Goście

Szukaj na tym blogu

2012-07-31

TEMP2, TEMP6, ARKA1 - sygnał BUY

  
   Tak jak się spodziewałem opuszczając QUE2, dość szybko pojawiły się sygnały kupna. W związku z tym fundusze TEMP2 - Templeton Growth (Euro) fund, a także ARKA1 - Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy lądują w portfelu według wyceny czwartkowej (właśnie zrobiłem konwersję). Trzeci fundusz to obligacje korporacyjne TEMP6 - Templeton Global Total Return z racji posiadania w portfelu UNK2 polskiego i dość dobrego odpowiednika tym razem w portfelu się nie znajdzie. 
   W ten sposób portfel przechodzi z bezpiecznego, na bardziej agresywny teraz bowiem 75% stanowić będą fundusze akcyjne. Ze względu na waluty portfel ustawiony jest 50% PLN, po 25% euro i dolar. Fundusz TEMP2, opisywałem całkiem niedawno kiedy pomyłkowo stworzyłem fikcyjne sygnały.
 TEMP6 - inwestuje w obligacje krajów całego świata, głównie zaś amerykańskie, koreańskie, ale też węgierskie, polskie, australijskie i islandzkie. Co istotne walutą bazową jest tu PLN czyli podczas umacniania złotego daje dodatkowe profity.
  ARKA1- inwestuje głównie na rynku polskim , rosyjskim, tureckim, także austriackimi czeskim. Waluta bazowa w tym przypadku to również PLN, choć istnieje też ten sam wyceniany w euro.

2012-07-30

HSBC4 - sygnał SELL

   Giełda indyjska zaliczyła ostatnio korektę, skutkiem czego pojawił się sygnał sprzedaży dla funduszu HSBC4. Sam indeks nie zachowuje się źle, trzeba jednak pamiętać o roli dolara i jego wpływie na wycenę funduszu (punkt widzenia polskiego inwestora). na wykresie pokazuję precyzyjnie świece, które odpowiadają za sygnały. Bilans jest dokładnie na zero. Zatem o sygnale zdecydowało umocnienie złotego. Kolejny wykres pokazuje dokładnie te same miejsca dla dolara.
  Wydawać by się mogło, że inwestycja powinna zakończyć się zyskiem, kiedy jednak nałożymy wykresy i porównamy poszczególne części okaże się, że nie jest to tak oczywiste. 
Ruch spadkowy, w trakcie którego pokazał się sygnał, był amortyzowany przez osłabiającego się złotego. Wzrost był z kolei skutecznie ograniczany odwróceniem kierunku na walutach, a kiedy w końcowej fazie spadek indeksu pokrył się z osłabieniem dolara stało się to czego można było się spodziewać pojawił się sygnał sprzedaży. Z szacunkowych danych wyglądana to, że inwestycja zamknęła się na niewielkiej stracie. Szczegóły za dwa dni kiedy będzie możliwe rozliczenie transakcji według realnych wycen.

2012-07-29

Alfabet Metalu 2 - A, B


W drugiej części kończymy literę A i rozpoczynamy B. Zapraszam na kolejną dawkę metalu.
ARMORED SAINT
ARTILLERY
ATREYU
AXXIS
AVANTASIA
BAD RELIGION
BADLANDS
BLACK LABEL SOCIETY
BLACK SABBATH
BLIND GUARDIAN
PS. Na zdjęciu zawsze najbliższy sercu z dziesiątki. W części pierwszej to oczywiście AC?DC, a dziś naturalnie BLACK SABBATH

2012-07-28

Podsumowanie eksperymentu 8 - Wyjaśnienie

   Uważny czytelnik zapewne spostrzegł gwiazdkę, w poprzednim wpisie tego tematu. jednocześnie proste obliczenia sugerować mogą nieścisłość. Dlatego dzisiejszy wpis poświęcę na wyjaśnienie o co chodzi, a ponadto postaram się podsumować sygnały omówione dotychczas. 
   Zacznę od tego co może budzić wątpliwości, otóż w pierwszym odcinku podsumowania wspomniałem o 145 inwestycjach jako pochodnej 290 sygnałów, a po części siódmej jeśli policzyć inwestycje mamy ich o 6 więcej. Skąd więc ta różnica, wyjaśnienie proste w ostatnim dniu w portfelu było 10 funduszy, a kończąc zaliczyłem tę dziesiątkę do inwestycji mimo iż nie było sygnałów sprzedaży, po prostu eksperyment został zamknięty. Na każdą inwestycję przypadały dwa sygnały kupna i sprzedaży, a w tym przypadku tylko kupna. Tak więc do pełnego rachunku brakło 10 sygnałów sprzedaży. A licząc inaczej można powiedzieć, że pięciu inwestycji nie można było w ten sposób wykazać. 
   A teraz sedno odcinka czyli statystyka inwestycji
1 Wejścia na minę  - 23 - 15,23%  
2 Pomyłki              - 36 - 23,84% 
3 Neutralne            - 35 - 23,18%
4 Sukcesy             - 38 - 25,17%
5 Hity                    - 19 - 12,58%
  RAZEM             - 151 


39,07% - to ryzyko poniesienia strat, zaś szansa zarobku to 37,75%. Można też popatrzeć na sprawę tak gwarancją, że nie będzie strat są rezultaty 3+4+5, a to daje 60,93 %. Na koniec wypada po raz kolejny przypomnieć w jakich warunkach prowadzone były badania. Kolejną zaletą SUFLERA jest fakt, że założenia do badań zostały przyjęte przed przystąpieniem do eksperymentu, prowadzonego i dokumentowanego na blogu z tygodnia na tydzień. Teoretyczne założenia zostały empirycznie sprawdzone, w jak się okazało bardzo trudnych warunkach. 

2012-07-27

Komplet w drodze po awans w rankingu UEFA

   Wczoraj zakończyła się druga runda eliminacji europejskich pucharów. Mimo słabości naszych drużyn pokonaliśmy ją w komplecie, to ważne w szczególności, że udało się to łącznie tylko 18 federacjom. Aż 14 zakończyło już udział w tegorocznej edycji pucharów. Najbliżej nas wśród tych nieszczęsnych Bułgaria, aktualnie zajmująca 26 miejsce. 21 federacji straciło po jednym lub więcej klubie, co ważne są wśród nich takie, które wyprzedzają nas w rankingu (Austria, Dania, Izrael), są też depczące nam po piętach (Białoruś, Chorwacja, Słowacja, Serbia). 
  Aktualnie zajmujemy 18 miejsce ze stratą 2,275 do miejsca 15 okupowanego na dziś przez Danię. Zatem do wyprzedzenia Duńczyków potrzebujemy 2,275x4=9,1 punktów. To oczywiście przy założeniu, że wyprzedzające nas Izrael, Szwajcaria i Dania nie będą punktować. A skoro to niemożliwe punktów potrzeba będzie znacznie więcej. Następna runda będzie nieco trudniejsza, przeciwnicy ze Szwecji (Helsingborg IF, AIK Solna), Austrii (SV Ried), a zwłaszcza Czech (Victoria Pilzno) na pewno postawią wyższe wymagania. 

