Goście

Szukaj na tym blogu

2012-08-31

ML6 - SELL, czy może jednak nie

   Mam z dniem dzisiejszym sygnał SELL dla znajdującego się w portfelu ML6. Mam też bagaż rocznych doświadczeń z sygnałami tego funduszu (podobnie jak ML5). Obserwując zachowanie przy sygnałach dla wymienionych funduszy poziom , który sprawdza się dla niemal wszystkich fundów (wyjątek stanowi QUE2), jest również nie do końca adekwatny w tych dwóch przypadkach. 
    Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że w momentach pojawiania się sygnałów w omawianych przypadkach często mamy zwrot, a pozostałe fundy są pod tym względem w bezpiecznej strefie. Właśnie to spostrzeżenie każe mi wprowadzić na próbę zmianę zakresu stop o średnią jaką daje wartość stopu zwykłego funduszu i QUE2. Jeśli sygnały w dalszym ciągu pojawiać będą się w niewłaściwych momentach powrócę do poprzedniej wartości. Mam jednak dziwne przekonanie, że jest to właściwe posunięcie wynikające z obserwacji skutków inwestowania na tych funduszach przy dotychczasowym stopie. Okazało się, że jest za ciasny. 
    Podsumowując jeśli stop określony dla QUE2 oznacza 100%, to dla ML6 i ML5 najlepiej by było to 80% wartości QUE2, a dla normalnych funduszy 60%. Jeśli zaś za 100% przyjmiemy dla zwykłego funduszu akcyjnego, to dla dwóch dziś wymienionych powinno to być zwiększone o jedną trzecią, a dla QUE2 o dwie trzecie.

2012-08-30

Koniec marzeń o Europie - DO SZKOŁY!!!

   Trochę ironicznie zatytułowałem, ale cóż widocznie nasi piłkarze mają nieco wyższe cele na najbliższy sezon i zamiast biegać po europejskich boiskach wrócą do szkół nadrabiać zaległości w edukacji. Jak inaczej wytłumaczyć koniec gry w momencie gdy kończą się wakacje. Odsyłając piłkarzy do szkoły mam na myśli, może nieco edukacji wpłynęło by krzepiąco na stan naszej kopanej. Może gdyby lepiej umieli liczyć potrafiliby skalkulować jak bardzo opłacalna jest gra w Europie.
   Do szkolnej ławy wysłałbym też trenerów, a przede wszystkim prezesów klubów, tych ostatnich najlepiej na podstawy ekonomii. A i statystyka też by się zdała. Może wtedy nie osłabiano by drużyn przed najbardziej dochodowymi rozgrywkami, wszak rozgrywki ligowe przy europejskich (nawet LE) to kropla w morzu możliwości. Tymczasem u nas od niepamiętnych czasów powtarzany jest jeden schemat. Zdobyć mistrza wziąć kasę, sprzedać zawodników (wziąć kasę). I niech się dzieje co chce. Tymczasem powinno się po zdobyciu uprawnień do europejskich rozgrywek za wszelką cenę utrzymać skład, uzupełnić jednym dwoma nowymi nabytkami (świeża krew = konkurencja). A zasadnicze transfery w przerwie zimowej, by trzon drużyny zgrał się przez pół roku, a nie uczył się i zdobywał doświadczenie w meczach eliminacyjnych. Tak się uczymy kilkanaście już lat i chyba lasów mamy za dużo bo nauka zdaje się idzie w las. Kiedy wylewam te żale Legia jest już wyeliminowana, co prawda trwa jeszcze mecz Śląska, ale nie ma złudzeń. Po porażce 5:3 u siebie i do przerwy w 10 (czerwień Jodłowca) przegrywa się 1:2 to można sobie darować.
  Jest jednak coś optymistycznego co prawda to drobiazg, ale sztuką jest umiejętność cieszenia się z najmniejszych rzeczy. Mianowicie w łącznym bilansie branym pod uwagę w rankingu UEFA wynik z obecnego sezonu nie jest najgorszy, a zdobyte 2,5 punktu to więcej niż odpadające 1,666 z sezonu 07/08, to oznacza, że jest poprawa. Niestety aby ten trend był utrzymany w przyszłym sezonie wynik nie może być gorszy niż 5 punktów, a to oznacza fazę grupową, czego sobie i wszystkim sympatykom kopanej z całego serca życzę.
PS. pojawił się sygnał kupna dla SCH2, fundusz ten opisywałem całkiem niedawno przy okazji sygnałów pomyłkowych.

2012-08-29

Okiem Fibonacci'ego

   Dziś proponuję zerknąć na WIG20 przez pryzmat zniesień fibo. Największy problem stanowi w tym przypadku trafna diagnoza który impuls podlega korekcie. Dlatego przedstawiam dwie wersje, pierwsza zakłada korektę całego ruchu od majowego dołka (podpowiedź z forum money - dzięki piterus1).
 W tym przypadku wygląda to na końcówkę (tzw. zdrowej) korekty, jutro po dotknięciu intra poziomu 38,2%powinien nastąpić zwrot. 
Sytuacja druga to korekta ostatniego tylko impulsu, a tu wygląda to ciut inaczej.
 Dziś zdecydowanie pokonany został poziom 38,2% to oznacza ruch w kierunku 50%, a może nawet 61,8%. Wydaje mi się jednak, że rynek może wybrać rozwiązanie pośrednie. Jest taki poziom, którego nie pokazują proste narzędzia stooq, 56,4% to tam właśnie może nastąpić zwrot. Z drugiej strony patrząc na złożenie tych zniesień najbardziej rozsądne zdaje się być to co widać na trzecim wykresie. Niezależnie od wyboru wariantu jutro oczekiwać można dołka.

