiegłym tygodniem stwierdzić trzeba, że niewiele z korpusu zostało. Stopy zwrotu prezentują się też nie tak okazale.
MIESIĄC +0,55%
KWARTAŁ +6,58%
PÓŁROCZE +7,77%
ROK +10,28%
DWA LATA +43,96%
  Poszczególne fundusze prezentuję za pomocą wykresu
Wyraźnie największą stratę przyniósł QUE2, ale to fundusz lewarowany, świetnie zarabia na wzrostach, z kolei najwięcej traci na korektach. Trzeba się przyzwyczaić w tym wypadku do dużej zmienności. No i ten do sygnału sprzedaży nie potrzebuje zbyt wiele. Na tym tle rewelacyjnie spisuje się ARKA1, stabilnie i do góry, zresztą wykres nie kłamie. Z kolei oba fundusze zagraniczne zdają się mieć dołek za sobą. Tu na wynik wpływa również relacja złotego do euro i dolara.
Zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: -2,49%,
Od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +20,38%  
A tak wyglądają wyniki funduszy w październiku
  Do tego wyjaśnienie, z przelicznika wprost wynika, że teoretycznie portfel nie ma prawa być w tym miesiącu na plusie. Jest tak dzięki temu, że inwestycja trwa czas jakiś i proporcje funduszy w portfelu uległy pewnym zmianom, a nowe składki (też mają znaczenie, choć minimalne) lokowane są tylko w jednym z tych 4 funduszy, więc jego wpływ na portfel jest dodatkowo większy.

2012-10-26

SF1 kupuj

   Wykres pokazuje, że fundusz jest w zaawansowanym trendzie spadkowym. W tym momencie nie zastanawiam się nad ostatnimi sygnałami tego funduszu, patrzę na ostatnie pół roku. A to co się okazuje jest nieco zaskakujące. Po pierwsze zysk osiągnięty w około sześć tygodni był sukcesywnie oddawany przez resztę czasu, aż po pół roku doszło do wyzerowania licznika. Patrząc w ten sposób okazja jest wyjątkowa, ile razy zdarza się nam kupić towar przeceniony o 30%. 
Trzeba jednak pamiętać, że fundusz nie należy do standardowych, a wręcz przeciwnie, choćby z racji automatycznych transakcji. Ten spadek jaki widać na wykresie wskazuje na zmianę strategi w trakcie ostatnich miesięcy. Dlaczego? Sądzę, że  pokaże to wykres porównawczy z SKAR3, najlepszym ostatnio funduszem polskich akcji.
Wyraźnie widać, że kiedy SKAR3 notował dołek SF1 ustanawiał półroczne maksimum, a wzrost od dołka SKAR3 przekładał się na spadek SF1. Było tak do 4 września, od tego momentu korelacja funduszy zmienia się, przy czym SF1 co oczywiste traci zdecydowanie więcej. W obecnej sytuacji warto zatem wstrzymać się do momentu wyjaśnienia kierunku dalszego ruchu. Jeśli obecnie ubijamy dno i pójdziemy w górę, to będzie to na pewno fundusz dający rewelacyjne zyski (zdecydowanie większe niż QUE2), jeżeli zaś pójdziemy w stronę dolnego ograniczenia kanału (na WIG20 okolice 1950), to kupimy jednostki za połowę obecnej wartości.