    Gra idzie o wyższy współczynnik federacji (ilość drużyn w poszczególnych rozgrywkach, start od późniejszych rund), ale też klubowy (rozstawienie w losowaniach, lub udział w fazie zasadniczej bez eliminacji). Już miejsce 15 gwarantuje 2 drużyny w LM, a ogólnie w pucharach daje możliwość gry 5 klubom. Z kolei miejsce 13 gwarantuje udział w LM bez eliminacji dla mistrza kraju, wicemistrz staruje w eliminacjach. To oznacza gigantyczne pieniądze i tzw. bonusy punktowe do rankingu. Na przykład Anglia, zanim jej reprezentanci w ogóle wybiegną na boisko ma 16 punktów, co podzielone przez 7 (liczba uczestników) daje 2,2857 pkt. A na taki dorobek Polska musi zdobyć ponad 9 punktów w fazie zasadniczej lub 18 w eliminacjach. Przeliczając to na rezultaty spotkań trzeba 4 zwycięstw i jednego remisu w fazie zasadniczej, lub 9 zwycięstw w eliminacjach. Jest więc o co walczyć. 
      Oczywiście rozważania te mają charakter długofalowy. O rozstawieniu w obecnym sezonie decyduje stan na koniec poprzedniego. A bilans jest sumą ostatnich 5 sezonów. W przyszłym sezonie oddamy o 3 punkty mniej niż Dania jest więc szansa na wyprzedzenie tej federacji, warunek dobry start w pozostałej edycji wszystkich drużyn i awans przynajmniej jednej z nich do fazy grupowej LE to niezbędne minimum. A czy się uda dowiemy się już na koniec wakacji. We wrześniu ruszy prawdziwa karuzela, oby jesień była podobnie udana jak poprzednia.

2012-07-26

Na ręcznym

    Się porobiło, słowna jak na razie interwencja, obudziła apetyty inwestorów, akurat w momencie kiedy, wychodzę z rynku jeszcze wczoraj, a właściwie do wypowiedzi Draghiego dziś, sytuacja nie wyglądała zbyt dobrze. Pozostaje pytanie na ile wystarczy słowo bankiera. Wydaje się, że wszyscy na to czekali. Takie sesje jak dziś zdarzały się ostatnio kilka razy i dość często jak szybko pojawiał się optymizm, tak szybko się ulatniał. Pozostawała tylko zwiększona zmienność. Nie twierdzę, że tym razem będzie tak samo, nawet wolałbym żeby dziś był początkiem trwalszego ruchu.  Mimo iż będąc częściowo po za rynkiem odczuję to wszystko jak kierowca ruszający z zaciągniętym ręcznym hamulcem.

   Cokolwiek się nie stanie wskutek podjętych decyzji będę przyglądał się temu nieco z boku. Dolar idzie gwałtownie do dolnego ograniczenia konsolidacji (nie ma gwarancji, że wyjdzie dołem. EDEK też ma kilka oporów nad głową.   
Jednakże jeśli najważniejsza para mocno się rozpędzi, to patrząc jak podczas ostatniej fali zachował się złoty, może spaść teraz baaardzo nisko. Celowo te dwa wykresy zamieszczam w takim położeniu łatwiej porównać. Na Edku da się wyodrębnić spadkową piątkę po niej korekcyjną trójkę i kolejną spadkową piątkę. Czas zatem na kolejną korekcyjną trójkę (minimum), a może i coś więcej.

2012-07-25

Amerykańska przeszkoda

  
      Drugi dzień po spadku i chęć mocniejszego odreagowania widoczna aż do otwarcia rynku za oceanem.  Na wykresie dziennym widać, że jeszcze po słabym początku za oceanem rynek terminowy bronił się, ale wobec zejścia indeksów znacznie poniżej otwarcia nasz rynek również się cofnął. Pozostał nam tylko górny cień i nieudana próba negacji czarnego korpusu. Jutro wskazany atak i "zabawy" na górnym cieniu, a kolejna porażka byków może prowadzić do zniechęcenia.
   Grozi nam też powstanie flagi, proporca lub innej formacji kontynuacji trendu, a lokalnie jest to trend spadkowy. Mam nadzieję, że obóz byków pozbiera się i powrócą wzrosty. Mimo iż wychodzę z rynku nie zmieniam swoich preferencji i pozostaję optymistą. Szczególnie, że kilka funduszy jest blisko sygnału i w razie poprawy portfel szybko powróci do funduszy akcyjnych. 
PS. Z racji zleconej konwersji do momentu rozliczenia transakcji nie będę miał możliwości reagowania na sygnały pojawiające się w tym tygodniu.

2012-07-24

Drugi sygnał sprzedaży QUE2, kupno dla ML6

 
Było to niemal pewne już wczoraj, po przecenie kontraktu 3,59% sygnał niemal musiał się pojawić. O ile jednak pierwszy okazał się trafiony blisko szczytu , o tyle ten drugi jest od tego szczytu znacznie znacznie niżej. Stąd też wziął się wpis wczorajszy o poniesionej karze za chciwość. Dziś rynek nieznacznie podniósł się dając szansę odrobienia części strat. Mamy wtorek, przy zleceniu danym dziś wyjście po wycenie czwartkowej. Wypada zdać się na los i liczyć na odrobienie jeszcze części strat. Dalsza strategia zakłada oczekiwanie na kolejny sygnał. Oszczędzę i sobie i Wam porównania o ile więcej można było zaoszczędzić reagując na pierwszy sygnał, przecież równie dobrze mogło być odwrotnie. Okazji do zarabiania będzie jeszcze mnóstwo tymczasem, być może faktycznie lepiej będzie stanąć z boku i zaczekać na wyklarowanie sytuacji. A jak znam życie i swoje narzędzie sygnały wkrótce się pokażą.
   I stało się właśnie zamknąłem pozycję QUE2, zamieniając zgodnie z zasadami strategii na fundusze bezpieczne (o ile w ogóle można mówić o jakimkolwiek bezpieczeństwie?). Teraz już całkowicie przechodzę na SUFLERA i zarządzanie według jego wskazań. Z prowadzonych badań o czym jeszcze będę pisał w podsumowaniach najlepiej sprawdzał się portfel złożony z 4 funduszy, dlatego nowy skład portfela jest podzielony po 25% między następujące fundusze; KAHA4, SKAR4, UNK2, ML6. Dwa pierwsze to pieniężne, które spisują się najlepiej według wskazań SUFLERA. UNK2 obligacyjny (też najlepszy). A ML6 właśnie dziś pokazał sygnał kupna, stąd jego obecność w portfelu.
    ML6 - BGF World Minning Fund to fundusz globalny inwestujący w sektor wydobywczy z największych spółek znajdziemy tam Rio Tinto, BHP Bilition, Xstrata, Newcrest Minning, fundusz ten zawiera również element walutowy z racji wycen w dolarze. Więcej szczegółów na stronie głównej bloga.