2012-08-28

Spóźniona reakcja na sygnał


   Dopiero dziś zdecydowałem się zareagować na niedawny sygnał kupna dla QUE2. Nie dlatego, że jest dziś o 5% tańszy. Również nie dlatego, że sobie dziś o sygnale przypomniałem. Po prostu spodziewałem się lekkiej korekty, co okazało się słuszne. Dodatkowo mamy przed sobą dwa najistotniejsze tygodnie od dłuższego czasu. Już w ten weekend coroczne spotkanie w Jackson Hole, na którym powszechnie oczekuje się sygnału od Bena Bernanke w sprawie QE3 (nie mylić z QUE3). Ponadto 6 września do akcji wkracza EBC, a Mario Draghi jest ponoć tak zapracowany, że odwołuje wszelkie spotkania (wiadomo nad czym pracuje). 12 września trybunał konstytucyjny w Niemczech rozstrzyga ostatnie wątpliwości. Pierwsze dwa tygodnie października to wyniki kwartalne spółek amerykańskich. A później już tylko gra pod wybory w USA. 
  Jest więc mnóstwo przesłanek do tego, żeby rynki zachowywały się "byczo", a skoro tak to chyba pora na wejście w rynek. Mam tylko jeszcze nadzieję, że do czwartku nie pójdzie gwałtowny ruch i rynek zaczeka na piątkowy głos Bena. Po czwartkowej wycenie zakup jednostek.

PS. Mam nadzieję, że pan Wojciech Zych nie będzie miał nic przeciwko prezentacji wszak jest zarządzającym funduszu o którym mowa:)

2012-08-27

Na WIGu łatwiej - bez dywidend

   Ostatnio trudno odnosić się do WIG20 z racji co rusz odcinanych dywidend na poszczególnych spółkach, był już KGHM (najmocniej zakłócający wykres), były inne spółki a przed nami kolejne. Może więc rzut oka na WIG nieco rozjaśni sytuację.
   Mamy tu nieco rozległą i nieregularną formację oRGR, z ukośnie przebiegającą LS. Formacja wygląda na wybitą, aktualnie zaś mamy ruch powrotny do LS. Możemy zatem spodziewać się dwóch scenariuszy.
  Pierwszy (optymistyczny) - po dojściu do LS nastąpi skuteczna obrona, na przykład po wypowiedziach z Jackson Hole, będziemy realizować zasięg formacji. Oznacza to wspominane poziomy 2600-2700 dla WIG20.
   Drugi (musi być pesymistyczny)  - po dojściu do LS i wskutek rozczarowania zaniechaniami polityków  formacja zostanie zanegowana. to z kolei oznacza ruch w pierwszej fali do dolnego ograniczenia rocznej konsolidacji (2000), a następnie po krótkiej korekcie, ciąg dalszy czyli dokładka (pies Baskerville) w okolice 1700. 
     Który z tych wariantów się sprawdzi pokaże przyszłość, osobiście bliżej mi do realizacji pierwszego, co zresztą od dłuższego czasu jest widoczne choćby w portfelu. 

2012-08-26

Alfabet Metalu 6 - F, G


Zapraszam na kolejnych 10 wykonawców z mojej kolekcji. (foto: Freak Kitchen)
FATES WARNING
FEAR FACTORY
FIGHT
FLAPJACK
FLOTSAM AND JETSAM
FORBIDDEN
FREAK KITCHEN
GAMMA RAY
GARY MOORE
GOD FORBID

2012-08-25

Podsumowanie eksperymentu 11 - Górki i dołki

   Jednym z ważniejszych elementów "Suflera" jest ta część narzędzia, która odpowiada za mierzenie lokalnych górek i dołków. To nieco skomplikowany w opisie temat, dlatego może być pewien kłopot z jasnością przekazu, ale spróbować trzeba. Dla zobrazowania posłużę się rocznym wykresem Naszego WIG20
   Na pierwszy rzut wyglądać powinno to tak jak zaznaczyłem na wykresie, każda strzałka w górę wskazuje kolejny dołek, z kolei każda strzałka w dół to kolejny szczyt. Zwrócić jednak należy uwagę na to, że od pewnego momentu nie mamy już żadnych dołków. Ten z 24 maja jest jak na razie dołkiem rocznym i niewiele wskazuje by miał zostać pogłębiony (na razie). Z punktu widzenia suflera to problem, zarówno z tymi dołkami jak i górkami, ale to problem pozorny wyznaczanie dołków to jedno, a korzystanie z nich to drugie. Do działania "Suflera" ważne są odległości w dół od lokalnej górki i w górę od lokalnego dołka.
   Lokalny dołek - to punkt poniżej którego cena nie spadła, to właśnie wzrost o określoną wartość od tego punktu generuje sygnał. Może być tak, że od dołka cena urośnie znacznie i znajdzie się w pobliżu poziomu sygnału ale braknie do niego 0,5% i zacznie się zwrot, a cena spadając wyznaczy kolejny dołek(tak było w lutym, marcu i kwietniu).
  Lokalna górka - to punkt najwyższy od którego cena zaczęła spadać, tu po uzyskaniu zaprojektowanej wartości generowane są sygnały sprzedaży, a w dalszej kolejności sygnały kupna. Przecież jeśli cena spadła o dostatecznie dużą wartość to ryzyko, że spadnie jeszcze niżej znacznie się zmniejsza.
   Dlaczego to ma być skuteczne? Prosta sprawa jeśli cena spadła o 20%, to aby wróciła do poprzedniej wartości musi urosnąć o 25%. Jeśli zaś spadła o 50%, to do powrotu potrzeba 100%. I to jest jednym z najważniejszych atutów "Suflera".
  Oczywiście "Sufler" nie mierzy indeksów, lecz wyceny poszczególnych funduszy, czyli dołki/górki na wykresach indeksów są bez znaczenia. Przecież każdy z funduszy pracuje inaczej, osiąga więc swoje indywidualne parametry. Na przykład ostatnio z racji siły WIG20 w czołówce pojawiły się bazujące na tym indeksie DWS3 i SKAR3, reszta pozostała nieco w tyle, PIO3, ARKA3, UNK3, NB3, a dopiero gdzieś na dalszym planie pojawiają się NB4, CU1, UNK6 (oparte na "miśkach"). Podsumowując "Sufler ma pod kontrolą ponad 100 lokalnych dołków i 100 lokalnych górek, a także ponad 200 parametrów określających odległości od tych punktów. Co za tym idzie jest to ponad 200 parametrów monitujących zbliżanie się kupna bądź sprzedaży. To jednak nie wszystko, ale to już temat na przyszły tydzień.