2012-10-25

Sprzedaj BPH6 i DWS5

   Z lekkim opóźnieniem, spowodowanym brakiem aktualizacji wycen za dzień 23.10.12 wczoraj, pojawił się sygnał sprzedaży funduszu surowcowego. Dzięki usprawnieniu narzędziom na platformie Skandii, mogę w sposób bardziej czytelny pokazywać sytuację na wykresie oraz komentować wyniki zdarzeń. Sygnał kupna pojawił się po wycenach z pierwszego czerwca. Jednostka uczestnictwa kosztowała wtedy 131 PLN. W początkowej fazie cena rosła dość dynamicznie, osiągając szczyt 14 września, od tego czasu nastąpił zwrot aż po wycenach z 23 cena obsunęła się od szczytu na tyle by wygenerować sygnał sprzedaży. 
   Funduszu tego nie miałem w portfelu stąd operuję cenami z dnia sygnału. Dla funduszy z portfela wycena idzie po wartościach rzeczywistych, a te mogą się różnić od "sygnałowych" (QUE2 jest tego najlepszym przykładem). Przejdźmy do tego co najistotniejsze cena na dzień 23 wynosi 144,09 PLN daje nam to zysk rzędu 9,82%. Zresztą tak pokazuje wykres, a lokuje tę inwestycję w grupie HITY. Co oczywiście ma swoje odzwierciedlenie w BAROMETRZE INWESTYCJI. 
   Sygnał pojawił się nieco wcześniej , ale fundusz miał zacieśniony stop jako skutek dość wysokich zysków, które warto było dodatkowo zabezpieczyć. Niemal 10% w czasie niespełna 5 miesięcy to chyba nieźle.
DWS5 fundusz również bazujący na surowcu (złoto) pozostawał na sygnale kupna od 14 maja 2012, w tym czasie dał zarobić 8,03%. Kolejna zatem zamknięta inwestycja zaliczona do grupy HITY. Choć w tym wypadku zysk mniejszy, a czas pracy o pół miesiąca dłuższy w stosunku do BPH6. Obserwując zachowanie funduszu wypada podkreślić, trafność sygnału kupna (niemal idealnie w dołku). Z drugiej strony mam co nieco wątpliwości czy tym razem zacieśnienie stop nie zadziała na niekorzyść, tzn. czy spadek będzie kontynuowany. Nie wiem tego na pewno.
    Jeszce jedno zdanie na koniec, w jednej z części podsumowań pisałem o tak zwanym podejściu sektorowym. Skoro dwa fundusze z sektora surowcowego dały sygnały kupna może warto rozważyć zamknięcie pozycji w ML6. Wątpliwość polega na tym, że oba omawiane dziś fundusze miały zacieśnione stopy. Gdyby nie to nie było by sygnałów, a ML6 ładnie zaczął odbijać niemal odrabiając ostatnie straty. 

2012-10-24

Głos w obronie Skandii

  Jakże często szczególnie w czasie kryzysu słyszy się głosy niezadowolenia kierowane pod adresem zarządzających TFI lub innych narzędzi inwestycyjnych, w tym platform typu Skandia, Aegon itp. Chciałbym zabrać głos w tej sprawie, jako posiadacz takiego produktu. Przed chwilą zaglądając do skrzynki mailowej znalazłem tam kolejny miesięcznik, w którym oprócz propozycji portfela dla inwestorów ostrożnych i tych lubiących ryzyko, opisu sytuacji na rynkach (dość prostym językiem strawnym dla każdego dorosłego człowieka) znalazłem fragment który pozwolę sobie zacytować. Zakładam, że nie spotka mnie za to pozew ze strony doradcy inwestycyjnego (autora), jak i samego zarządu, w końcu zajmuję stanowisko w interesie firmy.



"Pomimo, iż wielokrotnie informowaliśmy o utrzymującym się podwyższonym ryzyku związanym z inwestycją w fundusze długu korporacyjnego (inwestujące w obligacje emitowane przez spółki), wielu klientów bardziej lub mniej świadomie utrzymuje takie fundusze w swoich portfelach. Wyraźne wyróżnienie tych funduszy w serwisach Skandii jest pomocą, z której warto korzystać. Najświeższa przecena jednostki funduszu UniWIBID o 6% pokazuje, iż w przypadku Klientów, którzy w sposób aktywny nie monitorują przekazywanych przez nas informacji a także nie korzystają z oferowanych przez nas usług zarządzania aktywami, istnieje wyraźne ryzyko poniesienia strat m.in. z tytułu przeceny wartości funduszy powszechnie uważanych za bezpieczne."
    Dowodzi to tylko temu, że wbrew pozorom Skandia nie zostawia swoich klientów na pastwę losu, jak to część niezadowolonych posiadaczy polis sugeruje. Jeśli raz w miesiącu mamy taki obrazek, na podstawie którego możemy zbudować portfel na zasadzie dopasowania kolorów oznaczeń funduszy, jeśli mamy ostrzeżenia jak to zacytowane, to nie do końca tak jesteśmy zdani na siebie. Jeśli nie otrzymujecie miesięcznika w mailach to też nie problem, pod tym adresem znajdziecie wszystkie (zwracam uwagę na daty)
Adres ten zamieszczę na stronie głównej tak aby nie trzeba było po jakimś czasie szukać w archiwum tego posta. Pozostaje retorycznie zapytać czy ktoś z Was z tego korzysta, albo przynajmniej przeczyta?