2012-07-23

Kara za brak konsekwencji

    
   Kilka dni temu byłem w rozterce kiedy pokazał się sygnał dla QUE2, wtedy wydawało mi się, że rynek zawracając zrobi to w sposób trwały. Nawet kilka dni po sygnale sądziłem, że wszystko gra i pozostanie w funduszu mimo sygnału było słuszne. Niestety dziś pozbyłem się wszelkich złudzeń. Po raz kolejny (mam nadzieję, że ostatni przyjdzie zapłacić mi za brak konsekwencji). To co dziś wydarzyło się na rynkach europejskich jest dla mnie wielką nauczką, a przy okazji daje kolejne rozterki będące konsekwencją, o ironio braku konsekwencji. Miast siedzieć teraz w funduszach bezpiecznych i z niewielkim zaangażowaniem w SF1 przyjdzie mi jutro po raz drugi zmierzyć się rynkiem i własnymi słabościami.Jeszcze nie wiem co postanowię, a niemal pewne jest, że jutro pojawi się się po raz drugi sygnał dla QUE2, tym razem jednak nie jestem przekonany do strategii, skoro złamałem zasady SUFLERA raz to czy reagowanie na sygnał jutro będzie miało sens. Na szczęście mam na to jeszcze ponad dobę, a w tym czasie wiele może się wydarzyć. Pozostaje nadzieja, że nikt z Was nie zrobił tego co ja i nie pozostał w QUE2. Mi teraz pozostaje nadzieja w optymizmie amerykańskich inwestorów, oraz rychłej zmianie nastrojów. Tu na wykresie EUR/USD taka mała jaskółka, a drugą stanowi potężna dywergencja RSI też na tej parze. Tylko czy to wystarczy?

2012-07-22

Alfabet Metalu 1 - A

    W nowym cyklu muzycznych fascynacji pragnę zaprezentować wykonawców z mojej prywatnej kolekcji. Oczywiście nie sposób przedstawić wszystkich utworów, jest tego około 20000, ale w kilkunastu odcinkach jestem w stanie pokazać swoje zasoby, z którymi się nigdy nie rozstaję. Muzyka towarzyszy mi zawsze i wszędzie gdzie to możliwe, bezpieczne. Przyjmuję zasadę, że każdy zespół (wykonawca) zaprezentowany zostanie w jednym utworze bez względu na ilość wydanych albumów i długość utworów. Aby się w tym, nie pogubić prezentacja odbędzie się w kolejności alfabetycznej, a w każdym odcinku wystąpi 10 zespołów. Dzisiaj pierwsza dziesiątka i litera A. Będą to utwory, które się nie starzeją jak i zupełnie nowe, które kiedyś mają szansę uzyskać taki status. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
ACCEPT
AC/DC
ACID DRINKERS
AIRBOURNE
 ANATHEMA
ANGRA
ANNIHILATOR
ANTHRAX
APOCALYPTICA
ARCH ENEMY

2012-07-21

Podsumowanie eksperymentu 7 - Neutralne (bezpieczne)


    Omówię dziś ostatni rodzaj inwestycji, czyli te które z różnych względów okazały się skuteczną ochroną kapitału. Są wśród nich inwestycje z grupy wysokiego ryzyka, gdzie skutecznie chronił stop loss, są też inwestycje w fundusze bezpieczne, to rezultat realizacji sygnału SELL (po którym zgodnie z zasadami wchodzi się w fundusze pieniężne i obligacyjne). Zakres zmian wartości zawarłem w przedziale od -1% do 1%, bo przecież taka zmiana jest prawie niezauważalna dla portfela. Znaczenie ma jednak ogromne lepiej przecież zarobić 0,6% niż w tym czasie stracić 6%, ba lepiej nawet stracić 0,6%. Często zapominamy, że jeśli nie da się zarobić, to przynajmniej warto nie tracić. 
    Pokazało się 35 takich inwestycji, co stanowi 23,18% wszystkich inwestycji.* (wyjaśnienie gwiazdki za tydzień). Są wśród nich fundusze pieniężne, obligacyjne, co naturalne (bezpieczne przystanie), ale są również surowcowe i akcyjne (polskie i zagraniczne) czyli te o większym stopniu ryzyka. To pokazuje słuszność założeń poziomów bezpieczeństwa. Mamy tu fundusze IDEA3, ALL1, SEB3, PIO2, ING2, CU2, ML6, IDEA1, CU2, JB1, UNK4, ING1, ING3, DWS4, SKAN2, JB1, UNK2, UNK5, PIO2, CU2, NB4, TEMP6, UNK2, UNK2, SKAN5, SKAN2, SKAN3, UNK5, UNK2, PIO2, ML6, ING6, SKAN3, JB1, SKAN3. Średni wynik takiej inwestycji to 0,175%. Z ogólnej liczby 35 aż 22 inwestycje zakończyły się wynikiem dodatnim, a więc pozostałe 13 zakończyły się stratą. Najwyższy wynik +0,99% uzyskały JB1 oraz SKAN2, a najniższy IDEA3 -0,88% . 
I tym razem wypada przypomnieć w jakim otoczeniu prowadzony był eksperyment. 

2012-07-20

QUE2 - po zignorowanym sygnale.

   Około tygodnia temu miałem sygnał sprzedaży dla posiadanego 100% w portfelu funduszu QUE2, w tym czasie nic szczególnego się nie wydarzyło. W sensie zmiany wartości portfela, sytuacja techniczna nieco się różni, ale tym jakby mniej ostatnio się zajmuję. Patrząc na dzień dzisiejszy, czyli dokładnie porównując, z sytuacją sprzed tygodnia, portfel powiększył się nieco ponad 3%. Oczywiście dzisiejsza sesja większość tego zysku zabierze w poniedziałek, ale i tak będzie to jeszcze nieco powyżej poziomu stop. Jesteśmy ogólnie rzecz biorąc po dwu tygodniowej korekcie, najlepiej widocznej na wykresie tygodniowym (dwie ostatnie czarne świece).
Ogólnie patrząc na układ mamy interesującą z punktu widzenia liczb Fibonacciego sytuację. Licząc od dołka do szczytu ostatniego impulsu mamy 5 tygodni wzrostu, z kolei od szczytu 3 tygodnie korekty. Obie liczby są liczbami Fibonacciego, a to może być przesłanką do zakończenia w przyszłym tygodniu korekty. Jeśli tak się nie stanie to możliwe są kolejne dwie czarne świece tygodniowe (kolejna po 3 liczba z ciągu F to 5). To skutkowałoby dojściem do dolnego ograniczenia kanału i jego kolejnym testem. Mamy więc dwa scenariusze jak dla mnie jednakowo prawdopodobne. Wzrostowy - tu lada moment zakończenie spadków (może wtedy okazać się, że powtórzy się dylemat sprzed tygodnia co z ewentualnym sygnałem). Spadkowy - wtedy zadziała stop i po za rynkiem oczekiwanie na kolejne sygnały, a te z pewnością nadejdą. Pozostanie kwestia rozpoznania właściwego, ale to już inna bajka. Najważniejsze, że jestem gotowy na każdy scenariusz, to daje poczucie bezpieczeństwa jakiego wcześniej, zanim stworzyłem SUFLERA nie miałem.