2012-08-24

Stasiek się schłodził

Patrząc na wykres trudno oprzeć się wrażeniu, że właśnie to było niezbędnym elementem układanki. Trend ani na chwilę nie został zagrożony, wręcz nieco jakby nawet przyspieszył (wewnętrzny kanał). Cały czas utrzymuje się w pobliżu oporu jakby to miał być odpoczynek przed decydującym szturmem. Nawet RSI ładnie cofnął się spod strefy wykupienia, dając w ten sposób możliwość ataku na na opór. Jeszcze taki drobiazg, zarówno Keltner jak i Bollinger powstrzymały spadek na swoich średnich sugerując zamknięcie drogi w tym kierunku. 


Gdyby jeszcze jedna taka próba nastąpić miała, to ewentualnie w ramach fali C korekty i znowu do średniej, na Ichimoku też obraz wygląda dość pozytywnie. 

Generalnie jakby ta korekta maiła się kończyć, a   może już się skończyła? W przeciwnym wypadku w USA nie było by zakupów przed wekendem.

2012-08-23

Uwaga na złoto!!!

   Najpierw rzut oka na wykres w długim terminie
Mamy tu roczną formację trójkąta, a więc formację w ponad 70% przypadków kontynuacji trendu. Właściwie to podeszliśmy pod górne ograniczenie trójkąta, a dalej pozostaje już tylko wybicie. Sama formacja trójkąta daje zasięg minimalny rzędu 365$ (dolar za każdy dzień formacji hi hi hi), co odłożone od linii ograniczającej daje poziom 2042$. Rzecz w tym, iż osiągnięcie tego poziomu wygeneruje sygnał kupna wynikający z pokonania historycznego szczytu. Do tego nie do końca wiadomo jak wyglądać wtedy będzie sytuacja techniczna, fundamentalnie złote czasy dla złota są jak najbardziej zasadne.
Przybliżenie wykresu i rzut oka na RSI pozwala przypuszczać, że zanim to nastąpi jakaś korekta schładzająca oscylator jest możliwa (najbliższe dwa tygodnie?), później gdy rozwiązane zostaną wszelkie zagadki i podjęte kluczowe decyzje nastąpi ruch zasadniczy. Już słyszałem np. Piotra Kuczyńskiego (2800$), a on z kolei wspominał o większych optymistach wskazujących 4500$.  

2012-08-22

Barometr i Stan Inwestycji - różnice

   
  W dolnej części bloga na bieżąco aktualizuję wyceny funduszy, dla których pojawił się sygnał. Na dziś zgodnie z wykazem sygnałów mamy w barometrze 24 fundusze, tyle jest aktualnie na sygnale kupna. Z kolei po lewej stronie mamy Stan Inwestycji, a tam 4 fundusze znajdujące się aktualnie w moim portfelu. Poprzedzające nazwy funduszy (skróty Skandii) procenty to nic innego jak stopy zwrotu jakie osiągnęły fundusze mierzone od dnia pojawienia się sygnału (barometr), od zakupu jednostek (stan) aż do daty ostatniej wyceny (w tej chwili widnieje 21 sierpień). Ktoś zapytał skąd różnice występujące w przypadku funduszy występujących w obu zestawieniach (ARKA1, TEMP2, ML6). Jest to oczywiście odzwierciedlenie tego co wydarzyło się w trakcie dwóch dni, kiedy realizowany był transfer. ARKA1 i TEMP2 od momentu sygnału do zakupu odnotowały spadek, cena zakupu była więc niższa niż ta w dniu sygnału co przekłada się na większy zysk realny. W przypadku ML6 było odwrotnie w trakcie realizacji cena urosła stąd nieco mniejszy zysk realny. Przypominam te dwa dni kiedy realizowany jest transfer są od nas zupełnie niezależne i najbardziej ryzykowne, choć w tym przypadku ARKA1 udało się kupić o 2,19% taniej, TEMP2 o 1,44%, z kolei ML6 kosztował 0,53% drożej. 
  UNK2 nie widnieje w zestawieniu ta pozycja jest efektem sygnału SELL i jest przechowalnią dla środków, które czekają na to, aż któryś z funduszy wygeneruje sygnał. Na dziś zignorowanie sygnału kupna QUE2 było dobrym posunięciem, być może teraz będzie jeszcze lepszy moment na zakup?

2012-08-21

EDEK - pokona opór ?

   Był taki czas kiedy "sufler" niemal codziennie pokazywał jakiś sygnał, a skoro obiecałem opisywać te sygnały tematy wpisów nasuwały się automatycznie. dziś kiedy mam możliwość (brak sygnałów) postanowiłem zebrać to co ostatnio pisane było tu i ówdzie na temat najważniejszej pary walutowej.
    Jaki mamy trend nie trzeba nikogo przekonywać, ale czy aby ten trend nie dobiega powoli swego kresu?  Pierwszą ku temu przesłanką jest potężna dywergencja utworzona już jakiś czas temu na RSI, kolejny to również opisywana w dyskusjach formacja odwrócenia (oRGR). Przypomnę, zasięg formacji liczymy odkładając odległość G od LS ( ok. 1,25654) w kierunku kontynuacji ruchu (tu na północ). Tak się składa, że w okolicy zasięgu formacji przebiegać będzie opadająca linia trendu spadkowego. Może się zatem okazać, że linia trendu będzie w najbliższym czasie przynajmniej testowana.
    Oczywiście taki ruch na parze euro/dolar sprzyjać powinien wzrostom na rynkach surowcowych, a nasz do takich jest zaliczany. to kolejny argument za tym o czym już wcześniej pisałem w kontekście naszej giełdy. Nieźle też powinien mieć się dość solidnie przeceniony sektor wydobywczy (ML6).