2012-10-23

Powrót do kanału - trwały?

   Po dzisiejszej sesji wypada powiedzieć, a nie mówiłem? Stało się to czego wszyscy raczej się spodziewali, mianowicie po wczorajszej szpulce nastąpił kolejny krok w kierunku wcześniej wyznaczonym. Niepokojące jest to, że robiąc ten kro powróciliśmy do rocznego kanału spadkowego. Patrząc na wykres trudno oprzeć się wrażeniu, że był problem po wybiciu z oderwaniem się od jego górnej bandy.
   Jeśli nie będzie szybkiej próby zanegowania i wyjścia z kanału może nam grozić zejście do dolnej bandy, a to będzie już poniżej 2000 pkt. Ale nie mam zamiaru straszyć. To na razie nie jest (na szczęście) scenariusz podstawowy, choć dopóki jesteśmy w kanale jego prawdopodobieństwo rośnie z każdą świeczką wewnątrz. Mamy jeszcze po drodze wsparcia techniczne mamy linię zwyżkującego trendu lokalnego, ale kiedyś wyznaczyłem 7 wsparć i okazało się, że padły jednego dnia (takie czasy).
Te trzy zasieki mają teraz nieco mniejsze znaczenie.  No chyba, że jutro nastąpi równie gwałtowny zwrot na rynkach.

2012-10-22

HSBC4 sygnał sprzedaj

  To od początku była inwestycja obarczona wysokim ryzykiem, zadaje się, że nawet dość wyraziście to sygnalizowałem kiedy pojawił się sygnał kupuj. A może to moje wrażenie nie pamiętam dokładnie, nie ważne ważne jest natomiast, że po sygnale kupna nie wprowadziłem funduszu do portfela. Wtedy już miałem zakupione fundusze akcyjne i czas pokazał, że decyzja ta była jak najbardziej słuszna.
  Sam fundusz, cóż sygnał kupna pokazał się  po wycenach 25.09.12 z kolei sprzedaż po wycenach piątkowych sygnał sprzedaży, najlepiej zobrazuje to wykres funduszu
Początkowo wyglądało to przyzwoicie, ale od pewnego momentu jakby uległo nieco załamaniu, jeszcze lepiej widoczne to kiedy zobaczymy wykres w PLN
niby wykresy podobne i nie widać zbytnio różnicy, ale rzut oka na stopę zwrotu wyjaśnia wszystko dolar po prostu nie wsparł w ostatniej fazie i to wobec obsunięcia się indeksu przeważyło. Ostatecznie stopa zwrotu na dziś -2,42%. Oznacza to, że inwestycja otrzymuje kategorię pomyłki. Teraz stan zamkniętych inwestycji to idealna symetria, mamy po jednym HICIE i BUBLU, mamy po dwa SUKCESY i POMYŁKI, mamy wreszcie 3 NEUTRALNE. To oczywiście o niczym jeszcze nie świadczy, ważniejsze aby wybierać te dobre sygnały.

2012-10-21

Alfabet Metalu 14 - N, O

   Tym razem zapraszam na literę N, oraz początek O (Na zdjęciu NIGHTWISH, z najlepszych czasów z Tarją Turunen)
NEVERMORE
NIGHTWISH
NIRVANA
NOCTURNAL RITES
NORMA JEAN
NORTHER
NORTHERN KINGS
NUCLEAR ASSAULT
ONSLAUGHT
OOMPH!