2012-07-19

Skandia pozbywa się IDEA TFI


Takiej treści ogłoszenie może każdy posiadacz Skandii przeczytać po zalogowaniu się w SOL, lub na stronie logowania w aktualnościach

Wycofanie funduszy Idea TFI z oferty Skandii:

Mając na uwadze ochronę interesów Klientów oraz biorąc pod uwagę fakt zawieszenia realizacji umorzeń przez fundusz Idea Premium SFIO, Zarząd Skandia Życie TU S.A. podjął decyzję o wycofaniu z dniem 18 lipca 2012 roku następujących Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych (UFK):
ü     UFK Skandia Idea Premium,
ü     UFK Skandia Idea Parasol Idea Akcji Subfundusz,
ü     UFK Skandia Idea Parasol Idea Surowce Plus Subfundusz.

W opinii Skandia Życie TU S.A., aktywa wchodzące w skład wycofywanych UFK, mogą nie zapewnić adekwatnego poziomu stóp zwrotu w stosunku do reprezentowanego poziomu ryzyka inwestycyjnego.

    Mając powyższe na uwadze z narzędzia wycofane zostaną fundusze IDEA TFI, a sygnały przestają obowiązywać. Nawet wczorajszy dla IDEA1 nie byłby zrealizowany.

2012-07-18

Rozliczenie inwestycji: QUE2, IDEA3, Sygnał dla IDEA1

   Ostatnio coś w Skandii szwankuje aktualizacja notowań, być może czas urlopów. Staram się aktualizować przynajmniej te fundusze, które podejrzewam o wygenerowanie sygnału. Niestety może się zdarzyć, że coś przeoczę. Jest to jednak sprawa i tak drugorzędna dopóki trwa inwestycja. Po zignorowaniu sygnału dla QUE2 pozostaje czekać albo na ruch w górę, albo na powtórny sygnał. 
Natomiast dziś pokazała się cena zamknięcia inwestycji dla QUE2, jeśli ktoś zareagował na sygnały i kupił dokładnie 18 maja, a sprzedał w piątek 13 lipca, to powinien mieć wynik jak w poniższym rozliczeniu.
Sygnał BUY pojawił się 16 maja (wycena za 15 maja), a zatem zakup jednostek wypada 18 maja po cenie 67,90PLN
Sygnał SELL pojawił się 13 lipca (wycena za 12 lipca), a zatem sprzedaż jednostek wypada 17 lipca po cenie 81,36PLN
Łatwo obliczyć, że daje to 81,36/67,9=1,1982, a to oznacza ni mniej ni więcej tyle, że stosowanie się precyzyjne do sygnałów pozwoliło w dwa miesiące zarobić 19,82% można chcieć więcej?
     Z kolei sygnał dla IDEA3 pojawił się zaskakująco i w sposób mający niewiele wspólnego z sytuacją na rynku surowcowym. Dla porównania podam, że BPH6 (surowcowy jest wśród hitów inwestycyjnych z ponad 8% zyskiem). Jak tu wygląda sytuacja? 
Sygnał BUY pojawił się 17 maja (wycena z 16 maja), zakup wypada 21 maja po cenie 89,02PLN
Sygnał SELL pojawił się 16 lipca (wycena z 16 lipca)* sprzedaż wypada po cenie z 18 lipca 83,11PLN
Z obliczeń wynika 83,11/89,02=0,9336, co oznacza stratę 6,64%
* może pojawić się pytanie dlaczego inny jest układ dat w przypadku QUE2, a inny dla IDEA3, otóż właśnie przez opóźnienia z aktualizacja,i w Skandii fundusze podejrzane o możliwość powstania sygnału śledzę bezpośredni na stronach TFI, IDEA podaje swoje notowania szybciej i już dziś znam wycenę na jutro. Zresztą każdy może to sprawdzić pod adresem:
A czy to najlepsze wyjście nie wiem, prawdopodobnie zawieszenie zbywalności jednostek funduszu IDEA nie dotyczy Skandii, tak było kiedyś w przypadku zawieszenia SF1.
     Pojawił się też sygnał kupna dla funduszu IDEA1 - FIO Idea Akcji Subfundusz, ale to sygnał raczej dla łapaczy spadających noży klimat wokół IDEA TFI nie jest aktualnie najlepszy. Z drugiej strony to może być niezła gratka dla lubiących duże ryzyko.
PS. w hitach i bublach inwestycyjnych orientacyjny zysk podaję według wyceny z dnia sygnału, stąd różnice w rozliczeniach szczególnie widoczna w przypadku QUE2 (co zrozumiałe - lewar)

2012-07-17

Sygnał kupna - SKAN3, sprzedaży IDEA3

   W dniu wczorajszym pojawił się sygnał kupna dla funduszu SKAN3 - Skandia Emerging Market Debt Fund, wczoraj zająłem się analizą przypadku QUE2 w kontekście sygnałów. Dlaczego nie pojawił się opis funduszu i dlaczego robię to dopiero dziś? Myślę, że potrafię Wam to uzasadnić.
Zanim jednak do tego dojdziemy trzeba koniecznie słów kilka o samym funduszu napisać. Przede wszystkim fundusz jest nominowany w dolarze, a co za tym idzie wykres USD/PLN jest w tej sytuacji niezbędny.
Mamy tu zamkniętą drogę między, zbiegającymi się liniami (opór wsparcie). W krótszym terminie mamy korytarz boczny, w ramach którego poruszamy się w pasie 3,45-3,32. Do tego mamy utworzony drugi lokalny szczyt poniżej pierwszego, co sugeruje powstanie lokalnego trendu zniżkującego.
  Drugim parametrem funduszu są obligacje krajów EM, tak więc znajdziemy tam obligacje takich państw jak: Polska, Rosja, Brazylia, Kolumbia, Meksyk, RPA itp. Na podstawie wykresu naszych 10-cio latek (rekordy od roku 2006) widać, że zakup aktualnie to mniej więcej to samo co zakup akcji MiŚS w lipcu 2007.

 Dodam tylko, ze wykres obligacji powinno się interpretować dokładnie odwrotnie niż wykres indeksu giełdowego. Tu im niżej tym lepiej. I na koniec jeszcze jedna rzecz, z tej samej grupy funduszy 30 maja pojawiły się sygnały kupna dla SKAN2 i JB1 (obligacje amerykańskie), na stronie głównej możecie sprawdzić czy inwestycje te znajdują się wśród hitów czy może bubli inwestycyjnych.  Ryzyko zwrotu i zmiany trendu rośnie z każdym dniem, a nawet godziną.
   Kolejny sygnał na podstawie dzisiejszych wycen, to SELL dla IDEA3. W tym przypadku mamy do czynienia z klasycznym wejściem na minę, choć mało w tym winy samych surowców o czym przekonuje BPH6. Jest to raczej pochodna sytuacji w której znalazła się cała grupa funduszy IDEA TFI, po niepokojących danych dotyczących funduszu pieniężnego i zawieszeniem zbycia jednostek na dwa tygodnie. Posiadacze na wszelki wypadek pozbywają się wszystkiego co w nazwie ma IDEA.