2012-08-20

Dawno nie oglądana BOVESPA

   Czasem jest tak, że zajęty cały dzień i oderwany od śledzenia rynków zasiadam wieczorem i patrząc na różne wykresy szukam czegoś czym mógłbym się podzielić. W takich sytuacjach bardzo pomocne stają się pytania jakie stawiacie czy w mailach , czy na forum money, a nawet niekoniecznie kierowane do mnie. Dziś BOVESPA, indeks dość popularny na dodatek dość dawno nie opisywany. Zobaczmy zatem co na rynku brazylijskim zmieniło się od ostatniej wizyty.
   Od połowy marca do początku czerwca mieliśmy wyraźny trend spadkowy. Najpierw zejście pod średnią 200MA, następnie "krzyż śmierci" to dość mocne niedźwiedzie sygnały. W konsekwencji indeks odszedł w odstawkę. W dalszym czasie nastąpiło szorowanie dna skutkiem czego utworzone zostało potrójne dno. Niemal do końca lipca średnia 50MA skutecznie blokowała wzrosty, a jej opadanie stanowiło barierę nie do pokonania, aż do 27 lipca. Na dzień dzisiejszy indeks zdaje się być zamknięty między średnimi. Do pozytywów zaliczyłbym zwrot średniej 50MA, co daje nadzieję na zniesienie "krzyża śmierci", oczywiście myślę o powstaniu "złotego krzyża". Do tego jeszcze jednak nieco brakuje.
     Nieco więcej pokazuje strategia Ichimoku
A tu sytuacja wygląda nieco lepiej. Po pierwsze indeks pokonał chmurę bessy, wejście do chmury dość efektowne, dalej test powstrzymany dolnym ograniczeniem z jednoczesnym przebiciem od dołu kijun sen (w chmurze to neutralny sygnał kupna), a już kilka dni później nastąpiło wyjście z chmury bessy. Sama chmura uległa zamknięciu, a pojawia się nam chmura hossy (zielona). Od kilku sesji opóźniona chinkou znajduje się ponad ceną sugerując trend wzrostowy. Jest zatem kilka pozytywnych przesłanek, mój "sufler" pokazał sygnał kupna dla funduszu ML7 (głównie BOVESPA) już 18 maja.

2012-08-19

Alfabet Metalu 5 - D, E, F

Zapraszam na ciąg dalszy przeglądu wykonawców z mojej kolekcji. (foto EXODUS)
DOWN
DRAGONFORCE
DREAM THEATER
EDGUY
EPICA
EVANESCENCE
EXCITER
EXODUS
EXUMER
FAITHFUL BREATH

2012-08-18

Podsumowanie eksperymentu 10 - 3 portfele

    W trakcie badań prowadzonych w okresie od 1 czerwca 2011, do 31 maja 2012, prezentowałem na blogu portfel wirtualny składający się z 10 funduszy. W tym samym czasie równolegle prowadziłem badania z portfelem złożonym z pięciu oraz dwóch funduszy. Dziś chcę przedstawić spostrzeżenia tej kwestii dotyczące. 
   10 funduszy - portfel bardzo bezpieczny, do zalet zaliczyć należy stabilność, możliwość reagowania na większość sygnałów. Ma jednak taki portfel swoje wady, właściwe każdy sygnał stwarza możliwość wykonywania transferu (ciągłe mieszanie w portfelu),  wymaga to dość częstego ingerowania w portfel, a co za tym idzie dużej aktywności.
    5 funduszy - nieco mniej angażujący, większe też ryzyko, ale również w miarę bezpieczny okoły połowy sygnałów trzeba sobie w tym wypadku odpuścić. Przy zmienności jaką mieliśmy w czasie badania, dość dobrze chronił zyski. 
  2 fundusze - dla lubiących ryzyko, mała ilość funduszy w portfelu wymaga uważniejszej selekcji sygnałów, większość trzeba sobie odpuścić, warto również traktować sygnały sektorowo (o tym za tydzień) łatwo popełnić błąd i stracić wcześniej wypracowane zyski. 
Każda z przedstawionych opcji wymaga dyscypliny, pielęgnacji i ciągłego monitorowania i żadna nie daje gwarancji wysokich zysków, może być jednak bardzo dobrą pomocą w momentach newralgicznych, a za takie uznaję niezdecydowanie rynku, dużą zmienność, zachowanie przy kluczowych oporach lub wsparciach. Odkąd mam i stosuję suflera stałem się dużo spokojniejszy. Systematycznie też i konsekwentnie zwiększam swoje oszczędności.

2012-08-17

QUE2 - BUY, DWS3 - CUT

   Już wczoraj sygnalizowałem fakt pojawienia się tematu wpisu na dzień dzisiejszy, pojawił się bowiem sygnał kupna dla QUE2 (myślę, że nie trzeba przedstawiać), a to z racji charakteru funduszu sprawa wielce ekscytująca. Na dodatek sygnał pojawia się po sesji, na której doszło do naruszenia górnego ograniczenia konsolidacji. Pisałem też wczoraj, że po takim wybiciu spodziewać się można ruchu powrotnego i wygląda, że dziś taki ruch powrotny mamy. 
  Pozostaje w dalszym ciągu wątpliwość czy to tylko ruch powrotny, czy może koniec wzrostów. Kilka dni temu zignorowałem sygnał kupna dla QUE3 licząc na dalszy wzrost. Czyli będąc konsekwentny powinienem dziś dokonać zakupu jednostek funduszu QUE2. Patrząc na zamknięcie rynków europejskich, można przyjąć założenie, że faktycznie mamy do czynienia wyłącznie z ruchem powrotnym (Europa zamyka się na zielono). Niepokoić może z kolei fakt, że na zamknięciu wróciliśmy do kanału, stąd pojawiające się naruszenie zamiast określenia wybicie użytego wczoraj.
Drugi wykres pokazuje to w przybliżeniu. Sam kontrakt jak widać na trzecim wykresie nawet do ograniczenia nie dotarł, ale tu sytuacje wygląda ciut odmiennie. Inaczej uformowane są lokalne maksima.
Pozostaje sprawa rynków w USA, zamknięcie w okolicach neutralny lub na lekkich plusach, będzie na pewno pozytywem.
   Drugi sygnał pojawiający się dziś to zacieśnienie stop dla DWS3 funduszu opartego głównie na WIG20, dołącza w ten sposób do SKAR3 i mamy dwa na zacieśnionym stopie. Pokazuje to oczywiście, który z naszych indeksów najlepiej się sprawował, być może teraz kolej na szerszy rynek? Możliwe, ale do tego potrzeba potwierdzenia wybicia z dnia wczorajszego.