2012-10-20

"SUFLER" 11 - 18 X 2012


  
  Pierwszy tydzień podsumowania pracy "Suflera", zapewne z czasem ulegnie modyfikacji, na początek kilka statystyk procentowych, może kilka słów o tygodniowych zmianach w portfelu. Zawsze co nieco można będzie udoskonalić. Możecie porównać korpus październikowy z tym sprzed tygodnia, tak jest nieco wyższy mimo iż zaczęło się niemal dokładnie tak jak wczoraj.  
 Oczywiście nie ma gwarancji, że po niedzieli znowu będą wzrosty, ale tym już nie ma sobie co głowy zaprzątać, jeśli tylko indeksy obsuną się zbytnio pojawią się sygnały. To jest ten komfort jaki zyskałem dzięki "Suflerowi". A ten jak widać na wykresie pokazuje dość dobre wyniki.
  Aktualne zmiany portfela przedstawiają się następująco (nie używam w tym przypadku określenia stopy zwrotu, gdyż wykres zawiera również zmiany wynikające z wpłat kwot dodatkowych, chodzi o prezentację efektu uśredniania cen, lub jak kto woli akumulowania przecenionych jednostek): 
MIESIĄC +3,13%
KWARTAŁ +9,31%
PÓŁROCZE +10,53%
ROK +13,10%
DWA LATA +47,64%
  Przy czym miesiąc to pomiar od pierwszego, do ostatniego dnia wyceny, tak jak budowana jest świeca miesięczna (podsumowanie na koniec miesiąca), podobnie każdy z pozostałych okresów. Wyniki poszczególnych funduszy znajdujących się w portfelu codziennie aktualizuję na stronie, tu zaś podaje wyniki za ostatni tydzień, czyli dziś za okres jak w tytule, tu operuję zmianami cen j.u.
ARKA1 +0,45%
ML6 +3,99%
TEMP2 +2,24%
QUE2 0,00%
łącznie zaś zmiana całego portfela za ubiegły tydzień wynosi: +1,24%,
a od 18 maja 2012 (początek inwestycji według wskazań "Suflera"): +23,46%  
  Dociekliwy czytelnik znajdzie na blogu wszystkie momenty zwrotne, takie jak zmiany w portfelu, pojawiające się sygnały itp. Jednym słowem można sprawdzić w każdym momencie to o czym piszę.
PS. Korekta danych w górę po wycenach według Skandii, a tak pracowały poszczególne fundusze

2012-10-19

Weekendowy strach?

  Za nami całkiem przyzwoity tydzień, który kończy się dość mocną przeceną. Jeszcze na wykresach nie nie wygląda to bardzo tragicznie, ale z pewnością obraz techniczny jest po dzisiejszej sesji dużo gorszy. Zobaczmy zatem co wydarzyło się na wybranych walorach. Na początek nasz WIG20, dzisiejsza marubozu zapewne stanowić będzie ważny w krótkim terminie opór, (chyba, że w poniedziałek zostanie zniesiony identycznym białym korpusem). Jeśli zaś chodzi o formację to trójkąt został anulowany i raczej przechodzimy do wariantu prowzrostowej flagi.
Zapewne to przypadek, ale na S&P500 mamy bardzo podobny układ
EUR/USD tworzy coś podobnego, choć jest w zupełnie innym miejscu formacji
na miedzi z kolei wygląda, że jest po sprawie, no może jeszcze nadzieja w cieniach.
Cóż, przed nami weekend być może część inwestorów wystraszona słabymi jednak raportami spółek, brakiem konkretów ze szczytu euro postanowiła zamknąć pozycje na czas odpoczynku. "Sufler" pozostaje na razie dość obojętny, brak przesłanek do sygnałów sprzedaży FA, brak też sygnałów kupna funduszy walutowych, brak wreszcie sygnału dla QUE3. 

2012-10-18

Wrażenia po najważniejszym meczu

  
 Po raz pierwszy od spotkań z Portugalią coś drgnęło. Pomijam fakt, że Anglicy jacyś tacy, jak na kacu byli, ich problem. Nasi za to stanowili drużynę. Po pierwsze był pomysł na grę, może nie wszystko wychodziło, może szwankowała skuteczność, ale każdy wiedział co ma robić. Kiedy padła bramka pomyślałem no to skończył się sen, zaraz się zacznie. I faktycznie zaczęło się, ale nie dobijanie naszych zalęknionych chłopców, a konsekwentne dążenie do zmiany rezultatu. Na tle wyjątkowo słabego przeciwnika pokazali nasi dużą determinację i wolę zwycięstwa. 
   Tym razem wystarczyło na remis, ale jest światełko w tunelu, Fornalik ma wizję (czego zdecydowanie brakowało Franzowi), ma odwagę  (czego zdecydowanie brakowało Franzowi), ma pomysł na tę drużynę (czego zdecydowanie brakowało Franzowi). Kwestią czasu jest przy zachowaniu kierunku rozwoju , pojawienie się skuteczności, to z kolei podobnie jak i sam środowy mecz przełoży się na siłę psychiczną i wyniki w następnych meczach. 
    Na stronę organizacyjną spuszczę zasłonę milczenia, albo nie to taka wisienka na torcie rządów Laty.