2012-07-16

Jak działa "SUFLER INWESTORA" - na przykładzie QUE2


      Wiele osób wciąż pyta jak działa mój "SUFLER INWESTORA" w związku z tym przedstawię krótki opis na przykładzie sygnałów jakie wygenerowane zostały dla QUE2. To tak naprawdę pierwsza inwestycja prowadzona w oparciu o "SUFLERA". 
   Sygnał kupna pojawił się według wyceny z dnia 15.05.2012r. (oczywiście w dniu 16.05), co zaznaczyłem na wykresie strzałką (pierwsza od lewej), tak więc zakup wypada według wyceny z dnia 18.05 i cena zakupu wynosi 67,90PLN (strzałka druga). Dodatkowo ceny zamknięcia dla tych sesji zaznaczyłem poziomymi liniami i opisałem jak na wykresie. Co było dalej każdy widzi. 19. 06 pojawił się sygnał CUT oznaczający zacieśnienie stopu. Zaś w piątek 13.07 na podstawie wycen z 12.07 pojawił się sygnał SELL. Jak zastrzegłem we właściwym komentarzu, każdy kto zainwestował pod sygnały powinien zamknąć pozycję i według wycen z dnia jutrzejszego cieszyć się zyskiem jaki udało się zgromadzić. Czyli według stanu na dziś 15,4%. Co dzień dzisiejszy zmniejszy o około 1,02%. Pozostaje niewiadoma jak będzie we wtorek. Wyjątkowego zbiegu okoliczności trzeba by te 14% roztrwonić.
     Sam osobiście postanowiłem pozostawić wszystko bez zmian, a o wyjściu zdecyduję przy kolejnym powrocie do rejonu sygnału. Poziom ten jest również zaznaczony na wykresie. Proszę też zwrócić uwagę na to co pisało i mówiło się w maju, kiedy powstawały sygnały. Ile trzeba było odwagi, aby wbrew powszechnej opinii o nieuchronnym spadku do 1800 zaryzykować wejściem w fundusz lewarowany. Mi wtedy było łatwiej bo fundusz już posiadałem w portfelu, a na sygnał dotankowałem go tylko na 100%. Teraz czekam na wyjaśnienie; spadek i powtórny sygnał SELL (tym razem zamknę pozycję), czy może po chwilowym boczniaku dalszy ruch w górę (na to po cichu liczę) i kolejne podnoszenie stop loss. 

2012-07-15

Historia Metalu 63 - Epilog

   Poprzednie 62 części stanowiły przegląd wszelkich zakamarków muzyki metalowej dziś na podsumowanie to, czego szczególnie brakuje mi w zestawieniu. Innymi słowy moje ulubione dla których z różnych powodów zabrakło miejsca. 
OZZY OSBOURNE
KROKUS
DIO
HARDCORE SUPERSTAR
AC/DC
IRON MAIDEN
RAMMSTEIN
JUDAS PRIEST
KREATOR
OVER KILL
 Oczywiście nie mógłbym zakończyć niczym innym jak moim ulubionym Over Kill, znowu pozostaje niedosyt, znowu dla wielu wspaniałych arcydzieł zabrakło miejsca. Zapewne będzie jeszcze okazja do zaprezentowania moich ulubionych. A może ktoś z WAS coś zaproponuje, czekam na takie propozycje do  końca lipca, a temu co zaproponujecie poświęcę pierwszą niedzielę sierpnia. Propozycje (oczywiście metalowe) przesyłajcie na adres:  marcels@interia.pl

2012-07-14

Podsumowanie eksperymentu 6 - Sukcesy

  
 Kolejna część podsumowania to inwestycje, które zakończyły się zyskiem w większym niż 1%, ale mniejszym niż  6% przypomnę, że zysk powyżej 6% zaliczyłem do hitów. Wszak to oprocentowanie rocznej lokaty nie zawsze tyle daje, a każda z inwestycji trwała nie dłużej niż kwartał, a co ciekawsze im większy zysk/strata tym krótsza inwestycja. Wracając do sedna sprawy pojawiło się 38 inwestycji zakończonych sukcesem co daje 26,21% wszystkich inwestycji. Co warte podkreślenia jest to o dwie inwestycje więcej przy bilansie 10 miesięcy spadków, 2 wzrostów. Średni zysk wyniósł 2,49%. Najwyższy wynik to 5,99% a najniższy 1,1%. Wśród funduszy, których wyniki znalazły się w tej kategorii, co naturalne znalazły się również fundusze wszelkich klas ryzyka. a są nimi: ML7, HSBC3, ING5, DWS3, SKAR3, PIO3, SKAN4, HSBC4, ML5, TEMP4, DWS5, QUE2, TEMP5, UNK2, ML1, QUE1, TEMP1, HSBC3, HSBC4, TEMP6, ACM1, TEMP5, CU2, DWS6, ML5, JPM2, PIO2,  SEG2021, SEG2022, SEG2020, SEG2023, SEG2024, SEG2025, SEG2026, ML1, DWS8, ML5, ML7, są wśród nich przede wszystkim fundusze nominowane w dolarze i euro, co jest pochodną osłabienia złotego w czasie trwania trendu spadkowego, mamy też fundusze polskich obligacji, a dosłownie kilka funduszy polskich akcyjnych świadczy o tym, że na naszym rynku trudno było cokolwiek zarobić. Wystarczy porównać ze wpisem z ubiegłego tygodnia, by przekonać się ile spośród wymienionych dziś funduszy pojawiło się pośród pomyłek. To świadczy o sile ruchu walut, które niejednokrotnie miały większy wpływ na wycenę niż zmiana na rynkach akcji. Oczywiście sygnały SEG pochodzą z okresu najsilniejszych spadków, zresztą przez ponad 2 miesiące miałem w swoim realnym portfelu w tym czasie i udało mi się dzięki kursowi euro zarobić na nim około 5%. Zresztą zainteresowani mogą to odszukać w zapiskach blogowych gdzieś to rozliczenie powinno być. Niemniej "SUFLER INWESTORA" aktywnie wyszukuje wszelkie okazje do zarabiania.
PS. tymczasem Skandia nadal nie zaktualizowała wyników, ani wartości portfela. 

2012-07-13

QUE2 - sygnał SELL

    QUE2 wygenerował sygnał sprzedaży, spodziewałem się i obawiałem tego nawet pokazywałem wcześniej wykresy, zarówno naszego kontraktu jak i S&P500, na których zaznaczyłem potencjalne poziomy zakończenia korekty. Jeszcze po przedwczorajszym zamknięciu do sygnału zostawało 0,04%, wszystko więc miało rozstrzygnąć się wczoraj. Jeszcze kilka minut przed zamknięciem wyglądało to obiecująco kontrakt pozostawał na plusie (w paśmie 0,05% - 0,18%). W samej końcówce jednak zszedł pod kreskę i ostatecznie zamknął się 0,09% poniżej zera. To było wystarczające aby poziom oznaczający sygnał sprzedaży został przekroczony o 0,14%. Podejrzenie o sygnał miałem już wczoraj, gdyby sytuacja tego wymagała już wczoraj zamknąłbym pozycję.