2012-08-16

Wybicie jest, tylko czy nie fałszywe?

O tym, że doszło do wybicia nie muszę nikogo przekonywać wykres nie kłamie. Zupełnie inną sprawą jest jego wiarygodność i trwałość. Zacznijmy od wiarygodności, przy wybiciu powinniśmy mieć zwiększony obrót i volumen. Dzisiejszy obrót, to 966047337, a volumen 73153484 suche liczby niewiele mówią, w szczególności volumen, który lepiej odnieść do kilku poprzednich sesji, a ten jest najwyższy od 19 czerwca. Obroty widocznie wyższe niż ostatnio. To zdaje się potwierdzać wiarygodność wybicia. Co do trwałości, to powinniśmy mieć ruch powrotny do wybitej linii oporu, zatem niewielkie cofnięcie jest możliwe. I na koniec jeszcze jedna kwestia dotycząca oznaczeń fali III, zdaje się konieczną zmiana oznaczeń podfal, to co początkowo sprawiało wrażenie podfal 1, 2 i 3 na dziś wydaje się być po prostu jedynką, a ruch powrotny (możliwy choć nie konieczny) przyjąć jako podfalę dwa. Jednym z uzasadnień jest zasięg dużej III wyliczony ze współczynnika fibo (2669,17), a podany nieśmiało we wpisie z 6 sierpnia.
    Zobaczmy jak ta dzisiejsza świeczka wygląda w przybliżeniu.
 Jeśli przez kolejne dwie sesje zdołamy utrzymać się powyżej linii to o dalszy ciąg zdarzeń można być spokojnym. A co ciekawe na jutro już dziś mam zaklepany temat wpisu :))

2012-08-15

USDPLN - jeszcze brak rozstrzygnięcia

   Przypominam wykres (uaktualniony), który  kilka dni temu prezentowałem zastanawiając się nad kwestią opuszczenia kanału wzrostowego. W mojej ocenie na dziś jeszcze nic się nie rozstrzygnęło, co prawda mieliśmy wyjście dołem z kanału wzrostowego, co było jednocześnie wyjściem dołem z flagi tylko, że nastąpił dość szybki powrót. Pytanie na dziś czy to było wybicie fałszywe i spodziewać  należy się kontry, czy flaga jeszcze nie jest ukończona i przed nami jeszcze jeden ruch do górnego ograniczenia flagi. 
   Jeśli mamy mieć korektę na rynkach w ramach fali 4 opisywanej dla WIG20 i nieco wyczekiwanej na S&P, to w sam raz jest miejsce na korekcyjny ruch pary walutowej do poziomu 3,45.  To chyba wszystko co złego może spotkać złotówkę, a i to wcale nie musi nastąpić, równie dobrze może dojść do kolejnej próby wyłamania linii trendu, a jeśli tak, to dobrze by było gdyby tym razem próba była udana.

2012-08-14

Jak zwykle przy kluczowym poziomie

   Normalną sprawą jest rozwarstwienie opinii, do jakiego dochodzi w sytuacji takiej jak obecna. Dotarliśmy bowiem do oporu wyznaczonego linią prowadzoną po szczytach z ostatniego roku, dla jednych to zakres długoterminowej konsolidacji, dla innych trend zniżkujący, który obowiązuje od maja roku ubiegłego. Jak zwykle też przy tak istotnych oporach nasilają się dyskusje, a czasem nawet sprzeczki co do dalszego rozwoju sytuacji. To norma, a każdy obóz znajdzie swoje argumenty. Dobrze by w tych dysputach owe argumenty prezentować, a nie ograniczać się jedynie do pustych frazesów w stylu będzie spadało, a w ogóle to nadciąga armagedon, lub też będzie rosło i mega hossa przed nami. To znaczy trzeba mieć własne zdanie poglądy i w coś konkretnego wierzyć, ale dobrze jest poprzeć to konkretami posługując się czy AT,czy AF, chiromancją albo jak kto woli wróżeniem z fusów. Ale niech będą to jakieś argumenty. W tej dyskusji moje trzy grosze na dziś kieruję do obu stron. Dla jednych i drugich po wykresiku, sami będziecie wiedzieć kogo przed czym chcę ostrzec.

Teraz walka psychologiczna będzie najbardziej ostra, w końcu kto będzie bardziej przekonywujący wygra, a idzie o decyzje na kilka następnych miesięcy.

2012-08-13

O co chodzi z tymi sygnałami?