2012-10-17

Miedź na tropach złota i srebra

  Zmiana sentymentu na rynkach (mocne dane z rynku nieruchomości w USA), pociąga za sobą wzrost na najważniejszej parze walutowej. Przekłada się to na rynek surowcowy. W szczególności ciekawie zachowuje się sektor metali szlachetnych. 
Już w drugiej połowie września na złocie pojawił się "złoty krzyż" (średnia 50MA - niebieska przebiła od dołu 200MA - czerwoną). Oczywiście podejście takie zwykle kończy się korektą, a ta w najgorszym razie zatrzyma się na średniej 50MA. Choć w obecnej sytuacji niekoniecznie. W ślad za złotem pod koniec września to samo stało się na srebrze.
A już w październiku dołączył do "krzyżowców" indeks XAU (Gold & Silver Index - Philadelphia) skupiający 16 najważniejszych spółek z sektora wydobywczego i przetwórstwa metali szlachetnych (bez Newcrest Minning).

Wydaje się, że tropem swoich szlachetniejszych kolegów chce podążyć miedź. W obecnych okolicznościach to raczej kwestia czasu. 
Jeśli brać pod uwagę, zakres ruchu na EDKU, oraz możliwość powstania wydłużonej piątki na S&P, to ruch w sektorze wydobywczym może być dość pokaźny.

2012-10-16

EDEK wychodzi z trójkąta

    Nie jest to oczywiście nic odkrywczego. Pisało o tym trójkącie wielu, ale nie chodzi w tym przypadku o odkrycie, a bardziej o potwierdzenie faktu. Atak dziś przeprowadzony nie pozostawia złudzeń, jest to mocny argument i sygnał zachęcający do kontynuacji ruchu. Patrząc od dołka można oczywiście rozpisać tam pewne fale tylko, że wydaje mi się to zbędne z prostej przyczyny. Cały ruch od dołka oznaczyłbym jako falę 1, zaś trójkąt jako korekcyjne 2. W dalszej kolejności spodziewał bym się Fali 3 (nawet do 1,43), a finalnie oczekiwał bym próby ataku na rekord 1,60. Oczywiście w obecnych realiach, nawet lapsus słowny (błędne tłumaczenie) jakiegoś polityka może ten scenariusz wywrócić do góry nogami, ale czemu takiego wariantu nie brać pod uwagę (na przekór analom). A nieco bardziej serio, minimalnie zasięg ruchu lepiej widać na zniesieniach fibo w ujęciu tygodniowym.
Jeśli potwierdzi się wybicie z trójkąta, to ruch do 50%, a nawet do 61,8% jest bardzo możliwy. Opisuję to mając na uwadze powiązanie EDKA z rynkiem surowcowym, a ML6 to pośrednio surowce, nasz rynek też uważany jest za surowcowy. Zresztą generalnie wzrost pary to poprawa sentymentu na rynkach akcji. I nie ukrywam, że wypatruję sygnałów z takich funduszy jak QUE3, SKAN2, SKAN3, JB1, TEMP5.

2012-10-15

W ostatniej chwili

    Patrząc na wykres S&P500 trudno oprzeć się wrażeniu, że szarża byków na sesji dzisiejszej należała do tych z gatunku w ostatnim momencie. Indeks znalazł się niebezpiecznie blisko zielonej chmury, co zwykle kusi przetestowaniem jej siły. Na dodatek opóźniona chinkou span przez większość sesji znajdowała się poniżej ceny (sugestia trendu spadkowego). Podobnie jak RSI niemal całą sesję przebywał w strefie bessy (poniżej 50%). Jakby tego było mało to drugi dzień wszystko toczyło się w okolicach średniej 50MA, która na szczęście zadziałał jak trampolina.
    Tak więc wygląda na to, że jeśli mieliśmy do czynienia z korektą techniczną, to właśnie uległa zakończeniu i przed nami czas na falę 5 w ramach fali III zasięg około 1475 - 1500. Pewnym ryzykiem dla pozytywnego scenariusza był potencjalny lokalny podwójny szczyt.
Wygląda to jak misternie zaplanowana pułapka na niedźwiedzie, zwraca uwagę naruszenie "ls" formacji na wykresie 6H, a także gwiazda poranna dzięki której dokonał się powrót nad krytyczne wsparcie. To w krótkim terminie zapowiada odwrócenie trendu.Z kolei zniesienia fibo pokazują, że ostatni ruch zniesiony był w 61,8%, co nie doprowadziło nawet do naruszenia 23,6% całej struktury od dołka majowego.
Teraz moim zdaniem czas na dokończenie fali III, a następnie fala IV, czyli korekcyjne spadki do okolic 1350 - 1380. Ciekawe jak czasowo dopasuje się to do końcoworocznych rajdów (Mikołajowego i WD). Może okazać się na przykład, ze rajd św Mikołaja będzie falą b w ramach IV, zaś WD to fala V. Na razie to tylko "fusy"