     Pozostawała kwestia potencjalnego zakończenia korekty, stąd nieco wcześniej wykresy o zniesieniu fibo dla naszego kontraktu, stąd przypominanie o wadze 1338 (za Dębowskim), jako o poziomie krytycznego wsparcia (zresztą naruszonego wczoraj). Dziś mogę powiedzieć, ze wszystko toczy się zgodnie z planem. Oczywiście jest jeszcze kilka zagrożeń, podtrzymuję też zdanie, że po sygnale należy bezwzględnie zamknąć pozycję. Co rekomenduję wszystkim posiadaczom QUE2. W tej rekomendacji nie jestem jednak autentyczny, sam bowiem na własne ryzyko podejmuję decyzję o pozostawieniu portfela bez zmian. Tak jak zdarzają się mało wiarygodne sygnały kupna i wtedy rezygnuję z zakupu funduszu, tak i sygnał sprzedaży może przeczyć zdrowemu rozsądkowi, a ten w mojej ocenie przeczy. Być może pożałuję, ale na dziś wierzę w dalszy wzrost i zakończenie korekty na rynkach akcji. Jeśli mam rację to przed nami fala3 najbardziej dynamiczna i dająca największe zyski. Jeśli się mylę to w okolicach wtorku zamykał będę pozycję z podkulonym ogonem.
Ostatecznie przekonały mnie trzy ostatnie świece na każdym z zamieszczonych wykresów

2012-07-12

Zmniejszanie bazy - zwiększenie ryzyka

    Właściwie to jedna rzecz z wczorajszych przewidywań się spełniła, otóż napisałem gdzieś, że odcięcie dywidendy na KGHM spowoduje zacieśnienie bazy do przyzwoitego rozmiaru. Ostatnio utrzymująca się baza rzędu 60-80 pkt., nie wyglądała zbyt ciekawie. Teraz jest ciaśniej , ale i tak to około 20 pkt.  
Najlepiej widać ten rozrzut na powyższym wykresie. Ale to tylko moje wrażenie estetyczne, przecież taki stan mógłby utrzymywać się  przez dłuższy czas i nie miałoby to większego znaczenia. Niepokoi mnie kilka innych faktów. Głównie dzisiejsze zamknięcie w USA, wiem janki lubią zejść na chwilę poniżej istotnego technicznie poziomu, ale zawsze takie gierki niosą ryzyko zamknięcia drogi powrotnej. Szczególnie, że jeszcze kilka minut przed zamknięciem wszystko wyglądało OK, a indeks utrzymywał się powyżej 1339 pkt.
U nas co prawda po odbiciu od 50% fibo, kontrakt ruszył nieśmiało na północ, ale nie ma się co łudzić bez  zakończenia korekty w USA nie możemy liczyć na powrót do wzrostów. Dzisiaj sytuacja w mojej ocenie nieco się skomplikowała, a co będzie dalej czas jutro pokaże.

2012-07-11

Sygnały skutkiem fatalnej pomyłki

   
   Dopiero kiedy przygotowałem bazę pod notowania na dzień 11 lipca (zawsze po opublikowaniu danych z wyceną aktualną robię przygotowanie pod dzień następny) zorientowałem się, że nastąpiła fatalna w skutkach pomyłka. Otóż nie zauważyłem literówki w wycenie euro i w ten sposób dołożyłem 10 groszy do rzeczywistej wartości waluty, to oczywiście spowodowało pojawienie się sygnałów kupna dla opisanych funduszy. Sygnałów oczywiście fałszywych. Za pomyłkę szczerze przepraszam i mam nadzieję, że nikt nie dokonał transakcji kupna. Jeśli jednak zdarzenie takie miało miejsce, to proszę o kontakt w celu ustalenia sensownego postępowania. Myślę, że bez względu na wszystko uda się zaplanować sensowną strategię, która pozwoli na ograniczenie ewentualnych strat, a być może przysporzy mimo wszystko zysków. Na wszelki wypadek podaję adres: marcels@interia.pl. 
PS. Za chwilę pojawią się zmiany na stronie głównej, będące odzwierciedleniem faktycznego stanu funduszy, raz jeszcze przepraszam za błąd.

SCH2, TEMP2, JPM1 - sygnały

Pojawiły się trzy sygnały kupna, w związku z tym słów kilka o funduszach, które dały sygnał,  a są to  kolejno: JPM1, SCH2, TEMP2
 JPM1 czyli J.P.Morgan Funds - Europe Equity Fund to fundusz inwestujący w akcje europejskich spółek, nominowany w euro. Zarabia podczas wzrostów na giełdach starej Europy, ponad połowę składu portfela stanowią spółki z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Szwajcarii, pozostałe to Skandynawia, ale też Hiszpania, Holandia, Belgia i Włochy, tak więc do inwestowania warto śledzić indeksy DAX, FTSE250, CAC40 (te wyznaczają kierunki dla reszty Europy). Z bardziej znanych spółek w portfelu spotkamy: Royal Dutch Shell, HSBC Holdings, BASF, Nestie, Vodafone. Kolejnym elementem mającym wpływ na wycenę jest kurs eur/pln, od siły złotego zależy czy spadki będą amortyzowane przez walutę, lub też czy nadmierne umocnienie złotego nie wyzeruje nam zysków.

SCH2 - Schroders ISF Global Property Securities, to fundusz również wyceniany w euro (dlatego tej kwestii nie będę po raz kolejny opisywał). Sam fundusz jak nazwa wskazuje inwestuje w spółki w sposób globalny, czyli na całym świecie, koncentrując się na branży nieruchomości szeroko pojętej. Mamy więc tu spółki z sektora nieruchomości, ale też budowlane, deweloperskie, znaczna część portfela to rejon USA, ale mamy też strefę Pacyfiku, Japonię, Europę i Wielką Brytanię, w niewielkim stopniu fundusz zaangażowany jest w nieruchomości EM. Trudno śledzić tak skonstruowany portfel dlatego zarządzający wskazują jako benchmark FTSE EPRA/NAREIT Global Real Estate Index   

TEMP2 - Templeton Growth (Euro) Found, oczywiście nominowany w euro (waluty jak w poprzednich) mimo nazwy sugerującej inwestowanie w Europie ma charakter globalny, przeważają spółki amerykańskie  ok. 40%, ale mamy tu też Wielką Brytanię, Niemcy Francję Koreę Południową, Japonię, Singapur, Włochy. Z największych i najbardziej znanych spółek mamy: Microsoft, Glaxo Smithkline, Samsung, Vodafone itd.  
   Właściwie to TEMP2 i JPM1 są funduszami z podobnego koszyka lepsze doświadczenia podczas eksperymentu trwającego przez rok dużo lepiej spisywał się TEMP2, więc mam do niego nieco więcej zaufania. Pamiętać wszak trzeba, że to już historia i niekoniecznie znowu musi tak być, a jakość zarządzania funduszami też może być zmienna.
PS. Sygnały te oceniam podobnie jak niedawne DWS8, choć ten akurat dał na razie zarobić ponad 3%, podobnie jak i SF1, z kolei posiadany w portfelu QUE2 zbliża się do sygnału sprzedaży. jeśli w ciągu dwóch trzech sesji sytuacja nie zmieni się to kto wie ...