  Dzisiejsza wymiana zdań na forum Money skłoniła mnie do powtórki z zakresu pojawiające się sygnały i sposób reagowania w takiej sytuacji.
    BUY - sygnał pojawia się w dwóch sytuacjach, pierwsza kiedy cena spadła na tyle mocno, że przekroczyła wyznaczony poziom atrakcyjności (ustalony na podstawie własnych obserwacji zachowań S&P500 od roku 1890 i jego maksymalnych amplitud w bessach i hossach), ale także kiedy cena urosła o taką samą wartość. Pomiar ten brany jest od ostatniego lokalnego szczytu (dołka), innymi słowy zakup robimy gdy cena urosła o określoną wartość od ostatniego dołka lub spadła o taką wartość od ostatniego lokalnego szczytu. Sygnał ten nie jest obowiązkowy tzn. możemy nie musimy na niego reagować otwarciem pozycji. Ostatnio na przykład pojawiły się sygnały dla JPM1 i QUE3, które nie skutkowały otwarciem pozycji. W pierwszym przypadku uznałem, że mam w portfelu fundusz inwestujący podobnie (TEMP2), w drugim zaś po prostu postanowiłem nie ryzykować. Zawsze możemy wsiąść do następnego tramwaju. 
    CUT - sygnał tylko dla otwartych pozycji (szkoleniowo pokazuję na funduszach nie będących w portfelu). Jeśli inwestycja osiągnęła określony zysk to oznacza, że cena urosła o istotną wartość. Zwiększa to ryzyko wystąpienia korekty, lub załamania trendu, aby nie oddawać zbyt dużo wypracowanego zysku, sygnał ten zabezpiecza nasz zysk na nieco wyższym poziomie. Inne znaczenie tego sygnału to BUY możemy otworzyć inwestycję, ale pamiętać trzeba, że jest to już po istotnym wzroście. Inwestycja taka jest obarczona większym ryzykiem i powinno się ją kontrolować zacieśnionym stopem.
     SELL - ostatni sygnał wyłącznie dla otwartych pozycji, oznacza bezwzględną konieczność zamknięcia inwestycji. Ostatnio zignorowałem sygnał SELL dla QUE2 licząc na dalszy wzrost, skończyło się drugim sygnałem i różnicą na niekorzyść ok 8-10% nie liczyłem dokładnie, po co się katować. Zamykając pozycję przechodzimy zawsze w fundusz bezpieczny, wyjątkiem jest sytuacja gdy w dniu sygnału SELL pojawia się dla innego funduszu sygnał BUY. Oczywiście można nie oznacza trzeba.
Prawda, że proste? Zawsze możecie pytać kiedy macie wątpliwości.

2012-08-12

Alfabet Metalu 4 - D


Kontynuujemy przegląd wykonawców z moich zasobów, pozostajemy nadal przy literze D. Zapraszam
DECAPITATED
DEEP PURPLE (LORD R.I.P.)
DEF LEPPARD
DEMON HUNTER
DESTRUCTION
DEVILDRIVER
DIAMOND HEAD
DIO
DOKKEN
DORO

2012-08-11

NASDAQ - szersza perspektywa


    Dzisiejszy wpis jest inspirowany sugestiami, a przede wszystkim wykresami Zeusa, oczywiście również i zgodą na zamieszczenie wykresów. Dzięki !!!
Pierwszy wykres obejmuje ostatni rok, od dołka z przełomu września i października zainicjowany został impuls wzrostowy. Zanim dokładniej opiszę jak to postrzegam najważniejsza rzecz, zielona linia poprowadzona przez szczyty marcowo kwietniowe broniła się skutecznie mimo trzech prób przebicia w lipcu. Co nie może rosnąć powinno spadać i kiedy już większość uwierzyła w negatywny scenariusz rynek zrobił to co uwielbia najbardziej. W najmniej spodziewanym momencie opór ten po prostu został wybity. Otwiera to drogę najpierw do niższego szczytu (kwiecień), a w konsekwencji do wyższego (marcowego). Wykres drugi pokazuje tę sytuację w kontekście samego wybicia.
   W uzupełnieniu jeszcze dwa wykresy, 
najpierw struktura Eliota, pełna książkowa wręcz piątka. Korekcyjne dwójka i czwórka zgodnie z regułą zmienności pierwsza - trójkąt, druga - proste zejście. Następnie korekcyjna abc. Teraz jesteśmy jakby na początku fali 3 kolejnego impulsu wzrostowego. I tu znowu pięcioelementowa fala 1, prostokąt jako korekcyjna fala 2. Drugi zaś wykres pokazuje coś charakterystycznego dla inwestorów amerykańskich, pisałem kiedyś o ich "dziwactwach" czyli różnicach w interpretowaniu AT, otóż nie bardzo przejmują się zniesieniami fibo, u nas korekta zeszła by do poziomu 61,8%, lub została zakończona na 38,2% dla nich to zbyt trudne korekta znosi po prostu połowę i koniec.
  Na koniec zachęcam do porównania wykresów NASDAQ i WIG20 gwarantuję, że znajdziecie więcej podobieństw niż różnic. I jeszcze coś co niemal w ostatniej chwili zauważyłem patrząc na tytuł posta

2012-08-10

Sygnały: SF1 - SELL oraz QUE3 - BUY, SKAR3 - CUT

   Ciekawa, bardzo ciekawa sytuacja na "Suflerze", dzisiaj pojawiły się dwa sygnały niby nic szczególnego (bywało ich znacznie więcej jednego dnia) ale to sygnały stojące w sprzeczności. O tym w dalszej części teraz zaś czas na prezentację funduszy.

  QUE3 - Quercus Parasolowy SFIO Subfundusz Quercus short jest dość dobrze znanym funduszem bazującym na kontrakcie terminowym na WIG20, przy czym jak sugeruje element nazwy "short" jest to pozycja krótka. Oznacza to tyle, że im bardziej kontrakt straci na wartości tym więcej zarobi nasz fundusz. Dokładniej jeśli kontrakt WIG20Fut zanotuje stratę o 2%, to właśnie tyle zarobi nasz fundusz. Oczywiście drobne różnice rzędu setnych części procenta się zdarzają, ale zasadniczo wystarczy zmienić znak kontraktu i mamy zysk na funduszu.