2012-10-14

Alfabet Metalu 13 - M


Kolejna część całkowicie poświęcona literze M, oj będzie się działo.
METAL CHURCH
METALLICA
MNEMIC
MONSTER MAGNET
MORBID ANGEL
MORGANA LEFAY
MOTLEY CRUE
MOTORHEAD
MUDVAYNE
MUNICIPAL WASTE



2012-10-13

Notowania "Suflera"

  
 Po dość powierzchownej analizie (głównie mając na względzie strawność dla czytelników) czas na zmianę tematu sobotnich wpisów. Pozostaje teraz w soboty podsumowanie mijającego tygodnia, postaram się przedstawić do w miarę strawnie i czytelnie odnosząc się do wyników podanych oficjalnie na stronie Skandii. Każde podsumowanie będzie więc obejmowało tydzień od piątku do następnego czwartku. Postaram się, aby miało w miarę możliwości stałą strukturę. I zawierało wynik poszczególnych funduszy w portfelu, wynik całego portfela, w pierwszą sobotę nowego miesiąca podsumowanie miesięczne, pierwszą sobotę nowego kwartału, kwartalną, półrocza, półroczną, a roku roczną. Do każdego wpisu dołączony będzie wykres świecowy moich inwestycji w taktowaniu miesięcznym. Oczywiście nie będę na wykresie ujawniał kwot, za to widoczny będzie trend zmian w portfelu. Pojawi się też stan inwestycji od momentu, w którym zacząłem inwestować zgodnie ze wskazaniami "Suflera". Na początek jednak tytułem wprowadzenia, kilka danych początkowych. W dniu 18 maja rozpoczęło się moje inwestowanie za pomocą "Suflera". Stan portfela w tym dniu przyjmuję jako punkt wyjścia (100%), od tego też momentu liczę wszelkie zmiany w portfelu. Kwestie wpłat (składki) oraz opłat właściwie mogę pominąć, ze względu na wielkość portfela składka miesięczna stanowi setne części %, podobnie zresztą jak opłata, ich znaczenie jest znikome.
   Poniżej prezentuję tygodniowe zmiany wartości portfela w ujęciu % począwszy od pierwszego pełnego tygodnia inwestycji według wskazań "Suflera".
17 - 24 maj strata 2,32%, 24 - 31 maj zysk 4,36%, 31 maj - 7 czerwiec +1,91%, 7-14 czerwiec +10,69%, 14 - 21 czerwiec +5,5%, 21 - 28 czerwiec -0,27%, 28 czerwiec - 5 lipiec +7,04%, 5 - 12 lipiec -8,12%, 12 - 19 lipiec +3,03%, 19 - 26 lipiec -6,49%, 26 lipiec - 2 sierpień +0,63%, 2 - 9 sierpień +2,35%, 9 - 16 sierpień +0,17%, 16 - 23 sierpień -1,02%, 23 - 30 sierpień -0,27%, 30 sierpień - 6 wrzesień +2,9%, 6 - 13 wrzesień +2,01%, 13 - 20 wrzesień +1,97%, 20 - 27 wrzesień -1,19%, 27 wrzesień - 4 październik -0,7%, 4 - 11 październik +1,36%. 
   Od rozpoczęcia pomiarów (18 maj 2012) +21,96%
     