2012-07-10

S&P500 - moje 3 grosze w dyskusji


    Kiedy wróciłem dziś późnym wieczorem (ostatnio norma), pierwsze co sprawdziłem to sygnały  (na szczęście cisza), ze spokojnym sumieniem mogę więc przejść do tematu dnia, a tym jest dziś sytuacja na głównym indeksie za oceanem. Zobaczmy na wykres.

Niepokojące jest zejście ceny do chmury bessy, a na dodatek zamknięcie poniżej tenkan sen. Jeszcze jutro indeks powinien wrócić nad chmurę , jeśli mamy uniknąć kłopotów związanych z przebijaniem poziomego ograniczenia chmury bessy. Na plus mamy to, że chmura wyraźnie się zawęża przez co traci na znaczeniu. A opóźniona chinkou span nadal pozostaje nad ceną potwierdzając trend zwyżkujący.
Kolejny wykres również daje pewne przesłanki do optymizmu.
  Tu widzimy jak ładnie zadziałała średnia 50MA, przynajmniej na razie. Z kolei niepokoi układ średnich, jakby chciał zasugerować "krzyż śmierci"

2012-07-09

Nic się nie stało

    Cóż innego mogę o tej porze napisać. Z racji nietypowych obowiązków trochę z opóźnieniem , ale mam nadzieję, że dla nikogo to nie będzie za późno. Zakończenie notowań za oceanem zgodne z planem. To znaczy kluczowe wsparcia się dobrze trzymają, a sama końcówka świadczyć może o dość szybkim zakończeniu korekty. 
Jutro być może podobna świeca (bez dolnego cienia, ale z czarnym korpusem wielkości dzisiejszego), dałoby to "trzy południowe gwiazdy". Co by nie pisać to S&P500 jest póki co w trakcie zwykłej korekty technicznej a dzisiejsza próba daje przesłankę do rychłego jej zakończenia.
    Nasz indeks stracił nieco więcej, ale pamiętajmy jak ostatnio był silny. Nie powinno więc dziwić, ze na przecenie nieco więcej oddaje.
Tak oto piłkarskim "hymnem " skwitować można dzisiejsze wydarzenia.

2012-07-08

Historia Metalu 62 - Trance Metal

   W ostatniej części zapraszam na wywodzący się wprost z Melodic Death podgatunek zwany Trance Metal, powstał u schyłku pierwszej dekady XXI wieku właściwie to takie kolejne nowe dziecię METALU
BLOOD STAIN CHILD
SILENT DESCENT
CROSSFAITH
PROJECT SILENCE
ENTER SHIKARI
CELLDWELLER
 Tak oto w 62 częściach zawarłem przegląd muzyki potocznie zwanej metalową, przedstawiłem około pół tysiąca zespołów, a i tak zdaję sobie sprawę z niedoskonałości tego projektu. Kilka kolejnych pomysłów już gdzieś tam kiełkuje, a co z tego się stworzy przekonacie się za tydzień. Kiedy ruszy nowa seria  etykiety "Muzyczne fascynacje" 

2012-07-07

Podsumowanie eksperymentu 5 - Pomyłki

    Pomyłki, to takie inwestycje które przyniosły stratę jednakże z racji założonego stopu, starta okazała się być relatywnie niewielka. Przyjąłem z a taką wartości w zakresie: -6% < "POMYŁKA < -1%. Po przeanalizowaniu i przeliczeniu okazało się, ze było w tym czasie 36 pomyłek co stanowi 24,83% wszystkich inwestycji. Średnia dla tej kategorii wynosi -3,27% co oznacza konieczność zysku 3,39% dla całkowitego odrobienia start. Maksymalna strata w tym przedziale to -5,92% (+6,29% do wyzerowania), a najmniejsza to -1,05% (+1,06%). Jeśli wymienić fundusze które znalazły się w tej kategorii, to okaże się, że mamy tu niemal wszystkie kategorie dostępne w Skandii, Choćby dla porównania z poprzednimi kategoriami warto zobaczyć jaki fundusze się pojawiają. W poprzednich odcinkach pojawiały się te z największymi odchyleniami, część z nich zobaczymy i tu. Mam nadzieję, że w ten sposób pozbędą się łatki "wielce ryzykownych" A są to SKAN7, ING6, QUE3, IDEA1, JB2, JPM2, NB5, TEMP6, NB1, CU3, DWS8,NB3, ALL1, HSBC2, UNK6, ML5, ML7, ALL3, DWS8, HSBC1, ML6, ACM1, JPM3, NOVO4, BPH6, BPH4, NB6, IDEA1, QUE2, ML4, SCH4, SKAN2, SKAN5, QUE3, ACM1, BPH6, mamy więc tu i fundusze surowcowe i akcji polskich i akcji zagranicznych, są obligacyjne, w tym obligacji zagranicznych (zyski/starty głównie z kursów walut). Na koniec jeszcze przypomnienie, to wszystko na spadającym rynku na 12 miesięcy eksperymentu tylko dwa były tak naprawdę wzrostowe (wykres różowy wzrost w październiku i styczniu), a wyjątkiem były tu waluty i rynek amerykański pozostałe spadały nieco mniej niż rynek polski.

2012-07-06

Tygodniówka

   Trudno jest określić się co do rozwoju sytuacji kiedy niestety, trzeba się wyłączyć z ciągłej obserwacji. Oczywiście chodzi o chroniczny brak czasu i to w okresie kiedy zawsze było go nieco więcej. Nic to postanowiłem przyjrzeć się sytuacji na wykresach tygodniowych po to by odfiltrować nieco emocje, a te na wykresach tygodniowych są nieco spłaszczone. Zobaczmy co mamy na wykresie WIG20.
Mamy szósty z kolei tydzień odbicia, wśród nich jeden spadkowy (korekta po dwóch bardzo mocnych tygodniach). Ostatni tydzień utworzył na wykresie szpulkę, a to najczęściej przystanek przed ciągiem dalszym. Możliwa jeszcze kolejna szpulka, a może nawet lekkie cofnięcie, możliwy też dalszy ruch na północ już po niedzieli. Tygodniowe sygnały kupna RSI ciągle obowiązują, a sam oscylator do strefy wykupienia ma jeszcze kawałek drogi. Oczywiście wszystko należy przefiltrować sytuacją na głównym rynku za oceanem jak i sytuacją w strefie euro. Choć tu zdaje się, że niefortunna wypowiedź szefa EBC będzie unię nieco kosztować. Sam indeks S&P500 też nie wygląda tragicznie 
struktura Eliota jest tu zamknięta w kanale wzrostowym, więc zanim ukończona zostanie fala 5 możemy jeszcze pójść bokiem do dolnego ograniczenia kanału. A może jestem zbyt dużym optymistą? 