    SF1 - Superfund Trend BIS Powiązany FIO bardzo dobry i ciekawy zarazem fundusz w przypadku jasno określonego mocnego trendu. Inwestuje według mechanicznej strategi wyszukującej trend, ale co ciekawsze inwestuje niemal we wszystko, mamy tam indeksy akcji, waluty, stopy procentowe, depozyty, obligacje, metale, rynki rolne, zboża i surowce energetyczne. Z jednej strony taki misz-masz jest zmorą dla zainteresowanego posiadacza (nigdy nie wie co śledzić i na jakiej podstawie podejmować decyzje), z drugiej przy wyrazistym trendzie daje nieprzeciętne zyski. Ostatnio mamy na tyle dużą zmienność, że trudno coś na nim ugrać. Od sygnału kupna z dnia 03 lipca do dziś kiedy pokazał się sygnał sprzedaży stopa zwrotu (orientacyjna, nie był w portfelu) wyniosła +1,15%.
   I jeszcze kwestia wyjaśnienia obiecana na początku wpisu. Od marca SF1 ustawiony był na spadki (przeważały pozycje krótkie), nie wiem czy zarządzający te pozycje odwrócił, ale skoro w trakcie ostatnich wzrostów wyceny funduszu zaczęły spadać wnioskuję, że jeszcze nie, automatyczny system dokona tego po osiągnięciu założonych poziomów (podobnie jak mój "Sufler"). Sygnał zakupu dla QUE3, w świetle takiego splotu wydarzeń i pojawiających się kolejnych sygnałów kupna dla funduszy akcyjnych funduszu QUE3 nie wprowadzam do portfela, pozostawiając pod ścisłą obserwacją, jeśli moje przypuszczenia są słuszne to kupię go znacznie taniej przy następnym sygnale. 
  Oczywiście sygnał jest sygnałem i jeśli ktoś ma niedźwiedzie nastawienie to jest to naprawdę niezły moment, ale tradycyjnie nikogo do niczego nie namawiam.
      Z ostatniej chwili: Co prawda nie ma jeszcze wycen na stronie Skandii, ale omal nie przeoczyłem dość istotnego sygnału zacieśnienia stop dla funduszu SKAR3 co niniejszym czynię wprowadzając do suflera nowe parametry. Sygnał CUT można potraktować jak sygnał BUY, oczywiście z większym ryzykiem i ciaśniejszym stopem.

2012-08-09

JPM1 - sygnał kupna

     Sufler wygenerował sygnał kupna dla funduszu JPM1 - JPMorgan Funds - Europe Equity Fund, jest to fundusz akcyjny inwestujący jak nazwa wskazuje w akcje europejskich spółek. Strukturalnie największy udział  w portfelu to Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria, Francja (ponad 70%) reszta to głównie rozwinęte mniejsze kraje europejskie. 
   W TOP10 funduszu znadziemy, Royal Dutch Schell, HSBC Holdings, British American Tobacco, Novartis, Nestle, Total, BASF, BP, Roche, Vodafone. łącznie około 27% portfela. Wyceniany jest w euro. Jednym słowem fundusz dość podobnie inwestujący do TEMP2. A skoro ten wcześniej dał sygnał, to oznacza, że nieco lepiej zarządza środkami. Dlatego biorąc dodatkowo pod uwagę ryzyko walutowe fundusz ten mimo sygnału nie trafi do portfela. Będzie natomiast jak każdy notowany w dolnej części bloga w barometrze inwestycji.
    25% portfela jest jeszcze w obligacjach (UNK2) ale myślę, że nie na ten sygnał czeka.

2012-08-08

Ciąg dalszy sygnałów sprzedaży (TEMP5, SKAN2)

   Dziś dwa kolejne fundusze pokazały sygnały sprzedaży, są to SKAN2 i TEMP5 dołączają w ten sposób do aktywowanego wczoraj JB1. Wszystkie trzy fundusze należą do grupy obligacyjnych, przy czym JB1 i SKAN2 dolarowe, a TEMP5 euro. Właśnie waluty, a w zasadzie zmienność zadecydowała o pojawieniu się sygnałów. SKAN2 i JB1 to obligacje głównie amerykańskie. Śladowo znajdziemy tam też kraje rozwinięte np. Australia, Holandia, ale też EM np. Brazylia. Z kolei TEMP5 to głównie obligacje europejskie, ale również USA, Meksyk. 

    Żaden z tych funduszy nie znalazł się w portfelu, dlatego orientacyjne wyniki inwestycji według zapisów na blogu. Już kiedy pojawiły się sygnały nadany im został status C czyli wielce ryzykowny, a to z powodu dość wysokiej wyceny walut spowodowanej słabością złotego. Aktualnie zrezygnowałem z ocen sygnałów, w zamian proponuję krótki opis każdego pojawiającego się. 

JB1 sygnał kupna 16.05 od tego czasu starta 5,74%
TEMP5 sygnał kupna 16.05 od tego czasu starta 4,98%
SKAN2 sygnał kupna 30.05 od tego czasu strata 4,96%

2012-08-07

Blisko coraz bliżej

  Aby dobrze zrozumieć o co chodzi trzeba choć na chwilę rzucić okiem na WIG20 długoterminowo
Pomijam fakt, że budujemy trójkąt (pro wzrostowy), to traktuję jako efekt uboczny, ale linia poprowadzona przez dołki z 2002 i 2009 nie była nawet na chwilę zagrożona. Od góry ograniczenie stanowi linia szczytów 2007 i 2011. Tymczasem niejako wewnątrz mamy ów trójkąt. Już sam zasięg fali 3 (opisanej wczoraj) skutkuje wybiciem, a dodatkowo wybita została roczna linia trendu spadkowego. 
W nieco krótszym, ale też długoterminowym horyzoncie mamy przed sobą LS podwójnego dna, z prawym usytuowanym nieco wyżej. Jeśli by tak udało się w tym tygodniu dokończyć dzieła. To po ewentualnym przetestowaniu wybitego oporu od góry można oczekiwać ataku na wybicie z konsolidacji (nieco wyższa linia), a to otwiera drogę do podejścia pod górne ograniczenia trójkąta. Tak zupełnie przypadkiem odpowiada to zasięgowi oRGR, gdzie LS jest właśnie górną bandą konsolidacji. Oczywiście korekty i spadki będą po drodze. Jak to się mówi dla każdego coś dobrego.
PS. Pojawił się sygnał sprzedaży dla JB1, na dole strony statystyki potwierdzające, że inwestycja niezbyt udana zgodnie z przewidywaniami.