2012-10-12

WIG20 w konsolidacji

   Tydzień na naszym rynku kończy się spadkami, a i tygodniowa świeca to czarny kolor. Na dodatek nieco niepokojąco wygląda układ świec, dwa ostatnie tygodnie ukształtowały pro spadkowe harami.
Wiarygodność tego układu oceniamy po różnicy długości korpusu drugiej świecy względem pierwszej, im większa różnica tym harami bardziej wiarygodne. Najmocniejsze jest takie, w którym druga świeca to doji i nosi nazwę krzyż harami. Kiedyś opisałem siłę poszczególnych układów harami.
  Kiedy patrzy się na wykres dzienny, to w dalszym ciągu pozostajemy w konsolidacji między 2350-2400,
nadal też obowiązuje trójkąt, co zdaje się z kolei przemawiać za kontynuacją ruchu wzrostowego. Nadal też uważam, że fala III nie została ukończona, mało tego fala 3 jest niemal równa fali 1, co przemawia za wydłużoną falą 5 kończącą falę III. Aktualnie kończymy falę 4.
Oprócz harami (na tygodniowym) niepokoi mnie jeszcze jedna rzecz, jeśli powiększyć trójkąt (falę 4), to okaże się, że utworzyła się dość groźna formacja którą przedstawia kolejny wykres. Zdecydowanie lepiej widoczna na wykresie liniowym. 

Ta zaś zwiększa niebezpieczeństwo wybicia dołem z trójkąta. Przyszły tydzień może być w tej kwestii przełomowym.


2012-10-11

Warto zerknąć co na miedzi, gdy się w ML6 siedzi

    Na początek pozwolę sobie nie zgodzić się z treścią artykułu dotyczącego ewentualnych spadków na miedzi, który całkiem niedawno ukazał się na stronach bankier.pl. Ogólny ogląd sytuacji zdaje się temu przeczyć, nie odnoszę się do sytuacji makro, ale wyłącznie do tego co na wykresie. Układ ichimoku preferuje byki, podczas kiedy oscylatory ładnie się chłodzą. Chmura hossy (zielona) wyraźnie się rozrasta, opóźniona chinkou span wskazuje trend wzrostowy (utrzymuje się na wykresem). Aktualny jest sygnał kupna wynikający z przebicia od dołu kijun sen (czerwonej) przez tenkan sen (niebieską). RSI cały czas w strefie hossy (powyżej 50%). I najważniejsze z punktu widzenia amerykańskich inwestorów, coraz bardziej prawdopodobny "złoty krzyż" (przecięcie średniej 200MA, od dołu przez średnią 50MA) średnio i długoterminowy sygnał kupna.
   Jedną z wątpliwości (być może tym sugerował się autor artykułu) jest coś co przypomina podwójny szczyt, ale jeśli się temu przyjrzeć nieco dokładniej to wygląda to nieco inaczej. Ale po kolei zgodnie z zasadami AT zobaczmy najpierw nieco szerszą perspektywę.
   Długoterminowo mamy ewidentny trójkąt, po znaczącym wzroście co w 80% jest przystankiem w dalszym wzroście. W pewnym przybliżeniu rysuje się nam całkiem przyzwoity fraktal, można w dużym trójkącie dostrzec podobny do niego nieco mniejszy,
przybliżając ten mniejszy trójkąt otrzymujemy następujący obraz,
jeśli uda się wyjść z trójkąta górą to zaznaczone opory raczej nie powinny stanowić zbytniej przeszkody, a prawdziwym celem powinno być górne ograniczenie dużego trójkąta.
   Oczywiście miedź to nie cały ML6, ale znaczenie miedzi jako surowca wskazującego kierunek dla całego sektora jest powszechnie znane.

2012-10-10

Walka na wsparciu


   Jak wczoraj pisałem jednym z punktów zatrzymania korekty, jest poziom wynikający z długości fali C czyli 1430 (oczywiście w zaokrągleniu). Na minimach sesji mocno zbliżyliśmy się do tego poziomu (1430,64), na szczęście indeks zawrócił i  jesteśmy aktualnie ciut wyżej. Bardziej wymowne byłoby zamknięcie powyżej 1433,32 czyli poziom LS lokalnego podwójnego szczytu. To byłby manifest siły byków, z kolei zamknięcie poniżej może oznaczać wejście w kolejną fazę korekty i chęć przetestowania 1420 punktów na S&P500

Z drugiej strony bliskość średniej 50MA może być momentem wyczerpania ruchu spadkowego. Celowo piszę o tym przed fixingiem, każdy sam będzie mógł zweryfikować stan po zamknięciu i jednocześnie ocenić sytuację.