2012-07-05

Ciekawa końcówka sesji - o co szło?

    Przeglądałem nasz wykres w każdym możliwym układzie chcąc dociec takiego a nie innego zakończenia. Część interpretowała to jako zwrot (coś w rodzaju pułapki), pojawiły się obawy o górny cień jakby tego było mało na europejskich parkietach nastroje nie były najlepsze. Jakby tego było mało za oceanem sesja też rozpoczęła się od spadków, które sięgały nawet 0,6% . Nasz rynek nic sobie z tego nie robił. Sam miałem jednak obawy o słabego złotego przy wzrostach, co mogło sugerować wyjście amerykańskich inwestorów z naszego rynku. Dopiero kiedy przyjrzałem się wykresowi i dostrzegłem pewną analogię na S&P500, nabrałem spokoju. Zresztą jednym zdaniem ... tak tak Zeus na forum Money wyraził wszystko co pokazuje wykres powyżej. Podobnie jest na S&P tam to wszystko bardziej jakby na zamknięciach.

dla porównania również w układzie dziennym nasz WIG20

2012-07-04

Jednocześnie sygnał kupna i sprzedaży


     Jak widać obok pojawiły się dziś dwa sygnały, pierwszy kupna dla SF1 (Superfund Trend Bis Powiązany) i sprzedaży dla SEG2026 (opisany przy sygnale kupna). O funduszy SF1 pisałem kilkakrotnie, ale pewne sprawy wymagają wyjaśnienia. Jeszcze niedawno fundusz ten rozliczany był w systemie tygodniowym (czwartek według wycen ze środy), aktualnie uległo to zmianie i jest wyceniany codziennie. Piszę o tym, bo wiem jak jest z czytaniem korespondencji wysyłanej przez Skandię na SOL. Większość ludzi tego po prostu nie czyta, a podawane są tam istotne wiadomości dla posiadacza polisy. Piszę o tym z pozycji posiadacza, a także na podstawie rozmów w gronie znajomych mających produkt. Zwykle nie czytają, a logowanie ogranicza się do sprawdzenia stanu kasy.
    Wróćmy jednak do samego funduszu, co prawda jest sygnał wynikający z przeceny dającej dość atrakcyjną wartość j.u. jednakowoż oczywiste są w takiej sytuacji pozycje zajęte przez zarządzającego. Skoro rynek rośnie to nasz SF1 tracąc na wartości musi być ustawiony na spadki. Zatem jeśli ktoś jest przekonany o rychłej wywrotce rynku śmiało może zainwestować właśnie w ten fundusz. Osobiście nie mam takiego przekonania na dziś, a będący w moim portfelu QUE2 daje póki co dużo satysfakcji, w związku z tym ignoruję sygnał czekając na dalszy rozwój wypadków (tfu, oby nie był to sygnał sprzedaży QUE2). Jest szansa, że jeśli sprawdzi się negatywny scenariusz, to byłby to kolejny HIT wśród sygnałów "Suflera"
     Sygnał sprzedaży pojawił się z kolei dla SEG2026, tu o wszystkim decyduje waluta (euro), a o możliwości umocnienie złotego wielokrotnie wspominałem (przypomnę dość szczegółowo opisaną RGR). Oczywiście w tym przypadku nie ma innej opcji jak natychmiastowa sprzedaż funduszu i wejście w aktywa bezpieczne (np. ING4, NB2), dla nieco odważniejszych może to być coś z polskich obligacji, a "harcorowcy" uwielbiający ryzyko mogą nawet wykorzystać sygnał kupna SF1. Oczywiście pokazuję tylko możliwości, pozostawiając decyzję inwestorowi.
PS. Ze względu na opisy nie podaję już literowych cenzurek wiarygodności sygnałów.

2012-07-03

Otwarta droga

   Nie było to oczywiste, bo na rynkach nigdy nie ma nic pewnego, jednakże jeden rzut oka na wykres S&P500 wystarcza by przyjąć tezę o kontynuacji ruchu wzrostowego. Pokonany dziś został szczyt z 19 czerwca, a jednocześnie opory prowadzone po linii dołków kwietniowych. W tej sytuacji warto zmienić oznaczenia fal jak pokazuje wykres poniżej. 
Jeszcze kilka dni temu uważałem jedynkę za strukturę 1-2-3, skąd zatem ta zmiana? Otóż w myśl teorii Eliota fale nie powinny się nakładać, a w naszym przypadku dotychczasowa 4 (tu zaznaczona jako 2) ewidentnie zachodzi na falę 2 (dziś potraktowaną jako ruch boczny w trakcie 1). Na dodatek fala 2 zniosła dokładnie 61,8% pierwszej co jest najczęstszym przypadkiem. Oczywiście dość odważna to teza, ale czemu nie miałaby się sprawdzić, nie muszę być zawodowym analitykiem, by próbować samemu stawiać hipotezy. Czas pokaże czy mam rację.

2012-07-02

Sygnał kupna DWS8 - giełda turecka?

   Pojawił się w dniu dzisiejszym sygnał kupna dla funduszu DWS8 - Investor Turcja. W swoich dwóch produktach nie posiadam możliwości korzystania z tego funduszu, co nie oznacza, że pominę sygnał milczeniem. Cieszy się bowiem giełda turecka dużym zainteresowaniem, o czym świadczy zarówno statystyka, jak i zadawane pytania. Dla próby określenia wiarygodności sygnału posłużę się wykresem giełdy tureckiej. Bo naturalną sprawą jest, ze na dziś otoczenie makro sprzyja ruchowi wzrostowemu. Zobaczmy zatem co podpowiada AT
Patrząc jednak na układ oscylatora RSI i potrójny sygnał sprzedaży miałbym obawy z inwestowaniem właśnie teraz. Istnieje duże ryzyko, że sygnał ten jest wejściem na minę. Historia sygnałów na wykresie pokazuje dość dużą skuteczność. A sam indeks znalazł się pod oporem, z którego dwukrotnie już zawracał. Wiem mówi się do trzech razy sztuka, ale jakaś korekta giełdzie tureckiej się należy. Ponadto dywergencja która powstała dość mocno straszy.
     Cóż jednym słowem narzędzie pokazuje sygnał, który stoi w sprzeczności z AT. Może po korekcie, a może sama korekta nie będzie dotkliwa. Sygnał ten na dziś oceniam bardziej jako WEJŚCIE NA MINĘ aniżeli HIT.

2012-07-01

Historia Metalu 61 - Death Core

   Metal Core i Death Metal łącząc swoje najistotniejsze cechy wydały na świat Death Core, dzisiaj właśnie tej muzyce poświęcimy naszą uwagę. Zapraszam.
DESPISED ICON
CARNIFEX
BRING ME THE HORIZON
WCHITECHAPEL
SUICIDE SILENCE
NEAERA
JOB FOR A COWBOY
AS BLOOD RUNS BLACK
ALL SHALL PERIS
WINDS OF PLAGUE

Archiwum bloga