2012-08-06

WIG20 według teorii Eliota

    Patrząc na WIG20 i pamiętając o prawie rocznym trendzie bocznym ośmielę się napisać, jaki dostrzegam możliwy scenariusz na najbliższe tygodnie. Otóż mam wrażenie, że w końcówce maja ukształtowało się dno, z którego ruszył kolejny impuls wzrostowy. Jego struktura też na razie zdaje się być dość czytelna. Wykres sugeruje pięcioelementową falę wzrostową, po której nastąpiła trzyelementowa dwójka, a  teraz rozpoczyna się fala trzecia (prawdopodobnie też 5 podfal). Łatwo policzyć, że fala pierwsza miała zasięg 251,67pkt, a z tego wynika (w myśl teorii Eliota), że trójka powinna osiągnąć 2669,17. Zgodnie z teorią Eliota zasięg fali 1 mnożymy przez 1,618 (współczynnik fibo) i odkładamy od dna fali 2. Jest to zasięg minimalny ponieważ tylko jedna (najczęściej trzecia) fala ulega wydłużeniu. A więc może być więcej. Pamiętajmy, że po fali 3 mamy korekcyjną 4 i dopiero kończącą ruch falę 5. Jeśli tak miało by się stać w istocie to przed nami dość atrakcyjny czas. Nie zmienia to mojej decyzji o pozostaniu wiernym "Suflerowi", wszak ja mogę się mylić. Jest jeszcze jedna kwestia, bardzo często fala pierwsza jest znoszona w 61,8% - do 100%. A to z kolei pokazuje poniższy wykres. Pamiętajcie to tylko hipoteza. 
Ja nadal czekam na kolejne sygnały.

2012-08-05

Alfabet Metalu 3 - B, C, D

  W trzeciej części prezentacji moich prywatnych zbiorów muzycznych, a przy okazji pochwalę się, że w większości są to pełne dyskografie wykonawców. Zwiedzimy aż trzy literki ZAPRASZAM
BRUCE DICKINSON
BULLET FOR MY VALENTINE
CETI
CINDERELLA
CIPHER SYSTEM
CORROSION OF CONFORMITY
CRADLE OF FILTH
DAMAGEPLAN
DARZAMAT
DEATH

2012-08-04

Podsumowanie eksperymentu 9 - Sygnały a wirtualny portfel

  
 Kolejna moim zdaniem istotna kwestia to sygnały skutkujące decyzją o rozpoczęciu inwestycji. W tym przypadku mowa o "Wirtualnym portfelu". W czasie trwania eksperymentu czyli w ciągu roku portfel zmieniał się 54 razy. Oczywiście o skuteczności nie ma sensu rozpisywać się z jednej prostej przyczyny głównym założeniem eksperymentu było reagowanie na sygnały bez stosowania żadnych dodatkowych kryteriów. W myśl zasady, że przecież użytkownik, który nie posiada żadnej wiedzy inwestycyjnej może zechcieć skorzystać z narzędzia. Dlatego reakcja na sygnał była czysto mechaniczna, a te niemal dwie trzecie nie wykorzystanych sygnałów było skutkiem niemożności zareagowania poprzez wypełniony portfel. Na przykład jeśli portfel był w 100% akcyjny i pojawiał się sygnał dla funduszu akcyjnego to bez sensu było zmieniać. Podobnie w sytuacji gdy pojawiał się sygnał, a nie było sygnałów sprzedaży dla posiadanych w portfelu. Prościej rzecz ujmując fundusz opuszczał portfel tylko w przypadku sygnału sprzedaży. Oczywiście dzięki eksperymentowi wiem, że nie musi tak być i czasem nawet warto zmienić skład portfela na sygnał kupna bez oczekiwania sygnału sprzedaży. 
   Przypomnę też, że eksperyment prowadziłem dla 10 funduszy (to maksymalna ilość w portfelu Skandii ustawianym samodzielnie przez klienta). Można posiadać w portfelu znacznie więcej funduszy, ale o tym innym razem i wymaga to korzystania z dodatkowych płatnych narzędzi. Nieoficjalnie prowadziłem badania dla składu pięcio i dwu funduszowego i tam zmian było znacznie mniej. Jednakże stosowanie mniejszej liczby funduszy wymaga staranniejszej selekcji sygnałów. 
   Aktualnie oprócz sygnałów, korzystam po części z AT, po części z AF i dodatkowo biorę pod uwagę tzw. otoczenie geopolityczne (dość istotne aktualnie). Mam nadzieję, że dzięki temu za rok będę mógł pochwalić się dobrym wynikiem.  

2012-08-03

Czy dolar wyjdzie dołem, czy to tylko flaga?

    Patrząc na dolara w kontekście ostatnich wydarzeń zastanawiam się kto ma racje. Czy Rogalski z BOŚ, czy Zeus. Prezentują zgoła odmienne poglądy. Pan Rogalski twierdzi, że dolar po chwilowej korekcie ruszy ku nowym szczytom, zaś nasz forumowy kolega wręcz przeciwnie. Nie chodzi o to kto ma rację, wszak zarówno jeden jak i drugi mogą się mylić. Chodzi o to, że sytuacja jest na tyle zagmatwana iż może zdarzyć się wszystko. Jeśli jednak ma realizować się opcja umocnienia dolara, to czasu na zwrot nie zostało zbyt wiele. Sesja najwyżej dwie i możemy wyjść dołem z kanału wzrostowego, wtedy pogratulujemy Zeusowi. Jeśli jednak dziś mieliśmy chwilową euforię i od poniedziałku na giełdy wróci strach, wtedy gratulować będziemy P. Rogalskiemu, a dolar wystrzeli minimum do górnej bandy flagi. Zasięg ten nie stanowi nawet połowy szerokości kanału wzrostowego, a więc panika na giełdach sprowadzić musiała by indeksy bardzo nisko. Mi osobiście bliżej do scenariusza umocnienia złotego i wzrostów na giełdach (nie z solidarności koleżeńskiej), co zresztą odzwierciedla portfel w 75% akcyjny. Zakup dokonany został z wycenami za wczorajszy dzień, timing niezły, a co dalej zobaczymy stopy ustawione spokój więc jest.

Archiwum bloga