2012-10-09

Fala C korekty

    Do dziś liczyłem się z możliwością rozgrywek poprzedzających, wyniki ALCOA co prawda te nie były dobre (miały być kiepskie i były) jednakowoż nastroje zepsuły się znacznie wcześniej, a przyczyna nie znana, ale chyba też nie istotna. Mamy korektę i prawdopodobnie stanie się to co stać się powinno, a powinna utworzyć się minimum 3 falowa struktura. Dwie z tych fal już mamy, zatem przed nami ostatnia z nich zwana falą C
Fala A rozpoczęła się z poziomu 1455 i zeszła do 1433, co daje 22 punkty zasięgu
Fala B zniosła niemal całkowicie falę A wracając do poziomu (w cenach zamknięcia) 1452
Fala C powinna mieć długość fali A czyli przed nami w tym przypadku ruch w kierunku 1430
Tak powinno to wyglądać w przypadku korekty prostej, ale nie wiemy co szykuje nam rynek dlatego warto zerknąć a dół, czy mamy jakieś punkty zaczepienia. A na szczęście mamy: po pierwsze 1420 wynikający z teorii Eliota poziom którego nie powinniśmy przebić by teoria dotychczas rozpatrywana miała dalszy sens. 1408 to kolejny poziom wynikający z zasięgu lokalnego podwójnego szczytu. Nieco dziwi dzisiejsze zachowanie surowców, w szczególności ropy drożejącej o 3%. Niepokoi mnie coś na co nikt nie zwrócił uwagi mianowicie to niemal 100% zniesienie fali A, dzieje się tak najczęściej kiedy mamy do czynienia z początkiem nowego kierunku ruchu. Kto wie może trzeba będzie przemianować ABC na 1,2,3,4,5?

2012-10-08

Strach ma wielkie oczy

  
   Jutro rozpoczynamy sezon wyników kwartalnych amerykańskich spółek. Tradycyjnie rozpocznie Alcoa, jeden z największych, a może największy producent aluminium. Jest to spółka z sektora w którym inwestuje ML6, a więc można będzie spodziewać się ustawienia sentymentu w sektorze wydobywczym i przetwórczym metali przemysłowych. Nie to jest jednak najistotniejsze, ważniejsze jest to co charakteryzuje nadchodzące dane. Takich kasandrycznych wieści jeszcze nie było, oczekiwania są najgorsze od 9 lat. Właściwie to niemal wszystkie spółki mają pokazać spadek przychodów,a około 80% ma mieć straty. Jednym słowem KATASTROFA. 
    Podobnie rzecz miała się z wyjątkowo dobrymi danymi o bezrobociu, które rzekomo spadło do 7,8%. Słowa rzekomo użyłem z premedytacją, dane te wszak nijak mają się do sytuacji w USA. Z wynikami spółek zaś stoją w całkowitej sprzeczności. Albo nie jest tak źle z sytuacją w spółkach, albo nie jest tak dobrze na rynku pracy, to oczywiste i nie wymaga zaawansowanej wiedzy ekonomicznej. Co więc się dzieje ? Odpowiedź jest bardzo prosta WYBORY, najpierw trzeba pokazać skuteczność prezydenta w zwalczaniu bezrobocia, a dalej przydałby się jeszcze jakiś sukcesik z realnej gospodarki. Zaniżenie oczekiwań w kwestii wyników kwartalnych ma przygotować grunt pod właśnie taki "sukces". Pod koniec października (po sezonie) okaże się, że nie jest tragicznie, a zatem nastroje będą sprzyjać obecnemu prezydentowi, a w razie draki pozostaje jeszcze obietnica Bena Bernanke. 
   Tylko czy to wystarczy amerykańskim inwestorom do ataku na szczyt wszech-czasów S&P500

2012-10-07

Alfabet Metalu 12 - M


Dziś kontynuujemy rozpoczętą tydzień temu literę M, co ciekawsze dziś jej nie skończymy. Zapraszam.
MALICE MIZER
MANILLA ROAD
MANOWAR
MASTERPLAN
MASTODON
MEGADETH
MEKONG DELTA
MERCENARY
MERCYFUL FATE
MESHUGGAH

Archiwum bloga